در تابستان به دلیل افزایش دما تعرق بیشتر می شود. بنابراین تأمین آب کافی جهت تامین نیازهای بدن بسیار حائز اهمیت است. لازم بذکر است که همراه با عرق کردن، مقداری املاح و ویتامین هم دفع میشود، بنابراین در تابستان نحوه و میزان خوردن غذا و استفاده از گروههای غذایی بویژه در کودکان دارای اهمیت ویژهای است.

مواد غذایی حاوی آب، املاح و ویتامینها
در فصل گرما، خنک نگه داشتن بدن بسیار مهم است، بنابراین باید از مواد غذایی استفاده شود که فاقد قند و چربی زیاد و سرشار از املاح و ویتامینها بویژه ویتامینهای B و C هستند. این بدان معنا است که افراد باید از ترکیباتی استفاده کنند که حاوی آب فراوان و انواع املاح و ویتامینها باشند که از جمله آنها میتوان سبزیجاتی نظیر گوجه فرنگی، اسفناج، کاهو و کلم براکلی را نام برد. همچنین خوردن میوههایی مانند آناناس، هندوانه، طالبی و خربزه بسیار مفید میباشد. هندوانه به خاطر داشتن آب و مواد معدنی مختلف برای افراد گرمازده بسیار مناسب است. مصرف انواع میوهها و سبزیجات به همراه غذاهای دریایی در فصل گرما توصیه میشود. مواد غذایی که خاصیت آنتیاکسیدانی دارند و منبع مناسب ویتامینهایE ، C، کاروتنوئید و فلاونوئید هستند در روزهای گرم تابستان به سیستم ایمنی کمک میکنند تا آسیبهای وارده به بدن توسط سموم موجود در هوا به حداقل کاهش یابد. این امر در کودکان اهمیت بیشتری مییابد، زیرا کودکان حجم بیشتری از بدنشان را آب تشکیل میدهد و بیشتر تحت تأثیر آسیبهای ناشی از بیآبی یا کمآبی قرار میگیرند.
 

 برنامه غذایی منظم
با آمدن تابستان و حضور بیشتر بچهها در منزل شما میتوانید بیش از گذشته به تغذیه آنها نظارت داشته باشید و با برنامهریزی صحیح در ایجاد رفتارهای غذایی مناسب در تمام ایام سال نقش موثری ایفا نمایید. یک توصیه اساسی آن است که سعی کنید یک برنامه غذایی منظم شامل سه وعده اصلی و سه میان وعده برای خانواده و کودکان خود تنظیم نمایید. نکتهای که باید توجه شود، ایجاد تنوع غذایی و استفاده از تمام گروههای غذایی است تا تمام عناصر مورد نیاز برای رشد طبیعی کودک فراهم گردد.
 

فعالیت بدنی مناسب
توجه نمایید که در تابستان بازیهای کامپیوتری و تماشای تلویزیون از سرگرمیهای مورد علاقه کودکان است که این امر میتواند منجر به افزایش وزن در کودکان گردد. محدود کردن زمان تماشای تلویزیون و بازیهای رایانهای و تشویق کودکان به داشتن فعالیت بدنی از مهمترین توصیهها میباشد، البته حتما لازم نیست کودکان به کلاسهای ورزش بروند، گرچه آن نیز برای رشد کودکان مفید است. لازم بذکر است که پیادهروی و دوچرخهسواری در تامین سلامتی کودکان نقش مهمی داشته و باید کودک را به انجام آنها ترغیب کرد.
 

آبمیوه و بستنی
نکته مهم دیگری که باید مد نظر قرار گیرد این است که جهت رفع تشنگی کودک از آبمیوههای صنعتی استفاده نکنید. بیشتر آبمیوههای صنعتی سرشار از شکر و عاری از مواد مغذی مورد نیاز برای کودکان است. بستنیها نیز میزان زیادی شکر و رنگهای صنعتی دارند و مصرف مقادیر بیش از حد آن توصیه نمیگردد. بهترین نوشیدنی برای رفع تشنگی آب است. از جایگزین کردن آن با آبمیوهها و بدتر از آن نوشابه و بستنی پرهیز نمایید.
 

اجتناب از مصرف تنقلات و غذاهای فوری
به این نکته هم باید توجه گردد که در تابستان کودکان زمان زیادی را در منزل سپری میکنند و تمایل آنها برای مصرف تنقلات و مصرف غذاهای رستورانی و فست فودها افزایش مییابد. پر واضح است که تغذیه ناسالم در سنین کودکی و نوجوانی از فاکتورهای مهم در بیماریهای مزمنی نظیر چاقی، بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت نوع 2 و... در سنین بالاتر است لذا اجازه ندهید شادی و سرگرمیهای تابستانی، کودکانتان را در معرض ریسک این بیماریها قرار دهد.
 

تنقلات سالم را در دسترس قرار دهید
در مورد تنقلات باید ذکر شود که بهترین تنقلات، تنقلاتی هستند که میزان شکر، نمک و چربی آنها کم باشد و از بهترین میان وعدهها، میوه تازه و سبزیجات باشند. برای بچههای کوچک چیدن میوهها در بشقاب و تزیین آن به شکلهای مختلف تشویق کننده است. یکی از دلایل رغبت کودکان به تنقلات بسهولت در دسترس بودن آنهاست، لذا سعی کنید بجای در دسترس قرار دادن آسان تنقلاتی مانند چیپس، پفک و بستنی، تنقلات سالم مانند مغزها، میوه تازه و یا خام، کشمش و... را در دسترس آنها قرار دهید. جهت ترغیب کودکان به خوردن میوهجات باید خود شما نیز بجای مصرف تنقلات مضر از میوهجات به میزان کافی استفاده نمایید تا الگوی خوبی برای کودکانتان باشید و نیز به جای دادن یک میوه به کودکان استفاده از سالاد میوهجات که در رنگهای متنوع باشد باعث افزایش توجه و تحریک اشتهای آنان خواهد شد.
البته در مورد تنقلات و میان وعدههای مصرفی بچهها، در کنار نوع آن، زمان خوردن و میزان این میان وعدهها نیز بسیار مهم است. برای مثال بستنی اگر در زمان مناسب و به اندازه مناسب به کودک داده شود میتواند یک میان وعده خوب برای تابستان در کودکان با وزن طبیعی باشد.

مطالب مرتبط: