برای ساخت این لوسترهای پلاستیکی از هر طرح و رنگی می توانید استفاده کنید

ساخت لوستر با ظرف های پلاستیکی بسیار ساده است می توانید از هر طرح و رنگی استفاده کنید.

میتوانید هر طرحی که میخواهید را روی این لوستر بیاندازید. از هر ظرف پلاستیکی که اندازه و شکل مناسب داشته باشد هم میتوانید استفاده کنید. ساخت لوستر با این ظرفها بسیار ساده است به شرط اینکه طرح خوبی پیدا کنید و آن را درست به ظرف منتقل کنید.

مرحله اول : ظرف پلاستیکی را آماده کنید

 

دور ظرف را با چسب نواری بپوشانید

 

طرح را به ظرف پلاستیکی منتقل کنید

ساخت لوستر را از تمیز کردن ظرف پلاستیکی آماده کنید. داخل و بیرون ظرف را کاملاً تمیز کنید. اگر ظرف دسته دارد، آن را جدا کنید. دور ظرف را هم با چسب نواری سفید بپوشانید.

حالا باید طرح روی لوستر را انتخاب کنید. میتوانید طرح را روی یک کاغذ پرینت کنید و روی ظرف بچسبانید یا با دست روی ظرف بکشید. اگر میخواهید از طرح پرینت شده استفاده کنید، ابتدا باید کاغذ را روی ظرف بچسبانید و سپس با یک قلم نوک تیز طرح را به ظرف پلاستیکی منتقل کنید. حالا میتوانید کاغذ را از روی ظرف جدا کنید و با خودکار روی برجستگیها را پررنگ کنید.

مرحله دوم : طرح را ببرید

 

می توانید بجای درمل از کاتر هم استفاده کنید نگران لبه های نامرتب نباشید

 

ظرف را با یک گیره به میزی محکم کنید

 

تمام قسمت های اضافی طرح را ببرید

حالا باید یک ابزار مناسب برای ساخت لوستر پیدا کنید. با این ابزار باید طرح را به ظرف پلاستیکی منتقل کنید. پس ابزارتان هم باید تیز باشد و هم ظرافت کافی داشته باشد تا جزییات طرح بخوبی به لوستر بازیافتی منتقل شود. درمل هر دوی این ویژگیها را دارد و کار با آن هم بسیار راحت است. اما یک کاتر ساده هم می تواند همین کار را برایتان بکند.

 
بعد از پیدا کردن ابزار مناسب برای ساخت لوستر، باید ظرف پلاستیکی را به سطح کارتان گیره کنید تا بتوانید از هر دو دست تان استفاده کنید. حالا کارتان را شروع کنید و همه قسمتهای اضافی را جدا کنید. آنقدر ادامه بدهید که طرح کاملاً به ظرف پلاستیکی منتقل بشود. اگر لبه برشهایتان تمیز نیست، نگران نباشید چون در مرحله بعد آن را درست میکنیم.

فرقی نمیکند از درمل استفاده میکنید یا کاتر؛ در هر صورت باید دست تان را آهسته تکان بدهید تا اشتباهی رخ ندهد.

مرحله سوم : لوستر را رنگ کنید

 

یک کاغذ به داخل ظرف بچسبانید.

یک کاغذ به داخل ظرف بچسبانید بیرون ظرف را رنگ بزنید لبه برش ها را تمیز کنید با چسب رنگی جزییات بیشتری به طرح اضافه کنید داخل ظرف را طلایی کنید.

 

بیرون ظرف را رنگ کنید

حالا باید لوستر بازیافتی را رنگ کنید. برای داخل لوستر از رنگ طلایی استفاده میکنیم تا نور بهتر پخش بشود و انتخاب رنگ بیرون لوستر هم با خودتان است. برای رنگ کردن لوستر هم از اسپری بجای قلم مو استفاده می کنیم.

لبه برش ها را تمیز کنید

 

داخل ظرف را طلایی کنید

ابتدا داخل لوستر را با یک کاغذ بپوشانید تا رنگها با هم مخلوط نشوند. سپس با رنگی که انتخاب کرده اید، یک لایه نازک روی لوستر بزنید. این لایه باعث می شود نواقص طرح بخوبی مشخص بشوند. با یک کاتر لبههایی که ریش ریش شده اند را تمیز کنید. حواستان باشد کاغذ را نبرید.

 

بعد از خشک شدن رنگ با ماژیک پفی، جزییات بیشتری به طرح روی لوستر اضافه کنید

بعد از خشک شدن رنگ با چسب رنگی یا ماژیک پفی، جزییات بیشتری به طرح روی لوستر اضافه کنید.

حالا میتوانید داخل لوستر را با اسپری طلایی رنگ بزنید. بعد از خشک شدن رنگ لوستر از میتوانید کاغذ را جدا کنید.

مرحله چهارم : سرپیچ را اضافه کنید

 

سیم های برق را به سرپیچ اضافه کنید

وسایل لازم برای اضافه کردن لامپ به لوستربالای لوستر را سوراخ کنید سیم های برق را به سرپیچ اضافه کنید سرپیچ را از داخل به لوستر وصل کنید تخته را بالای لوستر بگذارید و سیم را از آن رد کنید.

برای اضافه کردن لامپ به لوستر به یک سرپیچ، یک تکه چوب به اندازه بالای سرپیچ، کمی سیم برق و دو پیچ ۱۶ میلیمتری نیاز دارید.

بالای لوستر را سوراخ کنید

برای نصب سرپیچ با مته ۱۶ میلیمتری یک سوراخ بالای لوستر دریل کنید. دو سوراخ ۲ میلیمتری هم درست زیر سوراخ های روی سرپیچ دریل کنید. همانطور که در تصاویر میبینید سرپیچ از داخل به لوستر بازیافتی وصل می شود.

وسایل لازم برای اضافه کردن لامپ به لوستر

قبل از وصل کردن سرپیچ، سیم برق را به آن وصل کنید. حالا تمام پیچهای هولدر را سفت کنید.

تخته را بالای لوستر بگذارید و سیم را از آن رد کنید

سرپیچ را داخل ظرف قرار بدهید و سیم را از سوراخ بالای آن رد کنید.

سرپیچ را از داخل به لوستر وصل کنید

برای اینکه مطمئن بشوید سیم کشی لوستر ایمن است، یک تخته بالای سرپیچ بگذارید. روی این تخته باید یک سوراخ ۱۶ میلیمتری (برای رد شدن سیم) و دو سوراخ ۲ میلیمتری (برای وصل شدن به سرپیچ) دریل کنید. تخته را با پیچ به سرپیچ وصل کنید و دور سیم را هم با خمیر قالب گیری ثابت کنید. به این ترتیب سیم خیلی راحت مستهلک نمی شود و همیشه در یک حالت باقی میماند.

 

 

ساخت لوستر بازیافتی همین قدر ساده است!

به همین سادگی و بدون صرف هزینه صاحب یک لوستر جدید شده اید. ساخت لوستر با این روش نیاز به مهارت یا ابزار خاصی ندارد و به همین خاطر همه میتوانند آن را تجربه کنند.


مطالب مرتبط: