تاثیر نوشابه بر رشد کودک

یک متخصص تغذیه، افزایش وزن و چاقی را از جمله عوارض مصرف نوشابههای گازدار و دارای قند بالا عنوان کرد و گفت: مصرف این نوع نوشابهها در کودکان میتواند موجب کاهش رشد استخوانی آنها شود.

دکتر یحیی پاسدار در گفت وگو با ایسنا، عنوان کرد: همچنین مصرف نوشابه در افرادی که دارای قند و چربی بالا هستند میتواند منجر به تشدید افزایش قند و چربی شده به همین علت توصیه میشود این افراد از نوشابههای رژیمی و بدون شکر استفاده کنند.

به گفته پاسدار، استفاده از برخی شیرین کنندهها در نوشابههای بدون شکر و رژیمی مورد تایید نبوده و بنابراین ضرورت دارد حتما افراد به هنگام استفاده از نوشابههای بدون شکر و رژیمی از سلامت شیرین کننده موجود در آن اطمینان حاصل کنند.

وی خاطرنشان کرد: برخی از این شیرین کنندهها سرطان زا بوده و حتما افراد باید به هنگام انتخاب نوشابههای رژیمی استاندارد بودن و تاییدیه وزارت بهداشت بر روی این محصولات را مد نظر قرار دهند.

این متخصص تغذیه خاطرنشان کرد: چنانچه افراد علاقه به مصرف نوشابه دارند مصرف یک یا دو لیوان آن یک یا دوبار در هفته توصیه میشود و بیشتر از آن میتواند عوارضی را برای افراد در پی داشته باشد.

وی با بیان اینکه مصرف نوشابه در دوران بارداری باعث اختلالاتی در جذب کلسیم شده و می تواند مشکلاتی را برای استخوانسازی جنین ایجاد کند، شیرکم چرب و دوغ را بهترین مایعات قابل استفاده در دوران بارداری عنوان کرد.

به گفته این متخصص تغذیه، گاز موجود در نوشابه و نیز دوغهای گازدار جذب دستگاه گوارش را مختل کرده و فشار زیادی به معده وارد میکند به همین علت توصیه میشود در صورت استفاده از دوغ و یا نوشابه از نوع بدون گاز آن استفاده شود.

پاسدار در ادامه با بیان اینکه عادات غذایی به طور معمول از دوران کودکی شروع می شوند، از خانوادهها خواست تا در خرید نوشابه با احتیاط رفتار کنند و سعی کنند ذائقه کودکان خود را به نوشابه عادت ندهند.

به گفته پاسدار بهترین جایگزین نوشابه برای کودکان شیر و دوغ است، اما در مصرف دوغ برای کودکان نیز باید عدم همزمانی مصرف آن با منابع آهن رعایت شود.

وی تصریح کرد: مصرف دوغ، مانع جذب منابع آهن گیاهی خواهد شد و به همین علت توصیه میشود در کنار منابع آهن گیاهی، دوغ مصرف نشده و بین مصرف این دو فاصله قرار داده شود.

پاسدار خاطرنشان کرد: مصرف همزمان دوغ با منابع آهن حیوانی مانند گوشت مشکلی در جذب آهن نخواهد داشت.

این متخصص تغذیه با تاکید بر اینکه واکنشهای شیمیایی میان برخی مواد در محیط بیرون با محیط دستگاه گوارش متفاوت است، عنوان کرد: ترکیب قرص نعنا و یا قرصهای جوشان با نوشابه که در محیط عادی منجر به واکنش شدید شده در محیط داخلی بدن واکنش شدید نداشته، اما توصیه میشود در صورت مصرف قرص نعنا و یا قرص جوشان از مصرف همزمان این دو با نوشابه خودداری شود.

داروهایی که کوتاهی قد میآورد

حال ببینیم مصرف چه داروهایی میتواند سبب کوتاهی قد شود. گاهی فرد به دلیل ابتلا به بیماری، داروی خاصی استفاده میکند. اگر مصرف دارویی توسط پزشک تشخیص داده شد، پزشک این مضرات را در نظر گرفته است و نباید از مصرف آن نگران بود، اما به طور کلی، مصرف بیش از اندازه یا طولانی بعضی داروها مانند کورتون در سنین رشد مضر است، البته نباید به دلیل ترس از اختلال در رشد، دارو را کنار گذاشت. تنها کاری که باید انجام بدهیم تا بیشترین اثر مثبت و کمترین مضرات را از مصرف یک دارو دریافت کنیم، این است که دارو را مطابق تجویز پزشک و دستورات او و همچنین با مشاوره داروساز مصرف کنیم.

رشد قد,افزایش قد

بعد از هجده سالگی، هیچ مکمل و دارویی باعث افزایش رشد قد نمیشود

 نوشابه، قد را میخورد

در حال حاضر مشاهده میکنیم کودکان نوشابه و بیسکویت مصرف میکنند. چگونه این مواد قبل از بلوغ میتواند از رشد جلوگیری کند؟ تحقیقات روی دوقلوهای همسان نشان میدهد تغذیه بر رشد قدی افراد تاثیر میگذارد. نوشابه به طور خاص مانع جذب کلسیم میشود و از این طریق میتواند باعث کاهش رشد قد یا کوتاه قدی شود، مضاف بر این که نوشابه گازدار باعث پوکی استخوان و مشکلات ناشی از آن میشود. بنابراین توصیه میکنیم مصرف این گونه مواد تاحد ممکن محدود شود.

 بلند قدی، هدیه آفتاب

قرار گرفتن در معرض آفتاب میتواند در افزایش قد موثر باشد، سنتز ویتامین D در بدن، تحت تاثیر نور آفتاب اتفاق میافتد. ویتامین D به نوبه خود سبب افزایش جذب کلسیم میشود. کلسیم ماده اولیه ساخت استخوان و یکی از مهمترین عوامل رشد قد است. زمانی که در معرض آفتاب قرار میگیرید، تولید ویتامین D و جذب کلسیم در بدن افزایش مییابد و این عامل میتواند به رشد کمک کند.

مهمترین چیزی که باید به آن توجه شود، این است که در رشد قد افراد ژنتیک عامل غالب است اما برای رشد بهتر، تغذیه سالم، مصرف پروتئین و ورزش نیز میتواند تاثیرگذار باشد. در کنار اینها، ویتامین D، کلسیم، زینک و منیزیم نیز به رشد قدی کمک میکند.

آیا ورزش بلند قدتان میکند؟

بعضی مطالعات نشان میدهد، بچههای ورزشکار اندکی بلند قدتر از دیگر بچهها هستند. اما آیا چنین مشاهداتی اثر بخشی ورزش کردن را در بلند قدی تایید میکند؟ مطالعات انجام شده نشان میدهد ممکن است ساعات متمادی مصرف انرژی، زمان خواب را افزایش دهد و در نتیجه زمینهای مناسب برای تولید هورمون رشد به وجود آید. از سوی دیگر بچههای بلند قد نسبت به بچههای کوتاهتر، گزینههای مطلوبتری برای ورزش هستند.

با این حال نمیتوان ورزش را عاملی برای بلند قدی کودکان دانست، درعین حال نبایدمنکر تاثیر آن بر محکم شدن توده استخوانی شد. ورزش با افزایش فشاری کاملا طبیعی بر استخوانبندی بدن، کمک میکند بدن کلسیم مورد نیازش را تا ده سال آینده تأمین کند. شاید ورزش همراه با افزایش قد نباشد، اما تراکم استخوانها را به ارمغان میآورد.
مطالب مرتبط: