یکی از عواملی که در رشد فکری و جسمی کودک اثر میگذارد ورزش کردن است.این موضوع در سالهای اخیر به قدری مهم شده است که والدین باید بدانند آیا کودکشان به اندازه کافی در محیط مدرسه و بیرون، ورزش و فعالیت میکند یا نه و کودکشان روزانه چقدر ورزش میکند؟
بچههای دبستانی هر روز به نیم ساعت ورزش و تحرک متوسط تا شدید نیاز دارند یا حداقل سهبار در هفته باید این مقدار ورزش و تحرک را داشه باشند. بنابراین بسیار مهم است که به فرزندتان فرصتی بدهید تا با دویدن، پریدن،بالا رفتن، جهیدن و کشف دنیای اطرافش به شرایط فیزیکی و جسمانی خوبی برسد و مقدار زیادی انرژی بسوزاند. با این حال شاید نیازی نباشد برای اینکه مطمئن شوید فرزندتان زیاد ورزش میکند، کارهای اضافی انجام دهید.
بچهها در این سن بسیار پر انرژی و اَکتیو هستند و میتوانند در همه زمینهها از جمله دوندگی،کشتی و شنا فعالیت کنند، که معمولا آنها ورزش را تنها مانند بقیه کارها و نیازهای روزمرهخود انجام میدهند. بنابراین شما باید مطمئن شوید که فرزندتان در زنگ تفریح به اندازه کافی در حیاط مدرسه میپرد و بازی میکند.

بچه های پیش دبستانی چقدر ورزش کنند

در حال حاضر بیشتر بچهها دیگر از چربی نوزادی خود درآمدهاند، بنابراین اگر شما درباره وزن فرزند پیش دبستانیتان نگران هستید با پزشک او تماس بگیرید. اگر فکر میکنید کودکتان خیلی کمتحرک است، ورزشهایی که پرانرژیترند مانند دوچرخهسواری یا اسکیتسواری را جایگزین بازی با کامپیوتر و تلویزیون دیدن کنید. شما باید تا جایی که میتوانید همراه او جنب و جوش کنید و فعال باشید. در حیاط خانه یا حیاط پشتی با او گرگم به هوا بازی کنید یا بعد از شام با هم به یک پیادهروی تند بروید. در روزهای تعطیل آخر هفته به جای اینکه بیحرکت بنشینید یا تنها رانندگی کنید، کودک را به جایی ببرید که خانوادههای زیادی در آنجا در حال بازی و فعالیت هستند، جاهایی که خانوادهها در حال پیادهروی، شنا،دوچرخهسواری و بازی با وسایل ورزشی هستند.
از آنجایی که بچهها در این سن دلشان میخواهد دوستانشان دور و برشان باشند، بهتر است چند نفر از دوستان فرزندتان را دعوت کنید و با هم به استخر بروید، آنها را به پارک ببرید و بگذارید در میان فوارههای کوچک و آبپاشها بدوند، اسکیتبازی کنند یا اگر برف باریده، آنها را دو دسته کنید تا با هم برف بازی کرده و به هم گلوله برفی پرتاب کنند! بچههای پیش دبستانی دوست دارند با دوستانشان به زمین بازی بروند،بپرند، بالا بروند و همدیگر را دنبال کنند. اگر فرزندتان به ثبتنام در یک رشته ورزشی علاقه دارد، به او اجازه چنین کاری بدهید. فقط مطمئن شوید که تمرکز اصلی این تیم روی سرگرم کردن کودک برای آمادگی جسمانی و افزایش مهارتهای او باشد نه ساختن یک ورزشکار در سطح جهانی یا بردن مسابقات.


مطالب مرتبط: