ابریشم دو رو

ابریشم دو رو

ابریشم دو رو

از صنایع دستی مردم ترکمن می توان از ابریشم دورو نام برد. که در روستای دویدوخ بجنورد بافته میشود و دارای علاقهمندان بسیاری است به طوری که محصولات آن به صورت سالانه پیش فروش میشود.

جاذبه های این هنر زیبا باعث شده تا گردشگران خارجی نیز برای دیدن و خرید این صنایع دستی استان به این منطقه سفر کنند ترکمنها با استفاده از برگهای درخت توت و کرمهای ابریشمی، ابتدا پیله تولید کرده و سپس با استفاده از رنگهای طبیعی، نخهای ابریشمی را رنگ کرده و با استفاده از طرحها و نقشهها و ذهن خلاق خود، قالیچههای تمام ابریشمی میبافند.

فرش دوروی ترکمنی خراسان شمالی که قریب به اتفاق تولیدات آن در روستای دیدوخ بافته می شود از جمله صنایع دستی منحصر به فرد استان است. اوج هنر و ظرافت فرش ترکمن در فرش دورو به کار می رود که به لحاظ تکنیک، نقش و نگاره ها، ترکیب بندی و رنگ، در نوع خود منحصر به فرد و بی نظیر است.

طبق آمارها سالانه حدود 2 هزار مترمربع فرش دورو در این روستا بافته می شود که هیچ گاه روی دست بافندگان هم نمی ماند و مشتریان بسیاری منتظر پایان بافت و خرید آن هستند. 400 دار قالی ابریشمی دورو در استان با مرکزیت روستای «دویدوخ» وجود دارد وهم اکنون 80 درصد از فرش های دوروی استان به خارج کشور و اغلب به کشورهای اروپایی، ژاپن و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود.

دویدوخ علیا، روستایی از توابع بخش رازوجرگلان شهرستان بجنورد در استان خراسان شمالی ایران است.
مطالب مرتبط: