چگونه روغن زیتون اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

روغن زیتون به دلیل قیمت و ارزش بالای تغذیهای، با روغنهای معمولی و کم ارزش مخلوط و به بازار عرضه میشود. با این حال تشخیص روغن اضافه شده به روغن زیتون معمولاً به آسانی انجام نمیشود چرا که گاهی روغن اضافی را طوری انتخاب میکنند که هیچ تغییری در شاخصها (عدد یدی، عدد صابونی، تغییر ضریب شکست نور) به وجود نیاید.

افزودن روغنهایی مانند روغنهای گیاهی ذرت، کانولا، آفتابگردان، سویا به روغن زیتون ، اغلب به عنوان تقلب در روغن زیتون محسوب میشود. برای انتخاب روغن زیتون مرغوب، بهتر است اول آن را ببویید و مرحله بعدی، چشیدن روغن است.

روغن زیتون خوب باید بوی زیتون یا سبزی یا سیب بدهد که مربوط به نوع زیتون یا زمان برداشت آن است. اگر بوی فلزی احساس کردید، بدانید که روغن، نامرغوب یا فاسد است. مصرف روغن زیتون موجب کاهش سکتههای قلبی و مغزی میشود.

روغن زیتون علاوه بر معیارهای کیفی، با توجه به نکته های دیگری میتوان به میزان خلوص روغن زیتون پی برد. از این طریق علاوه بر آن که نوع روغن زیتون مشخص میشود، میتوان فهمید کیفیت روغن زیتون خوب است یا نه. مخلوط کردن روغن زیتون با سایر روغنهای گیاهی یکی از نمونههای تقلب رایج است که فقط با آزمونهای مشخص و به وسیله متخصصان آزمایشگاه میتوان به آن پی برد.

طرز استفاده از روغن زیتون
از آنجایی که حرارت زیاد باعث تبخیر الکلها واسترهای موجود در روغن زیتون که مولد طعم و بوی آن است میشود، بهتراست آن را در سالادها و غذاهای سرد ریخت و برای پخت با حرارت کم و متوسط به کار ببرید. چنانچه قصد دارید از روغن زیتون در پخت و پزهای روزانه استفاده کنید، بهتر است از نوع تصفیه شده آن استفاده کنید زیرا نقطه دود روغن زیتون تصفیه شده، 210 درجه سانتیگراد است که بالاتر از بسیاری از روغنهای متعارف بوده و به راحتی دود نکرده و نمیسوزد.

روغن زیتون، روغنی است که در صورت درست استفاده کردن، به کاهش وزن کمک شایانی میکند. جایگزین کردن روغن زیتون به جای روغنهای اشباع شده در غذای روزانه بدون تغییر در فعالیت بدنی و رژیم غذایی میتواند تاثیر قابل ملاحظهای در کاهش وزن و توده چربی بدن داشته باشد. زیرا اسیدهای چرب غیر اشباع با یک پیوند دوگانه که در روغن زیتون به وفور یافت میشود میتواند باعث افزایش شکست چربی در سلولهای چربی شود. به عبارت دیگر، افزودن روغن زیتون به یک رژیم کاهش وزن درست و اصولی میتواند بازده کار فرد را افزایش دهد. روغن زیتون حدود ۵۰ کالری انرژی در هر قاشق چایخوری دارد. با وجود اینکه مصرف روغن زیتون دارای اثرات بسیار مفید در کاهش وزن بدن و بر سلامت قلب و بدن انسان است اما زیادهروی در مصرف آن هم میتواند مضر باشد.

روغن زیتون را در چه شرایطی نگهداری کنیم تا سالم بماند
دمای مناسب برای نگهداری روغن زیتون 20 تا 25 درجه سانتیگراد بالای صفر است، بنابراین نیازی نیست روغن زیتون در یخچال بماند. زیرا اگر خیلی سرد شود و دما به زیر 10 درجه سانتیگراد برسد، اسیدهای چرب تک غیر اشباع موجود در روغن به شکل کریستال نمایان می شوند. اگر این روغن در معرض اکسیژن هوا قرار بگیرد (بر اثر باز و بسته شدن زیاد در بطری)، رادیکالهای آزاد در آن ایجاد میشود و نور نیز باعث اکسیداسیون خودبهخودی در آن میشود که روند فسادش را تسریع میکند.