برخی گیاهان باعث تحریک غدد شیردهی می باشد. همچنین برخی گیاهان نیز هستند که برای رفع نفخ مناسب بوده و باعث می شود که کودک دلبندتان دل درد نشود.
گیاهان زیر محدودیتی برای مصرف ندارند:

1- بادام زمینی
قسمت مورد استفاده گیاه دانههای آن است که در بازار به صورت خام یا نمک زده و یا بود داده به فروش میرسد. این گیاه ضد چسبندگی پلاکتها (که برای رقیق شدن خون موثر است)، ضد اکسیدان، افزایشدهنده قوای جنسی، ضد قارچ، مسکن دردهای سینه و شیر افزا میباشد. تاکنون عارضهای از بادام زمینی گزارش نشده، ولی ممکن است بعضی افراد نسبت به آن حساسیت داشته باشند.

2- ریحان
ریحان از خانواده نعناع است. قسمت مورد استفاده گیاه برگهای آن است. ریحان جزء گیاهان معطر و دارای خاصیت ضد نفخ برای مادر و کودک میباشد. این گیاه نیز شیرافزاست.

3- رازیانه
با توجه به اینکه دانهها حاوی اسانس معطری میباشند. این گیاه خاصیت ضد نفخ دارد که میتواند برای مادر و کودک مفید باشد. رازیانه دارای هورمونهای گیاهی است که از طریق تحریک غدد مترشحه شیر باعث افزایش شیر مادران شیرده میشود. میزان مصرف روزانه در حد 5 گرم یا یک قاشق مرباخوری از دانه است. برای تأثیر بیشتر، بهتر است دانهها را پودر کرده و روی غذا ریخته و یا آن را با شیر یا آب مخلوط نمود. همچنین میتوان آن را با ماست مخلوط و مصرف کرد. مصرف آن در دوران حاملگی توصیه نمیشود.

4- سیاهدانه
قسمت مورد استفاده آن از دانه ها میباشند. سیاهدانه نیز از گیاهان معطر است و مصرف خوراکی آن باعث رفع نفخ در مادران شیرده و کودکان میشود. همچنین سیاهدانه، ضد درد، ضد سرطان، ضد حساسیت، هضم کننده غذا، ادرارآور، کاهشدهنده پرفشاری خون، کاهش دهنده اوره خون، محرک سیستم ایمنی بدن، مقوی معده و شیرافزاست. روزانه مصرف 2 گرم سیاهدانه بلامانع است، بهتر است دانهها له شوند تا اثر آنها بیشتر گردد. گرچه عوارض جانبی از سیاه دانه گزارش نشده است ولی توصیه میگردد این گیاه در دوران بارداری مصرف نشود.

5- سیب زمینی
قسمت مورد استفاده سیبزمینی در حقیقت ساقه های زیرزمینی متورم شده آن است که حاوی مقدار زیادی نشاسته میباشد. مهمترین اثرات سیبزمینی شامل اثرات ضد درد، ضد میکرب، تقویت کننده قلب، ادرارآور، پایین آورنده پرفشاری خون، خوابآور، خلط آور، تقویت کننده عضلات، اشتهاآور و شیر افزا میباشد.


مطالب مرتبط: