بازی های مناسب برای کودکان با سن 2

 استقلال در حال شکلگیری و علاقهی کودک دو سالهی شما به رنگها و سایر مفاهیم، در کنار افزایش گسترهی توجه او، این سن را به یک موقعیت عالی برای نقاشی و طراحی تبدیل میکند. شاید پیدا کردن فعالیتهای سرگرم کنندهای که کودک را خسته نکنند برای شما چالش برانگیز باشد. به یاد داشته باشید که هرچند آنها به خصوص در مقایسه با مدتی قبل توانا به نظر میٰرسند ولی بسیاری از تواناییهای آنها هنوز در حال شکلگیری هستند. پس فعالیتهای ساده به آنها بدهید تا هم کودک و هم خودتان لذت ببرید.

۱ بافت اشیا

  
  اکثر نونهالان عاشق تجربه کردن احساس لمس چیزهای مختلف هستند، و به توصیهی متخصصان رشد کودکان، بهتر است بگذارید بچهها در هنگام تجربه کردن این احساس، کمی کثیفکاری کنند. حس لامسه یکی از راههایی است که کودک شما با استفاده از آن جهان اطراف را میشناسد. رنگهای مخصوص دست بخرید و یا به کودک اجازه بدهید با چیزهایی مثل پودینگ و خمیر اصلاح روی سطوح با انگشت نقاشی کند. اگر میخواهید از پودینگ استفاده کنید، میتوانید از دانههای رنگی مخصوص نانوایی و مواد درخشان خوردنی برای جذاب کردن آنها استفاده کنید.

۲ نخ کردن مهره

   
 یکی دیگر از کارهای هنری خلاقانه برای کودکان دو ساله این است که میتوانند با نخ کردن مهرههای چوبی ساده و ماکارونیهای فرمی دستبند و گردنبند بسازند. میتوانید تنقلات حلقهای شکل نیز در اختیار او قرار دهید تا دستبندها و گردنبندهای خوشمزهای بسازد. تعداد دانه هایی که نخ شده بشمارید و نیز ببینید کودکتان میتواند رنگها را تشخیص دهد یا نه. در انتها کار هنری کودک تان را با یک نوار ببندید.

۳ کمی ورزش عضلات و هماهنگی

   
 خمیرهای بازی کارهای هنری خلاقانه برای کودکان را آسان کرده اند. با فشار دادن، شکل دادن، کشیدن و فشرده کردن خمیر بازی، کودک کار با دستهایش را یاد میگیرد. با ساخت کیک و کلوچه با خمیر بازی برای شما، تخیلش را به کار میگیرد. اگر خمیر بازی خانگی درست میکنید، با استفاده از ترکیب پودر نوشیدنیهای طعمدار، بویایی را نیز وارد بازی کنید و رنگ خمیر را تغییر دهید. اگر دنبال چیز متفاوتی هستید، کمی خاک رس غیر سمی تهیه کنید و به فرزندتان اجازه بدهید با گل رس روی وسایلی مانند فنجانها و بشقابها شکلهایی بسازد.

۴ بازیهای تخیلی برای نونهالان

   
یک سیبزمینی را نصف کنید و داخل آن شکلهای سادهای مثل قلب یا دایره را دربیاورید و آن را به کودکتان بدهید تا در پودر ژله بزند و روی یک کاغذ مهر کند. این کار یک راه ساده و بیضرر برای آموزش اشکال به کودکان است.

تمرین چسباندن برچسبهای ارزان روی کاغذ یا بشقابهای کاغذی از کارهای هنری خلاقانه برای کودکان است و هماهنگی چشم و دست او را افزایش میدهد و استقلال و خلاقیت او را تشویق میکند. به او یاد بدهید که با استفاده از برچسبها شکلهایی مثل دایره، مربع، خانه و یا حتی درخت ایجاد کند. یک تخته نمدی هم میتواند برای کودکتان لذت بسیاری به همراه داشته باشد. یک تکه کارتن را با نمد بپوشانید و شکلهایی برای قرار دادن بر روی آن درست کنید. میتوانید شخصیتهای یک کتاب قصه را بسازید و از کودکتان هم بخواهید در ساختن آنها با مداد شمعی و ماژیک و برچسب چشم به شما کمک کند.

۵ در هنگام انجام کارهای هنری با نونهالان احتیاط کنید

   
 بیشتر کارهای هنری خلاقانه برای کودکان به یک ریخت و پاش حسابی ختم میشود. کنجکاوی طبیعی کودک باعث میشود که او کارهای مختلفی را با اشیاء تجربه کند و معمولاً از هرچیز استفادهی معمول و مناسب آن را نکند. سعی کنید کنجکاوی او را سرکوب نکنید و خود را برای کمی تفریح همراه با ریخت و پاش آماده کنید. اگر کودک شما هنوز هم اشیاء کوچک را به دهانش میبرد مهرههای چوبی و ماکارونیهای فرمدار را از دسترس او دور کنید تا خطر خفگی او را تهدید نکند. همچنین از غیرسمی بودن تمام وسایلی که او با آنها کار میکند اطمینان حاصل کنید چراکه احتمال مزهمزه کردن همهی آنها توسط کودک وجود دارد.


مطالب مرتبط: