شستشوی نوزاد کار بسیار دقیق و حساسی ست چرا که پوست بسیار لطیفی دارد و همچنین در معرض آب بسیار لغزنده می شود .
آیا تابه حال به این فکر کردهاید که چه طور نوزاد را با بهترین کیفیت ممکن حمام کنید؟ بدون شک شستشوی نوزادی که بدنی بسیار حساس داشته و به جهت لطافت خاص پوست، در معرض آب به سرعت لغزنده میشود تجربهای متفاوت و تاحدودی دشوار است.
حتی برخی والدین جوان حمام بردن نوزاد تازه به دنیا آمده را تجربه ای «اعصاب خردکن»(!) میدانند اما واقعیت این است که اگر کمی دقت چاشنی این کار شود، آنگاه شستشوی نوزاد یکی از دلپذیرترین بخشهای رسیدگی به او خواهد شد.
مهمترین نکته درخصوص حمام کردن نوزاد تازه به دنیا آمده این است که او به احتمال زیاد علاقهای به این کار ندارد. از این رو صبر و شکیبایی شما کمک زیادی به راحتی نوزاد و همچنین آرامش خاطر شما خواهد کرد.
هر از چند گاهی باید نوزاد به حمام برد؟ البته در اینجا منظور از حمام بردن این نیست که لزوما نوزاد را به فضایی از خانه که تحت عنوان حمام میشناسیم ببرید بلکه منظور همان شستشوی نوزاد در وان پلاستیکی یا لگنی مناسب است که معمولا در محیط داخل خانه و در جایی با دمای مناسب صورت میگیرد. یادتان باشد نیازی به انجام این کار به صورت روزمره نیست.
تحقیقات ثابت کرده که حمام بردن نوزاد برای بیش از چند دفعه (مثلا دو تا سه بار) در هفته موجب خشک شدن پوست او میشود. نکته مهم توجه به تعویض به موقع پوشک و لباسهای نوزاد در طول هفته است.
به بیان دیگر اگر این کارها سر موقع مناسب انجام شود تنها باید سر، صورت، گردن و اطراف ناحیهای که نوزاد را پوشک میکنید هر روز شستشو داده شود.
حمام بردن نوزاد در شب بهتر است یا صبح هنگام؟ این به خود شما بستگی دارد. مهمتر از هر چیز این است که حوصله و شکیبایی کاملی داشته باشید. سعی کنید زمانی را برای حمام بردن نوزاد انتخاب کنید که از چیزی ناراحت نباشید و موضوع خاصی ذهنتان را به خود مشغول نکند.
بسیاری از والدین صبح را برای شستشوی نوزاد انتخاب میکنند و این زمانی است که نوزاد در هوشیاری کامل است و در عین حال علاقه زیادی به تجربه چیزهای جدید دارد.
البته بسیاری از پدران و مادران ترجیح میدهند نوزاد تازه به دنیا آمدهشان را در زمانی که به خواب او نزدیک است به حمام ببرند تا پس از آن با آرامش کامل، خوابی راحت را تجربه کند.
به هر حال توجه داشته باشید اگر نوزاد را پس از شیر دادن به حمام میبرید، ابتدا کمی صبر کنید تا شیر خورده شده اندکی هضم شود و سپس او را برای شستشو آماده کنید.
آیا استفاده از لیف ملایم برای شستشوی نوزاد کافی است؟ به طور کلی نیازی نیست که نوزاد را حتما در لگن یا وان مخصوص قرار داده و او را بشویید بلکه میتوانید تا زمانی که زائده بند نوزاد جدا نشده (که ممکن است سه تا چهار هفته به طول انجامد)، از لیف یا اسفنج مخصوص استفاده کنید.    برای شستشوی نوزاد با لیف یا اسفنج نرم به این نکات توجه کنید: * مکانی گرم که دارای یک سطح صاف باشد را آماده کنید. حتی اگر سکوی مناسبی در حمام یا آشپزخانه ندارید، میتوانید حوله مناسبی بر روی زمین پهن کرده به شرط آنکه سطح مورد نظر به اندازه کافی گرم باشد.
* با چند بار آزمایش کردن دمای آبی که در لگن یا وان پلاستیکی آماده کردهاید از مناسب بودن آن مطمئن شوید.
* یادتان باشد همواره باید یکی از دو دستتان آزاد بوده و با آن نوزاد را نگه دارید.
* در کنار دست خود لیف نرم و لطیف، حوله (که توصیه میشود کلاه هم داشته باشد)، شامپوی مخصوص نوزاد، صابودن ملایم و مرطوب کننده، حولهای برای خشک کردن نوزاد، پوشک و لباسهای او آماده باشد.
* در این حالت قرار نیست نوزاد را در لگن آب یا وان پلاستیکی قرار دهید بلکه قرار است او را با اسفنج یا همان لیف نرم و ملایم مرطول شستشو دهید. ابتدا نوزاد را بر روی حوله یا دستمال مناسبی که آماده کردهاید قرار داده و با آب خیس کردن لیف، شروع به شستشوی صورت نوزاد کنید.
* نیازی نیست از صابون برای این قسمت از بدنش استفاده کنید. از یک پارچه نرم و لطیف که آن خیس کرده اید برای تمیز کردن اطراف چشم نوزاد استفاده کنید. این کار را از گوشه چشم به بیرون انجام دهید.
* به طور کلی شستشوی بدن نوزاد با آب ولرم کفایت میکند اما اگر احساس کردید بدنش کثیف است یا مختصر بویی دارد میتوانید از صابون ملایم و مرطوب کننده هم استفاده کنید.
* زیر بغل، پشت گوش، اطراف گردن، محل پوشک کردن و لای انگشتان دست و پا از جمله قسمتهایی است که باید به خوبی شسته شود.
* دقت کنید در تمامی این مراحل و برای حفظ گرمای بدن نوزاد، تنها بخشهایی که در حال شستشوی آن هستید از زیر حوله خارج کرده و اندامهای دیگر نوزاد را بپوشانید.
* البته شستشوی نوزاد در لگن یا وان پلاستیکی نیز یکی از روشهای متداول حمام نوزاد است. در اینکه کدام روش بهتر و مؤثرتر است هیچ نظر خاصی نمیتوان داد اما باید توجه کرد که در روش دوم همواره ارتفاع سطح آب بین 5 تا 8 سانتیمتر باشد.
* همچنین نباید حتی برای یک لحظه نوزاد را در وان پلاستیکی تنها رها نمود.
* دمای آبی که بدن نوزاد را شستشو میدهید باید حدود 37 تا 38 درجه باشد. برای مطمئن شدن میتوان از دماسنج استفاده کرد. همواره از گرمای مناسب محل شستشوی نوزاد (18 تا 22 درجه )مطمئن باشید زیرا بدن او خیس است و به شدت مستعد سرماخوردن.


مطالب مرتبط: