بازسازی سینه پس از درمان سرطانبازسازی سینه بعد از عمل جراحی  سرطان سینه
با وجود اینکه در حال حاضر به دلیل مراجعه بانوان در مراحل اولیه (که توده کوچک است و این اجازه را به پزشکان می دهد که بدون برداشتن کامل  سینه، سرطان این عضو را درمان کنند)،کمتر مجبور به برداشتن سینه برای درمان سرطان سینه می شویم،اما گاهی مواقع به دلیل بزرگ بودن توده یا خصوصیات و نحوهی رشد آن نمی توان سینه را نگه داشت و برداشتن کامل سینه لازم می شود.
در این مواقع  می توان در صورت تمایل بیمار اقدام به باز سازی سینه کرد. در اینجا به سؤالاتی که معمولاً در ابن مورد پرسیده می شود اشاره می کنیم.
بهترین موقع برای باز سازی سینه پس از درمان چه موقعی است؟
بازسازی، گاهی بلا فاصله پس از عمل جراحی  و یا همزمان با عمل جراحی برداشتن سینه قابل انجام است اما  اگرپس از عمل نیاز به انجام شیمی درمانی یا رادیوتراپی ( اصطلاحاً برق گذاشتن) باشد بهتر است که باز سازی تا 6 ماه پس ازاتمام کلیهی درمان ها به تعویق بیفتد.
اگر خانمی پس از گذشت چند سال از عمل جراحی به فکر بازسازی بیفتد نیز این کار قابل انجام است و گذشت زمان مشکلی برای بازسازی ایجاد نمی کند.
نحوهی انجام بازسازی چگونه است؟
بازسازی سینه را می توان با استفاده از نسج  خود بیمار یا با استفاده از پروتزهای مصنوعی انجام داد. این پروتزها که از مواد مخصوص و سازگار با نسج بدن ساخته شده اند زیر پوست یا عضله گذاشته می شوند. بعضی مواقع برای اینکه پوست به اصطلاح جا باز کند و برای جای گیری پروتز مناسب باشد ابتدا پوست با استفاده از متسع کنندهها  به مرور زمان متسع می شود و سپس پروتز دائمی زیر آن قرار داده می شود.
این متسع کننده ها مانند یک بادکنک خالی هستند که هر هفته مقداری مایع داخل آنها تزریق می شود و بدون ایجاد مشکلی به تدریج باعث جا باز کردن پوست می شوند.
هنگامی که به تشخیص پزشک استفاده از نسج خود بیمار ارجح باشد ، قسمتی از چربی و عضلهی شکم یا پشت بیمار به همراه عروق خونی آن، به جای خالی سینه منتقل می شود و پس از گذشت مدتی سرسینه و هالهی قهوهای آن به صورت سرپائی بازسازی می شود.

مطالب مرتبط: