با پخش شدن خبر فوت داوود رشیدی در تاریخ 95/6/5 بسیاری از هنرمندان به خانه آن مرحوم رفته و تسلی دل بازماندگانش شدند.

انتقال پیکر داوود رشیدی به سردخانه و حضور هنرمندان

فاطمه معتمدآریا، لیلا حاتمی، منوچهر شاهسواری،مسعود فروتن،مسعود کرامتی، فرشته طائرپور، علی دهکردی،رضا بابک،ایرج راد، سروش صحت،الهام پاوه نژاد،حسن حامد،فلامک جنیدی،بهرام شاه محمدلو، سیروس ابراهیم زاده ،پانته آپناهیها، حمید پورآذری،اصغر دشتی و.... در منزل داود رشیدی حاضر شدند تا به احترام برومند (همسر داود رشیدی) و همچنین خواهران برومند و فرزند او لیلی رشیدی تسلیت بگویند. پیکر داود رشیدی ظهر جمعه 5 شهریور ماه همزمان با اذان ظهر با همراهی هنرمندان از منزلش به سردخانه بهشت زهرا (س) منتقل شد تا روز یکشنبه 7 شهریور ماه ساعت 9 صبح از مقابل تالار وحدت به قطعه هنرمندان بدرقه شود. داود رشیدی صبح امروز 5 شهریور ماه از دنیا رفت.
رفاقت لیلا حاتمی و لیلی رشیدی لیلا حاتمی در روز درگذشت زندهیاد داود رشیدی در کنار لیلی رشیدی حاضر شد تا دوست دوران کودکی خود را در یکی از سختترین لحظات زندگیاش همراهی کند. دوستی قدیمی خانواده علی حاتمی و خانواده داود رشیدی، از سالهای دور زمینه رفاقت لیلی رشیدی و لیلا حاتمی را فراهم کرده است. لیلی و لیلا، دوستان دوران کودکی یکدیگر بودهاند و تصاویری که از آن سالها به یادگار مانده، نشان از همراهی این دو دوست دارد.
  انتقال پیکر داوود رشیدی به سردخانه و حضور هنرمندان

جمعه پنجم شهریور ماه دنیای هنر ایران با خبر غمانگیز درگذشت داود رشیدی مواجه شد؛ خبری که در پی آن جمع قابل توجهی از اهالی سینما و تئاتر روانه خانه زندهیاد رشیدی شدند تا در کنار احترام برومند همسر داود رشیدی و لیلی دختر او قرار گیرند. لیلا حاتمی نیز از جمله کسانی بود که در خانه رشیدی حضور پیدا کرد و در کنار لیلی قرار گرفت.
 انتقال پیکر داود رشیدی به سردخانه با گریه های لیلی رشیدی و لیلا حاتمی!
حالا از سالها دوستی و رفاقت زندهیاد رشیدی و زندهیاد حاتمی، علاوه بر ارتباط دوستانه و صمیمی فرزندانشان، آثار ماندگاری چون «هزاردستان» و «کمالالملک» به یادگار مانده است. پیام تسلیت هنرمندان کشورمان پس از درگذشت داود رشیدی در پی انتشار خبر درگذشت داود رشیدی بازیگر کهنهکار سینما، تئاتر و تلویزیون، هنرمندان بسیاری از بستر شبکههای اجتماعی برای ارسال پیام تسلیت خود بهره بردند. داوود رشیدی صبح جمعه پنجم شهریور چشم از جهان فروبست. با انتشار خبر درگذشت این بازیگر کهنهکار موجی از پیامهای تسلیت در شبکههای اجتماعی به ویژه اینستاگرام به راه افتاد که بسیاری از آنها به هنرمندان عرصۀ بازیگری مربوط میشد. برای نمونه رامبد جوان که در برنامه «خندوانه» از علی نصیریان قول گرفته بود، کار ساخت ایدۀ او را برای اثری با حضور عزتالله انتظامی، جمشید مشایخی، محمدعلی کشاورز و داوود رشیدی برعهده بگیرد، در واکنش به درگذشت داوود رشیدی خیلی کوتاه نوشت: «خیلی متاسفم نمیدونم چی بنویسم.»  انتقال پیکر داود رشیدی به سردخانه با گریه های لیلی رشیدی و لیلا حاتمی! درگذشت داود رشیدی حمید فرخنژاد هم خیلی کوتاه نوشت: «سفرت بخیر استاد.» شهره سلطانی در اینستاگرام نوشت: «با نهایت تاسف یکی از بهترین بازیگران و کارگردانان پیشکسوت تئاتر و سینمای ایران درگذشت. تسلیت به لیلیجان ، خاله اتی عزیز ، خانواده برومند و تنها پسرش فرهاد و البته مردم ایران. خاطرات خوب و شیرین عمو داوود عزیز هرگز از یادم نمیره.» بسیاری از دیگر پیامها نیز حالوهوایی به این صورت داشت. چنانچه محمد بحرانی نوشت: «خداحافظ آقای بازیگر. خداحافظ استاد. خداحافظ مرد بزرگ که بسیاری از خاطرههامون رو به لحظه لحظۀ زندگی شرافتمندانۀ شما مدیونیم. خداحافظ استاد داوود رشیدی بزرگ. از ته دل آرزو میکنم که خدای زنده بر روح بزرگ شما شادی و آرامش و رحمت بباراند.» داوود رشیدی 25 تیر سال 1312 در تهران به دنیا آمده و دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر بود. «کندو»، «کمالالملک»، «عبور از تله» و «تکیه بر باد» برخی از کارهای سینمایی پرتعداد این بازیگر کهنهکار هستند.


