حفظ سلامت جنین
1- جنین و کتاب خواندن جنین میتواند لرزش صدای مادر را تشخیص دهد، بنابراین صحبت کردن یا خواندن کتاب برای او میتواند فوایدی در بر داشته باشد. برخی از این فواید عبارتند از: آرامش جنین میتواند صدای خارج از رحم را بشنود. این صدا از طریق استخوان، بافت و مایع اطراف و داخل رحم به جنین منتقل میشود. جنین 6 ماهه قادر است صدای مادر خود را تشخیص دهد و با شنیدن آن آرام میگیرد. پیشرفت مغزی میان حس شنوایی و توانایی یادگیری در کودک ارتباطی برقرار است. این شواهد اثبات میکند که جنین توانایی یادگیری دارد. خواندن کتاب میتواند در پیشرفت مغز و زبان، در سالهای اولیه زندگی بسیار مفید باشد. پیوند میان والدین و کودک برقراری ارتباط با جنین برای بسیاری از افراد کاری دشوار است. خواندن کتاب روش بسیار خوبی برای برقراری این ارتباط است. کتابی را انتخاب کنید و در اوقات فراغت با صدای بلند برای جنین خود بخوانید. اکوکاردیوگرافی جنین در هفته 18 بارداری، برای تشخیص زودهنگام بیماری قلبی مادرزادی لازم است

2- جنین و ورزش مادر ورزش در بارداری، رشد جنین را در دیواره رحم بهبود میبخشد و خون و مواد غذایی لازم را به جنین میرساند. ورزش مادر در بارداری، به ضربان قلب جنین و وزن او به هنگام تولد آسیبی وارد نمیکند. زنان باردار میتوانند در حین حاملگی ورزشهایی مانند پیادهروی، دوچرخهسواری و شنا انجام دهند، ولی از انجام ورزشهای رزمی و سنگین باید پرهیز کنند. شنا در زمان بارداری به زایمان راحتتر و کنترل اضافه وزن در حین بارداری کمک میکند.

 3- جنین و تشخیص بیماری قلبی نواقص دریچهای قلبی از جمله بیماریهای شایع قلبی مادرزادی است. اکوکاردیوگرافی جنین در هفته 18 بارداری، برای تشخیص زودهنگام بیماری قلبی مادرزادی است. البته این امکان را داریم که زودتر از این زمان به روش اکوکاردیوگرافی جنینی، وجود بیماری را تشخیص دهیم.

4- جنین و آلودگی هوا رشد طبیعی جنین به دلیل قرار گرفتن در معرض هوای آلوده کاهش مییابد. در طی اولین و سومین دوره سه ماهه حاملگی، این خطر افزایش مییابد. افزایش اکسید نیتروژن از عوامل عمده این معضل است. آلودگی هوا، فعالیت سلولی جنین را کاهش میدهد یا منجر به اختلال در رسیدن مواد غذایی و اکسیژن به او میگردد.

5- جنین و اسپری مو این اسپریها حاوی موادی هستند که عملکرد طبیعی سیستم هورمونی بدن را مختل میکنند و کارایی آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار میدهند. درصد بالایی از مادرانی که در سه ماهه اول بارداریشان از اسپریهای مو استفاده میکردند، پسرانشان دچار هیپوسپادیاس شده بودند. زمانیکه آلت تناسلی جنین پسر شکل میگیرد، مجاری ادراری از مثانه تا سر آلت امتداد مییابند. در بیماری هیپوسپادیاس، مجاری ادراری آن گونه که باید رشد نمییابد و ممکن است در میانه راه تمام شود و فرد بیمار مجبور باشد از زیر آلت تناسلی ادرار کند. نقطه خروج ادرار در کنار مقعد یا کیسه بیضه هم مشاهده شده است.

 6- جنین و کم خونی مادر کمخونی در زنان باردار، باعث تاخیر در رشد رحم، تولد نوزادان با وزن کم و کاهش شدید هموگلوبین و هماتوکریت و در نهایت افزایش مرگ و میر میشود. در کم خونی ناشی از فقر آهن، ممکن است دریافت آهن کافی باشد، ولی جذب آن کم باشد. در اغلب موارد فراهمی زیستی آهن کم است و به همین دلیل جذب نمیشود. عفونتهای انگل رودهای در فقر آهن دخالت دارد. مواد غذایی حاوی تاننها (مانند چای) و وجود فیتات در نان تخمیر نشده، جذب آهن را مختل میکند. غذاهای حاوی ویتامین C جذب آهن را بالا میبرد.

 7- جنین و دود سیگار عوارض دود سیگار برای کودکان از زمان بارداری شروع میشود، یعنی زمانی که دستگاه تنفسی هنوز به طور کامل شکل نگرفته است. در طی این دوران، با استعمال هر نخ سیگار توسط مادر و یا اطرافیان، عوارض زیادی در جنین به وجود میآید. سیگار کشیدن در طول حاملگی موجب بیماریهای زیادی مانند مرده زایی، سقط خود به خود، مرگ جنین و مرگ در دوران نوزادی میشود وزن نوزادان مادران سیگاری حدود 170 تا 200 گرم کمتر از نوزادان مادران غیرسیگاری است. پیدایش برونشیت و عوارض تنفسی در سال اول زندگی در کودکانی که یکی از والدین آنها سیگار میکشد شایعتر است. میزان بروز سرماخوردگی، عفونت گوش میانی، گلودرد و گرفتگی صدا در کودکانی که والدین سیگاری دارند، بیش از کودکانی است که والدین غیر سیگاری دارند.

8- جنین و کافئین ماده کافئین که در نوشیدنیهای بسیاری همانند قهوه، چای یا کوکاکولا وجود دارد، محرک است و فعالیت ماهیچههای دیواره لوله تخمدان را متوقف میکند. همین امر باعث کاهش حرکت تخمک از تخمدان به سمت رحم مادر میشود. مصرف بالای کافئین میتواند مانع رشد جنین و حتی سقط جنین شود.

9- جنین و مواد پلاستیکی افزایش مقدار ترکیب موجود در مواد پلاستیکی موسوم به بیسفنول یا BPA در بدن مادران باردار، خطر بروز نارساییهای مادرزادی را در نوزاردان افزایش میدهد. افزایش سطح این ماده شیمیایی در خون مادران، احتمال نارساییهای عصبی – رفتاری را در نوزادان آنها تشدید میکند. غذا مهمترین منبع ورود این ماده شیمیایی به بدن است. BPA یک ماده شیمیایی مصنوعی است که در آستر داخلی قوطیهای کنسرو، پلاستیکهای خشک پلی کربناتی مثل شیشه شیر نوزادان و لیوانهای چند بار مصرف و مواد پرکننده دندانها استفاده میشود.

10- جنین و مواد شیرین مصرف مواد شیرین به مقدار زیاد، در زمان بارداری، میتواند تاثیرات مضری بر جنین دختر داشته باشد. این مواد تاثیر چندانی بر جنین پسر ندارند. آزمایشات دیگر بر روی سایر پستانداران نشان داد که مصرف مواد شیرین، تاثیرات متفاوتی بر روی نوزادان ماده و نر دارد. این تحقیقات نشان داد که جنینهای ماده موشهایی که به آنها روزانه 26 قاشق چایخوری محلول فروکتوز (قند طبیعی) داده میشد، از جفت کوچکتری نسبت به جنینهای دیگر برخوردار بودند. دانشمندان بدین ترتیب دریافتند که شکر، مواد مغذی را مسدود میکند. 

مطالب مرتبط: