اگر شک دارید که کودک شما نیاز به بخیه دارد، به اورژانس بروید تا بریدگی را معاینه کنند.

در حالت کلی، یک جراحت عمیق، بزرگ یا باز (عمیقتر از5/0 سانتیمتر یا بزرگتر از 1 سانتی متر) به بخیه نیاز دارد تا از بروز عفونت جلوگیری کند، باقی ماندن جای زخم را به حداقل برساند و خونریزی را متوقف کند.

در موارد زیر نیز باید کودک را به اورژانس برسانید:

  • اگر بریدگی خونریزی دارد و پس از فشار مستقیم بر روی زخم با یک پارچه تمیز یا باند نتوانستهاید خونریزی را ظرف 10 دقیقه متوقف کنید.
  • در صورتی که باقیماندهای (همچون آشغال یا سنگریزه) در جراحت باقی مانده است که با صابون و آب گرم پاک نمیشود.
  • اگر جراحت از نوع سوراخشدگی است یا در اثر یک شی کثیف یا زنگزده ایجاد شده است.
  • اگر جراحت در اثر گاز گرفتن یک حیوان یا یک کودک دیگر ایجاد شده است.

از آنجا که پوست کف دست و انگشتها در حالت کشیده شده قرا می گیرند، برای ترمیم به بخیه نیاز دارد، حتی اگر بریدگی آنها چندان هم بزرگ نباشد. زخمهای روی صورت نیز ممکن است برای حداقل کردن اثر جای زخم، به بخیه نیاز داشته باشند.

برای اینکه بهترین نتیجه به دست آید، بخیه بایستی ظرف شش تا هشت ساعت انجام شود زیرا بعد از آن ممکن است بخیه به خوبی نگیرد و عفونت کند.

در بیمارستان چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟

بسته به نوع شیئی که موجب بریدگی کودک شده است ممکن است انجام عکس برداری یا رادیوگرافی ضرورت یابد تا مشخص شود آیا چیزی در داخل جراحت باقی مانده که نیاز به پاکسازی داشته باشد یا خیر.

برای بخیه زدن، پزشک باید داروی بیحسی موضعی تزریق نماید تا این منطقه بیحس شود. سپس جراحت را کاملا شسته و آن را با بخیه میبندد.

در صورتی که ناحیه بخیه در قسمتی باشد که بواسطه حرکت کشیده میشود (مثلا نزدیک یک مفصل)، پزشک ممکن است آن را آتلبندی کند تا بیحرکت شده و بخیهها براحتی باز نشوند.

بهتر است بدانید که روشی جایگزین به جای بخیه نیز وجود دارد. در این روش از یک چسب مخصوص پوستی استفاده می شود که ظرف یک دقیقه پس از رسیدن به پوست، یک لایه چسبنده روی جراحت ایجاد میکند. این روش درد ندارد، سریع است، لازم نیست خشک نگه داشته شود و ظرف 7 تا 10 روز پوسته پوسته شده و خودش از بین میرود (بر خلاف بخیه که باید به صورت دستی درآورده شود). این چسب ها خصوصا برای بریدگیهایی که سطح هموار و صاف دارند، مناسب است اما برای استفاده نزدیک چشم یا دهان، یا قسمتهایی از بدن که مو دارند، مناسب نیست.

پزشک ممکن است برای پیشگیری از عفونت، آنتیبیوتیک تجویز کند. اگر جراحت بریدگی یا سوراخ شدگی توسط شی کثیف یا زنگزده ایجاد شده باشد، ممکن است پزشک در مورد اینکه کودک شما واکسن کزاز را به تعداد کافی و در مواقع مناسب زده است از شما سوال کند.

چه وقت نیاز به معاینه و اقدام یک جراح پلاستیک خواهد بود؟

اگر بریدگی بزرگ یا ناهموار است یا روی صورت کودک است، میتوانید از یک جراح پلاستیک بخواهید که نگاهی به آن بیندازد. البته اکثر بریدگیهایی که به بخیه نیاز دارند،جراحی پلاستیک لازم ندارند. جای این زخمها اکثرا به تدریج از بین میروند.

پس از بخیه، چگونه باید از کودکم مراقبت کنم؟

دستورات پزشک را رعایت کنید. در صورتی که کودک پس از برطرف شدن اثر بیحسی، هنوز هم درد داشت، میتوانید مقدار مناسب از استامینوفن یا ایبوپروفن را به کودک بدهید تا درد برطرف شود. (به کودک خود آسپیرین ندهید، زیرا میتواند منجر به بروز سندرم رایز شود.)

احتمالا پزشک از شما خواهد خواست تا محدوده بخیه را برای یک تا دو روز خشک و تمیز نگه دارید و سپس میتوانید آن را به نرمی با آب گرم و صابون بشویید. همچنین ممکن است به شما توصیه کند که پس از شستن و خشک کردن محل جراحت، یک لایه نازک از کرمهای آنتیبیوتیک را روی محل جراحت قرار دهید (مگر اینکه از چسب استفاده شده باشد). همچنین ممکن است از شما بخواهد که چند روز آن را با یک باند تمیز بپوشانید.

مراقب بروز علائم عفونت باشید: قرمزی یا رگههای قرمز رنگ که از محل جراحت به طرف بیرون کشیده شدهاند، درد رو به افزایش، تب و غدد لنفاوی متورم در اطراف یا نزدیک به محل جراحت. اگر هر یک از این نشانهها را مشاهده کردید، سریعا با پزشک کودک خود تماس بگیرید.

برخی از بخیهها به خودی خود جذب بدن میشوند در حالی که برای کشیدن برخی دیگر باید مجددا به پزشک مراجعه کنید. سعی نکنید خودتان بخیهها را بکشید. به سادگی ممکن است که بخشی از بخیه بیرون نیاید و اگر کودک همکاری نکند ممکن است صدمهای به بدن او وارد شود. بعلاوه بهتر است پزشک نگاهی به محل جراحت بیندازد تا مطمئن شود که روند ترمیم زخم به طور طبیعی طی میشود و زمان کشیدن بخیهها رسیده است.

پس از اینکه بریدگی کودک بهبود یافت، حداقل تا چند ماه کرمهای ضدآفتاب روی آن بمالید تا از پوست جدید محافظت شده و جای زخم تا حد امکان باقی نماند.