انتقال پیکر داوود رشیدی به سردخانه و حضور هنرمندان

شبنم مقدمیبازیگر برنده سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر برای بیان احساس خود درباره درگذشت داوود رشیدی از نوشتۀ احمدرضا احمدی بهره برد: « داریم کم کم به فرشتههای مرگ که سهم ما شدهاند دل میبندیم. درختان هم با ما ، در شگفتی دریا، و فرشتههای مرگ جان میبازند و ما، آرام آرام، در گردابی که فرشتههای مرگ برای ما تدارک دیدهاند، غرق میشویم.» هنرمندانی مانند عبدالله اسکندری چهرهپرداز نامی نیز از نقشآفرینی به یادماندنی رشیدی در «هزاردستان» یاد کردند. اسکندری خطاب به علی حاتمی کارگردان «هزاردستان» نوشت: « على جان ششانگشتى از ما زودتر آمد پیش تو.» هادی کاظمی دیگر هنرمندی است که از شخصیت مفتش ششانگشتی یاد کرد: «بدرود. دیدار به قیامت مفتش شش انگشتی. تسلیت به اهالی هنر و خانواده رشیدی.» رشیدی در تلویزیون هم هنرمند پرکاری بود. از کارهای مهمی که او در آنها ایفای نقش کرده است میتوان به «هزاردستان»، «امام علی»، «آوای فاخته»، «مختارنامه» و «کلاه پهلوی» اشاره کرد. جواد رضویان در پیام تسلیت خود نوشت: « به نام حضرت حق، پروازتان مبارک استاد ، آسمانى شدنتان چه زود بود .سلام و عرض تسلیت خدمت شما خوبان هنر دوست، جامعه هنرى و خانواده استاد رشیدى مخصوص لیلى خانم رشیدى و مادر نازنینشون ، آرزوى صبر و سلامتى براى این عزیزان .آرامش استاد رشیدى هدیهاى بفرستیم با حمد و صلواتى بر محمد و آل محمد(ص)» سارا خویینیها، سحر جعفریجوزانی، لاله اسکندری، ویشکا آسایش، شیلا خداداد، امیرحسین رستمی، اشکان خطیبی، بیژن بنفشهخواه، حمید فرخنژاد، برزو ارجمند، لیلا بلوکات و بهنام تشکر از دیگر چهرههای هستند که درگذشت داوود رشیدی را در اینستاگرام تسلیت گفتهاند. بهروز وثوقی به یاد رشیدی نوشت بهروز وثوقی بازیگر قدیمی کشورمان که سابقه همکاری با داود رشیدی را داشت, با انتشار عکس و متنی, درگذشت این هنرمند را تسلیت گفت. بهروز وثوقی نوشت: روحش شاد باشه... داوود بازیگر بسیار خوبى بود و دوست خیلى خوبى بود و من خیلى خوشحالم که دو تا فیلمى که با هم کار کردیم از فیلمهاى ماندگار سینماى ایران بود فرار از تله به کارگردانى جلال مقدم و کندو به کارگردانى فریدون گله. دوستى ما از فرار از تله شروع شده و تا امروز ادامه داشت... تلفنى با هم در تماس بودیم. ضایعه بزرگیه هیچ وقت فراموشش نمى کنم و به خانوادش تسلیت مى گم  انتقال پیکر داود رشیدی به سردخانه با گریه های لیلی رشیدی و لیلا حاتمی!
جمشید مشایخی برای داود رشیدی نوشت: درباره داوود رشیدی که روز گذشته درگذشت نگفتن از او بیمعرفتی است... در ابتدا به خانواده رشیدی، بخصوص خانم احترام برومند و همچنین تمام عزیزان دوستدار هنر و آشنا به هنر تسلیت عرض میکنم. دوستی من با داوود رشیدی به سال 1339 بازمیگردد. سالی که او از فرانسه بازگشته  و در اداره هنرهای دراماتیک استخدام شده بود. قصد داشت نمایشنامه «ایوانف» چخوف را اجرا کند.  انتقال پیکر داود رشیدی به سردخانه با گریه های لیلی رشیدی و لیلا حاتمی!  داود رشیدی و جمشید مشایخی نقش ایوانف را به من پیشنهاد داد، بعد از چند جلسه تمرین من انصراف دادم. چرا که آن زمان منتقدان خیلی حساس بودند و میترسیدم از اینکه کار آنطور که باید در نیاید. من چخوف را نمیشناختم و حداقل یک سال باید مطالعه میکردم تا چخوف را بشناسم. این بود که بازی نکردم و داوود فکر کرد که مرا تحریک کردهاند که با او کار نکنم. بعد از آن یک نمایشنامه دیگر با عنوان «میخواهید با من بازی کنید» نوشته مارسل آشار در گونه کمدی بود که تصمیم داشت کار کند. در تمرین به پرویز کاردان که بازی داشت میگوید که یک نقش اینجا هست که یک جمله بیشتر ندارد و صاحب سیرک است. این نقش به جمشید میخورد ولی او قبول نمیکند که این نقش را بازی کند. بعد هم میگوید که او ایوانف که نقش اول بود را بازی نکرد حال میآید نقش یک جملهای را بازی کند! اما من این پیشنهاد را قبول کردم. او از شنیدن خبر خوشحال شد و آمد مرا بوسید و فهمید که خیلی دوستش دارم. بعد از آن در کارهای تلویزیونیاش بازی داشتم از جمله ماجرای «عشقی دن پرلیم پلن با بلیزه در باغچهاش» فدریکو گارسیا لورکا. پس از آن در سه نمایش صحنهای ایشان بازی داشتم «مستأجر» نوشته پرویز کاردان، «آنتیگون» ژان آنوی و یک نمایشنامه از یک نویسنده ترک که نامش در خاطرم نیست. بعد از آن هم در سه کار «هزاردستان»، «کمالالملک» و «خانه عنکبوت» با هم همبازی بودیم. این همکاریها باعث شد با داوود خیلی رفیق شوم. آدم شوخ و خوشخلقی بود. برایم رنجآور بود که چنین شخصیتی دچار آلزایمر شود. بازیاش را که همه دیدهاند اما متأسفانه آثاری که ایشان کارگردانی کرده است اثر ثبت شدهای وجود ندارد چون آن زمان نمیشد که فیلم بگیرند و تصویر ضبط کنند.  نمیدانم حالا بعد از فوتش گفتن این حرفها چه فایدهای دارد؟ چرا قبل از مرگ یاد آدمها نمیافتیم. اگر نگوییم بیمعرفتی است اما اگر هم بگوییم همه میگویند چرا قبل از مرگش این حرفها گفته نشد. اشکال ما این است، من متأسفم. البته زندگی همین است. اینها همه درس است برای ما که آدم همیشه زنده نمیماند. چه خوب است که آدم کاری بکند که بگویند خدا رحمتش کند. داوود رشیدی از این دست آدمهاست.

انتقال پیکر داوود رشیدی به سردخانه و حضور هنرمندان
مطالب مرتبط: