بوی بد دهان کودک را از بین ببریم 
دهان کودکان هم ممکن است مانند بزرگتر ها بوی بد بدهد.که این بوی بد ناشی از بیماری ها و عفونت هاست.که پدر مادر ها باید به این موضوع اهمیت دهند.

از عوامل این بدبویی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
- خشکی دهان: اگر فرزندتان از طریق دهان نفس میکشد (برای مثال گرفتگی بینی دارد)، باکتریهای موجود در دهانش بدون دردسر رشد میکنند و زیاد میشوند!

- جسم خارجی: یک نخود، لوبیا، یک اسباب بازی کوچک، یا شی دیگری که فرزندتان در بینی خود قرار داده ممکن است باعث بوی بد دهان او شده باشد. این اتفاق در کودکان و بچههای نوپاکه معمولا سراغ همه چیزمیروند مشترک است!

- بهداشت نامناسب دهان: باکتریهای طبیعی در دهان زندگی میکنند و روی باقیماندهی ذرات غذا بین دندانها، در خط لثه، بر روی سطح زبان و یا بر روی سطح لوزه در پشت گلوی فرزندتان تأثیر میگذارند. همین باعث بوی بد دهان میشود مخصوصا اگر غذا به مدت طولانی در دهان باقی بماند.

- کرمخوردگیها،جرم دندان یا آبسههای دندانی: اینها میتوانند در هر سنی روی دندان بچهها تأثیر بگذارند و باعث بوی بد دهان شوند. معمولا در بروز بیماریها یا التهاب لثه بزرگسالان مقصر هستند اما بچهها در اینباره تقصیری ندارند.

- خوردن غذاهای تند: اگر فرزندتان از خوردن سبزیجاتی مانند پیاز و سیر لذت میبرد، باید بدانید که آنها موقتا تا زمانی که در سیستم گوارش او وجود دارند، روی تنفش تأثیر میگذارند.

- بیماری یا شرایط خاص: گاهی اوقات عفونتهای سینوزیت،ورم لوزهها و یا حتی آلرژیهای فصلی میتوانند باعث بوی بد دهان شوند. بعضی از کودکان مبتلا به ریفلاکس معده به مری نفس بدبویی دارند.
 از بین بردن بوی بد دهان,دلایل بوی بد دهان

رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از بهترین راهها برای از بین بردن بوی بد دهان است
 
چگونه بوی بد دهان کودک را از بین ببریم؟
- رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از بهترین راهها برای از بین بردن بوی بد دهان است. اگر فرزندتان نوزاد است،سعی کنید لثهها و همهدندانهایش را بعد از هربار غذاخوردن یا قبل از خواب برایش پاک کنید یا مسواک بزنید. شما میتوانید به آرامی زبانش را هم مسواک بزنید (البته در این سن نیاز به خمیردندان نیست).

- وقتی کودکتان مرحلهی نوزادی را پشت سر گذاشت برایش مسواک بزنید (در نهایت به او آموزش دهید دندانهایش را مسواک بزند) آن هم دو بار در روز و یکبار قبل از خواب. تا زمانی که او 2 ساله شود فقط به اندازهی یک دانه برنج برایش از خمیردندان استفاده کنید یا حتی کمتر. بعد از 2 سالگی به اندازهیک نخود و بعد از 5 سالگی به اندازه یک لوبیای کوچک از خمیردندان استفاده کنید.

- کودکتان را برای معاینات منظم دندانپزشکی ببرید و مطمئن شوید که دندانهایش سالم و تمیز هستند. اگر هنوز هم دهان فرزندتان بوی بد میدهد او را برای معاینه پیش پزشک ببرید.

- اگر فرزندتان انگشت شست یا بقیهی انگشتانش را میمکد، شما باید مطمئن شوید که او دستها و وسایل شخصیاش را بهطور مرتب با آب و صابون میشوید. اگر کودکتان از پستانک استفاده میکند،برای ضدعفونی کردن آن میتوانید آن را در ماشین ظرفشویی یا آب داغ بیندازید.

- در نهایت لزومی ندارد فرزندتان را به خاطر بوی بد دهانش خجالتزده کنید. سعی کنید با این اتفاق کنار بیایید حتی اگر کمی به خاطر آن احساس شرمندگی میکنید.

- استفاده از دهانشویه ضروری نیست چون دهانشویه تنها مشکل را میپوشاند (گذشته از اینها اگر هنوز فرزندتان به سن پیشدبستانی نرسیده است،احتمالا دچار مشکلِ با صدا نفس کشیدن و آبدهان پرتاب کردن است). فقط مطمئن شوید که دندانهایش را چندینبار در روز مسواک کرده است.

مطالب مرتبط: