توالت رفتن کودکان در کمترین زمان

پروسه آموزش دستشویی به فرزندان تایم کوتاهی ست که باید در آن تایم والدین تمام تمرکزشان را بگذارند تا به فرزندشان آموزش دهند. وقتی زمان آموزش توالت رفتن به فرزندتان رسید میتوانید با یک برنامه درست و اختصاص تنها سه روز به این کار، خیلی سریع و آسان به هدفتان برسید. در این سه روز نباید برنامه پخت وپز یا نظافت خاصی بگذارید یا دوستانتان را به خانه دعوت کنید. از طرفی بهتر است پیشاپیش برنامه های مربوط به این سه روزتان را انجام دهید؛ یعنی خرید خود را انجام داده و غذاها را پیشاپیش آماده کنید، خانه را پیش از شروع آموزش تمیز کنید، خود را برای شروع بازی، نقاشی، تماشای کارتون و گذراندن زمان با فرزندتان آماده کنید. باید برنامه آموزش فرزندتان را از قبل آماده کنید و سه روز را به این کار اختصاص دهید. آرامش خود را حفظ کنید، ما به شما خواهیم گفت چطور میتوانید از پس این کار برآیید.

چیزهایی که نیاز دارید
چند تیشرت بلند بردارید که قسمتی از رانهای کودکتان را بپوشاند. چرا؟ چون قرار است او به مدت سه روز حرکات کماندویی انجام دهد. فرضیه پشت این کار این است که او میداند پوشکی در کار نیست تا بخواهد در آن ادرار یا مدفوع کند، در واقع این نکته را باید برایش روشن کنید که باید باسن لخت و بدون پوشک خود را به دستشویی برساند. اما اگر این مسئله حس بدی به شما میدهد، استفاده از لباس زیر بدون زیرشلواری هم مشکلی نخواهد داشت. در طول فرآیند این تمرین شلوار پای بچه نمیکنیم چراکه میخواهیم ببینیم که چه زمانی خرابکاری میکند.

گام اول: زیاد سخت نگیرید
به هر حال بچه خرابکاری خواهد کرد؛ این بخشی از تمرین است. درواقع بچهها از این تمرینات چیزهایی یاد میگیرند. این آموزش سهروزه برای دستشویی رفتن هیچ سنخیتی با تنبیه حین تمرین ندارد. شما خرابکاری او را تمیز خواهید کرد و به سادگی او را تشویق میکنید تا دفعه بعد این کار را در توالت انجام دهد.

گام دوم: از مایعات کمک بگیرید
در این سه روز، فرزندتان را تشویق کنید تا بیشتر از حد معمول آبمیوه بنوشد. این مسئله به وضوح باعث میشود که او بخواهد ادرار کند و این همان چیزی است که شما به دنبالش هستید؛ احساس ادرار داشتن و رساندن خود به دستشویی.

گام سوم: مدام به او دستشویی را یادآوری کنید
اگر کودکتان بعد از نوشیدن یک قوطی آبمیوه به دستشویی نرفت به او یادآوری کنید که حتما باید برای ادرار کردن به دستشویی برود. اگر در برابر یادآوری شما مقاومت کرده و میگوید «نه» و سر این حرف میایستد، به او بگویید که فقط این کار را امتحان کند. به او یادآوری کنید که این فقط یک تمرین است نه بازی. شما مربی او هستید و باید حواستان به یادگیری او باشد.
 
گام چهارم: به او جایزه بدهید
اگر فرزندتان علاقهای به شیرینی و شکلات ندارد، بیفایده خواهد بود اگر به او بگویید برایش جایزه شکلات میخرید. بهتر است جایزهای را که برایش درنظر گرفتهاید از قبل تهیه کنید تا وقتی کارش را درست انجام داد بلافاصله او را تشویق کنید. مسلما قرار نیست هر دفعه به او جایزه بدهید؛ چراکه جایزه فقط برای زمانی است که او در توالت ادرار میکند نه روی فرش یا در شلوارش.

حالا وقت آن رسیده که نحوه آموزش سهروزه توالت رفتن به کودک را برایتان توضیح دهیم:

-وقتی فرزندتان سر صبح از خواب بیدار میشود اول پوشک مرطوبش را عوض کرده و آن را دور بریزید. کاری کنید که کودک خودش پوشک را دور بریزد و با آن خداحافظی کند.

-سپس یکی از تیشرتهای خیلی بزرگی را که خریدهاید تن او کنید و برایش توضیح دهید که دیگر هیچ پوشکی در کار نیست که بخواهد در آن ادرار یا مدفوع کند، بنابراین باید در مواقعی که احساس میکند به دفع نیاز دارد به دستشویی برود.

-به او صبحانه و مایعات فراوان بدهید. سپس او را به سمت توالت هدایت کنید. بعد از نوشیدن آن همه مایعات قطعا این یک حرکت موفقیتآمیز خواهد بود.

-به سایر کارهایتان بپردازید، اما به خاطر داشته باشید داستان را به حال خود رها نکنید. یعنی با هم بازی کنید، نقاشی بکشید، کتاب بخوانید و کارتون تماشا کنید.
 
-یک فنجان دردار آب دم دست کودکتان بگذارید. هر ۱۵دقیقه یک بار او را به توالت هدایت کنید، این کار را تا سهروز انجام دهید.

-بعد از صرف شام هر نوع نوشیدنی و اسنک را تعطیل کنید. زیرا ممکن است او در خواب ادرار کند و احساس شرمندگی ناشی از شکست به او دست دهد.

-پیش از خواب آخرین مرحله توالت رفتن را پیاده کنید.

-نیمه شب کودکتان را بیدار کنید تا به توالت برود.

-این کار را در دو روز آتی هم انجام دهید.

-اگر در این مدت کودکتان خرابکاری کرد عصبانی نشوید. هیچ مشکلی نیست. نسبت به این موضوع واکنش نشان ندهید تا بهترین و سریعترین نتیجه را بگیرید. اگر خرابکاری کرد به او بگویید که ایرادی ندارد بار دیگر تمرین میکنیم تا موفق شوی.

-به هیچ عنوان به فرزندتان استرس وارد نکنید که باید راس سهروز توالت رفتن را یاد بگیرد. به او بگویید سهروز تمرین داریم اما اگر لازم باشد تمرینها را ادامه میدهیم. بهعلاوه هرگز برای یاد گرفتن سریع فرزندتان عجله نکنید و همه چیز را با خنده و شادی توام کنید. بگذارید فرزندتان با آرامش بیاموزد.

مطالب مرتبط: