بازتاب سریال پریا بین مردم


داستان سریال پریا قصه از زمان حال و از جایی آغاز میشود که «پریا» با بازی لادن مستوفی پس از چند سال دوری از ایران به کشور باز میگردد. در شرایطی که پریا همچنان از ازدواج قدیمی اش سرخورده است، وارد رابطهای عاطفی با کیوان، پسرخالهاش میشود. زوج تازه به امید آغاز زندگی تازه مشکلات را یک به یک از سر راه بر میدارند اما برخی اتفاقها ادامه رابطه عاشقانه این زوج را به خطر میاندازد. اتفاقهایی که همه خانواده را درگیر خود میکند. اتفاقهایی که نقطه عطف سریال است و عوامل سریال ترجیح میدهند فعلاً درباره آن صحبت نکنند. همچنین مجموعه «پریا» جسورانهتر از سریالهایی که پیش از این درباره ایدز ساخته شده، دشواریها و گرفتاریهای این بیماران و البته اطرافیانشان را به نمایش میگذارد.

 

یکی از نکات مهمی که در سریال «پریا» به آن توجه و به خوبی پرداخته شده ، عکس العمل متفاوت پریا و بهار در مقابل بیماری همسرانشان است. پریا پس از اطلاع از بیماری، در کنار کیوان مانده و هر دو با این بیماری مبارزه می کنند، اما بهار پس از اینکه از بیماری شهرام مطلع شد، او را ترک کرد.

سعید فرهادی، نویسنده سریال" پریا" درباره ایده اولیه فیلمنامه سریال "پریا"بیان داشت: ایده نگارش اولیه این داستان از تابو بودن ایدز در جامعه و نیازی که مدام از سوی وزارت بهداشت و مسئولین مربوطه برای اطلاع رسانی درباره راه های پیشگیری و درمان و همچنین آموزش نوع برخورد صحیح اطرافیان با این بیماری یا بیماران مطرح می شد، در ذهن من شکل گرفت. .
علت دیگر نگارش فیلمنامه زبان گویا و پرمخاطب رسانه است، زیرا همیشه آثار هنری از جمله فیلم های سینمایی و تلویزیونی قدرت تاثیرگذاری بیشتری روی مخاطبان دارند و مسلما با یک قصه جذاب می توان این تاثیرگذاری را چند برابر کرد. تا کنون در این زمینه کار بیشتر به همایش های تخصصی و توزیع بروشورهای آموزشی محدود مانده بود و هیچ گاه فضایی گسترده و عمومی جهت ایجاد یک گفتمان فراگیر پیرامون بحثی چنین خطیر در نظر گرفته نشده بود.

فرهادی در پاسخ به این سوال که آیا برای نگارش این سریال گروه نویسندگی با شما همکاری داشته اند، عنوان کرد: در نگارش این فیلمنامه تنها بوده ام ولی مشاوره های حقوقی و پزشکیِ زیادی از سوی متخصصان به یاری ام آمده تا بتوان مسئله را به دور از کلی گویی های رایج، به سمت جزئیاتی ملموس و واقع گرایانه برد. تمام تلاش این گروه آن بود تا خروجیِ اثر مبتنی بر روندی باشد که در عین هشدارآمیز بودن، به ترس های بی جایی که سال هاست به غلط موضوع HIV ایدز را فراگرفته دامن نزند و دیدی روشن از آن به مخاطب ارائه دهد. ما متفق القول بودیم که راه حل این بحران ترس و وحشت و تابو نگه داشتنش نیست؛ بلکه باید با این بیماری نیز همچون هر بیماریِ دیگر و نه به عنوان یک ننگ اجتماعی برخورد کرد.

نویسنده سریال پریا درباره چند قسمتی بودن این سریال نیز خاطرنشان کرد: با توجه به این که در متن و بطن کار هستیم به طور دقیق نمی توانیم درباره چند قسمتی بودن آن نظر دهیم ولی قرار اولیه روی نگارش 40  قسمت بوده است.

به گفته وی، داستان این سریال کاملا جدید و نو است، بدین معنا که هیچ اقتباسی از داستان ها و آثار تولید شده ی داخلی و خارجی نداشته است.  

فرهادی تصریح کرد: هم اکنون، نگارش 10 درصد پایانی کار باقی مانده است و در قسمت های آخر هم با توجه به یکسری محدودیت هایی که پیش آمد، مجبور شدیم سریال را کمی تغییر دهیم به همین خاطر کار با وقفه ای کوتاه روبرو شد اما ممکن است تا 10 – 15 روز دیگر نگارش این فیلمنامه به پایان برسد و یکسری جزئی کاری ها و روتوش های نهایی می ماند.
 
وی همچنین یادآور شد: در اجرا هم بیشتر از 40 تا 50 درصد کار فیلمبرداری شده است.

وی درباره کاراکترها و شخصیت های این فیلمنامه نیز گفت: تلاش شد هیچ کدام از شخصیت ها فاقد پرداخت و جزئیات نباشند حتی اگر نقشی کوتاه و گذرا دارند. اما در نگاه کلی اصلی ترین کاراکترها که بحران سریال برای آنها رخ می دهد، دختر و پسرجوانی هستند که رابطه عاطفی دارند و پس از مدتی با هم ازدواج می کنند و بر ملا شدن این بیماری زندگی آنها را از لحاظ پزشکی و اجتماعی شدیداً با چالش روبرو می کند.

نویسنده سریال پریا ادامه داد: شخصیت پررنگ و نفوذ دیگری نیز در این سریال خواهیم داشت که قصه اش تقریبا موازی با کاراکترهای اصلی پیش می رود و به دلیل سابقه ی متفاوتش با برخورد متفاوت و تخطئه-آمیزتری از جانب اطرافیان مواجه می گردد. ما نخواسته ایم او را تخطئه کرده یا مانند یک  جانی به او نگاه کنیم، بلکه تلاش کردیم تأثیر این گونه رفتارهای تبعیض آمیز را بر روی یک فرد نشان دهیم؛ فردی که گرچه خطایی مرتکب شده اما هنوز انسان است و مستحق برخوردی انسانی و همدلانه.

فرهادی در پایان این سریال را  اجتماعی و خانوادگی معرفی کرد و ابراز امیدواری نمود بتواند تأثیری مثبت در ذهنیت افراد جامعه و بخصوص اعضای خانواده ها بگذارد.


مطالب مرتبط: