آمادگی قلب و عضلات را برای زایمان با ورزش

ورزش، شدت و نوع آن برای خانمهای باردار با شرایط جسمیگوناگون، متفاوت است و برای هرکس باید با پزشک باتجربه در زمینه طراحی برنامه ورزشی مشورت کرد. خوب است بدانیم که ورزش کردن مزایایی برای مادر و فرزندش دارد و امکان بارداری سالمتری را فراهم میکند.
ورزش مناسب موجب احساس بهتر و انرژی و انگیزه بیشتر برای مادر باردار میشود ضمن اینکه چهار فایده دیگر دارد:
1) تسکین درد کمر که در خانمهای باردار زیاد مشاهده میشود، کاهش شدت و احتمال یبوست، پیشگیری از کشش و فشار بر مفاصل، کمک به خواب بهتر با کاهش استرس و اضطراب.
2) ورزش کردن با افزایش خونرسانی به پوست موجب ظاهر بهتر میشود.
3) ورزش کردن موجب آماده شدن قلب و عضلات برای زایمان مناسب میشود و از طرفی با کنترل تنفس، به کاهش درد زایمان کمک میکند.
4) ورزش و فعالیت جسمیهدفمند و منظم، موجب رسیدن به شرایط پیش از بارداری و مناسب شدن وزن و جسم و روح میشود . البته نباید توقع داشت که در زمان بارداری با ورزش کردن وزن را کم کرد چون از نظر بهداشتی و علمیدرست نیست.
حالا که از مزایای ورزش کردن در دوران بارداری مطلع شدیم، این سوال مطرح میشود که چه ورزشی برای خانم باردار مناسب است؟ این موضوع کاملا با شرایط پیش از دوران بارداری و در زمان بارداری ارتباط دارد یعنی اگر اندام پیش از بارداری، متناسب باشد و عادت به ورزش کردن وجود داشته باشد، میتوان آن را ادامه داد البته زیر نظر پزشک کارشناس ورزشی و اگر بارداری بدون عارضه باشد. در غیر این صورت نیز نباید تسلیم شد بلکه باید با پزشک مشورت کرد تا قویتر و متناسب شد. در شرایطی خاص باید از ورزش کردن، پرهیز یا آن را محدود کرد مثل پرفشاری خون ناشی از بارداری، انقباضات پیشرس رحم، خونریزی واژینال، پارگی زودهنگام کیسه آب.


مطالب مرتبط: