بیماریهای پوستی در دوران بارداری
آنژیوم عنکبوتی: این عارضه به شکل یک برجستگی قرمز رنگ به اندازه سرسنجاق که دارای یک قسمت مرکزی است و از اطراف آن عروق خونی متسع به شکل شعاعی خارج میشود. این ضایعه در افراد طبیعی نیز دیده میشود، اما شیوع آن در حاملگی افزایش مییابد به گونهای که در 70 درصد زنان باردار بروز میکند.

 پیداست آنها بین ماههای دوم تا پنجم حاملگی بوده و به طور عمده در نیمه فوقانی بدن ظاهر شده و بیشتر در زنان سفیدپوست مشهود است. این ضایعات معمولاً در طی 3 ماه پس از زایمان از بین می روند. قرمزی کف دست در 40 درصد زنان سفیدپوست و 30 درصد زنان تیره پوست باردار دیده میشود که ممکن است به صورت نقطه نقطههای منتشر در تمام کف دست باشد و یا فقط در برجستگیهای کف دست ظاهر شود.

 وریدهای واریسی این وریدها در پاها و هموروئید (بواسیر) از عوارض شایع حاملگی است. بسیاری از زنان حامله دچار تورم در صورت، پلکها، دستها و پاها میشوند. این تورم صبحها بیشتر است و بتدریج در طی روز از بین میرود. با توجه به این مورد مشکلات قلبی، کلیوی و عوارض ناشی از حاملگی نیز میتوانند نمای مشابهی ایجاد کنند، مشورت با پزشک در این خصوص الزامی است. لثهها حدود 80 درصد زنان باردار دچار قرمزی و تورم در لثهها میشوند که مخصوصا اگر بهداشت دهان خوب نباشد میتواند به دردناک و زخمی شدن آنها منجر شود.

گاها ضایعات عروقی کوچکی نیز ممکن است در لثه ایجاد شوند که به دنبال تماس (مواد غذایی، مسواک و …) دچار خونریزی میشوند. این تغییرات بعد از زایمان از بین میروند. توجه به بهداشت دهان یک ضرورت مهم است. خطوط کشش یا استریا پیدایش استریا یک یافته شایع و مشخص در اکثر حاملگیهاست. این خطوط در 90 درصد زنان باردار در ماههای ششم و هفتم حاملگی ابتدا در دیواره شکم ظاهر شده و بعدا به میزان کمتری بر روی سینهها نیز نمایان میشوند و با شیوع و شدت کمتر ممکن است در سایر نواحی بدن نیز دیده شوند علت پیدایش این خطوط را به مجموعهای از تغییرات هورمونی، کشش بیش از اندازه پوست و پارگی برخی الیاف بافت نگاهدارنده آن نسبت میدهند. طول این خطوط چند سانتیمتر بوده و پهنای آنها از 1 تا 10 میلیمتر متغیر است و به رنگ صورتی تا ارغوانی و گاهی همراه با خارش مختصر ظاهر میشوند و رنگ این خطوط معمولا مدتی پس از خاتمه بارداری تبدیل به رنگ پوست شده، مختصری فرو رفته و سرانجام چروکیده میشوند. استریا معمولاً یک مشکل ظاهری است ولیکن در برخی موارد مخصوصاً اگر وسیع باشد ممکن است زخمی شده و یا در جریان حوادث به سادگی پاره شود. باید به خاطر داشت که استریا در دوران بلوغ و در ارتباط با افزایش سریعتر حجم بدن نسبت به رشد پوست، در هر دو جنس و بطور عمده در نواحی رانها، باسن، کمر و سینه ممکن است ایجاد شود. همچنین احتمال دارد ضایعات مشابهی در جریان برخی از بیماریها و یا مصرف انواعی از داروهای موضعی یا سیستمیک، خصوصاً ترکیبات کورتون دار، ایجاد شود که شامل آویزه های پوستی می گردد. آویزههای پوستی ضایعاتی هستند که در ماههای آخر حاملگی ظاهر شده و به طور نسبی یا کامل پس از زایمان ناپدید میشوند. اندازه آنها از سر یک سوزن تا نخود متفاوت بوده و به صورت زواید برجسته به رنگ پوست یا کمی تیرهتر در طرفین صورت، گردن، قسمت فوقانی سینه و زیر پستانها دیده میشوند. به خاطر شباهت آنها به بعضی از انواع زگیل گاهی بیماران این زائده های پوستی را با زگیل اشتباه می گیرند. بیماریهای شایع خاص دوران بارداری یک خانم حامله علاوه بر احتمال گرفتاری به انواع بیماری های پوست نظیر افراد دیگر، در معرض ابتلا به برخی بیماری ها نیز قرار دارد که اختصاص به دوران بارداری دارند. خارش حاملگی حدود 20 درصد زنان باردار به درجاتی دچار خارش میشوند که در اکثر موارد ناشی از یک بیماری شناخته شده نظیر کهیر، اگزما، حساسیتهای دارویی و یا ابتلا به عفونتهای انگلی نظیر گال است.

اما گروه کوچکی از خانم های حامله تنها مبتلا به یک خارش شدید هستند که با هیچ ضایعه پوستی مشخص همراه نیست که به این حالت، خارش حاملگی اطلاق میشود. این حالت، که در سه ماهه سوم حاملگی شروع شده و اغلب محدود به شکم است اگر چه ممکن است کاملاً منتشر باشد و ناشی از اختلال در ترشح صفرا در کبد است. این خارش معمولا بعد از زایمان از بین میرود ولیکن در حاملگیهای بعدی و یا هنگام مصرف قرصهای ضدبارداری عود میکند. این حالت عموماً تأثیری بر سرنوشت حاملگی و یا سلامت جنین نداشته و تنها خطر بالقوه آن این است که احتمال بروز سنگهای صفراوی در زنان مبتلا به این عارضه بیشتر است. بثورات کهیری دوران حاملگی این اختلال که در 5/0 درصد تمام حاملگیها بروز میکند، به صورت پیدایش ضایعات کهیری است که در سه ماهه سوم حاملگی ظاهر میشوند. این بیماری عموما در بارداری اول بروز میکند و به ندرت در حاملگیهای بعدی تکرار میشود و چنانچه عود داشته باشد شدت آن کمتر است. علت بیماری دقیقا معلوم نیست و به افزایش غیرطبیعی وزن در مادر و جنین نسبت داده شده است.

مطالب مرتبط: