جلوگیری از سرماخوردگی در ابتدای پاییز
همزمان با آغاز سال تحصیلی آنفلوآنزا و بیماریهای تنفسی افزایش مییابد،بیماریها با علایم و عوارض خود میتوانند دانشآموزان را برای مدتی از یادگیری محروم کنند، بنابراین لازم است تا در جهت پیشگیری و همچنین درمان به موقع اقدام شود.

به هنگام بازگشایی مدارس، عفونتهای ویروسی دستگاه تنفسی میان دانش آموزان شایع میشود، این عفونتها از قبیل سرماخوردگی و آنفولانزاست که از طریق عطسه، سرفه، دست دادن و تماس با اشیا در مدارس منتقل میشود.

توصیه بسیار جدی به دانش آموزان برای مقابله با آنفولانزا پاکیزه نگه داشتن دستها در طول حضور در مدرسه و رعایت یک متر فاصله از افراد مبتلاست.

محیط سربسته و شلوغ مدارس احتمال انتقال ویروس سرماخوردگی را افزایش میدهد، عطسه، سردرد، گلو درد، آبریزش بینی، تب و لرز و دردهای عضلانی از علایم ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است که به آنفولانزا منجر میشود. بنابراین با مشاهده این علایم باید به درمان به موقع آن اقدام کرد.

به طور معمول آنفولانزا از طریق چشم، دهان و بینی وارد بدن میشود. بنابراین دانش آموزان باید از تماس دست با چشم، دهان و بینی در طول حضور در مدرسه جلوگیری کنند.

بیماری منتقل شده از مصرف موادغذایی ناسالم که توسط دستفروشان توزیع میشود، عامل ایجاد بیماریهای گوارشی است، مصرف مواد غذایی غیراستاندارد مانند ساندویچ، لواشک و آلو موجب بروز بیماریهای گوارشی، اسهال و مسمومیت غذایی میشود.

شستن مکرر دستها با آب و صابون و تمیز نگه داشتن آنها در طی حضور در مدرسه، بهترین روش پیشگیری از آنفلوانزاست.
مطالب مرتبط: