معمولا والدین نگرانی هایی دارند در مورد اینکه تلفن همراه چه خطراتی برای کودکان آنها می تواند داشته باشد. جالب است بدانید یک مطالعه جامع بینالمللی در سال 2011 نشان داد که امواج موبایل تاثیرات منفی بر روی مغز دارد و ابتلا به تومور مغزی را افزایش می دهد. البته نتیجه این تحقیق به معنای این نیست که باید بین تلفنهمراه هوشمند و تبلت و فرزندتان یک سد بتونی بکشید چون حداقل چند دهه طول میکشد تا مضرات استفاده از این ابزارها بر سلامت فیزیکی و روانی گروههای سنی و جنسی مختلف جامعه مشخص شود. علاوه بر این براساس آنچه که در سایت انجمن غذا و داروی آمریکا آمده است هنوز هیچ مدرک علمی و دقیقی مبنی بر آثار مخرب اشعه تلفنها و ابزارهای هوشمند الکترونیکی بر کودکان و نوجوانان وجود ندارد.

تارعنکبوت سایبری در کمین کودکان

لالایی تلفنی

وقتی ما بچه بودیم برایمان لالایی یا قصه میگفتند تا خوابمان ببرد. نسل بعد از ما عروسک و خرس پشمالویشان را بغل میگرفتند و میخوابیدند اما بچههای امروزی بدون آیفون و تبلت زیر پتو نمیروند! مطالعاتی که به تازگی انجام گرفته حاکی از آن است که تبلتها و تلفنهای همراه هوشمند بهویژه اگر کودک بلد باشد با استفاده از آن برای دیگران پیامک بفرستد یا پیامکهای دریافتی را بخواند، الگوی خواب او را مختل میکند و این مساله نه فقط بر هوش کودک بلکه حتی بر رشد جسمی او نیز تاثیر منفی خواهد داشت.

چیزی بیش از یک تلفن...

تلفنهای همراه امروز دیگر فقط برای برقراری ارتباط صوتی با دیگران استفاده نمیشوند. درواقع به نظر میرسد این نوع استفاده از تلفنهای هوشمند تا حدی به حاشیه رانده شده و این ابزارهای الکترونیکی بیشتر برای حضور در شبکههای مجازی، بازیهای آنلاین و غیرآنلاین، دیدن فیلم و... مورد استفاده قرار میگیرند. آیا آماده هستید چنین امکانی را برای فرزندتان فراهم کنید؟

تعامل اجتماعی که از طریق این ابزارها ایجاد میشود، اتفاق مثبتی است، اما یادتان باشد کودک 12-8 ساله شما ممکن است از طریق تلفنهمراه هوشمند خود قربانی «قلدری سایبری» همکلاسیهایش شود. از طرف دیگر از آنجا که اکثر تلفنهای هوشمند، تبلتها و... مجهز به برنامههای مکانیاب هستند، کودکان 6-5 ساله شما ممکن است قربانی یک کودکآزاری شوند.

با اینکه هنوز بررسیهای کافی در زمینه شناسایی تاثیر این ابزارها بر سلامت روانی کودک انجام نشده، اما مطالعات اولیه نشان میدهد استفاده بیش از حد و مکرر از تبلت، آیفون و... تمرکز کودک را از بین میبرد و احتمال ایجاد رفتارهای وسواسگونه را بیشتر میکند.

مراقب انگشتها باشید

در حالی که خیلی از پدرها و مادرها نگران سلامت روانی فرزندشان هستند که دائم سرش را در تبلت کرده و توجهی به اطرافش ندارد، متخصصان درباره آسیبهای انگشت و دست کودکان که به دلیل استفاده طولانی‏مدت از صفحات لمسی ابزارهای الکترونیکی به وجود میآید، هشدار میدهند. بر اساس مطالعاتی که در دانشگاه مریلند آمریکا انجام شده استفاده طولانیمدت کودکان از آیپد، آیفون، تبلت و... باعث میشود فرصت کمتری برای انجام بازیهای معمولی و کارهایی مانند نقاشی کشیدن و... داشته باشند. به این ترتیب عضلات کودک روز به روز تحلیل میرود و حرکاتش تاخیر بیشتری خواهند داشت.

بنابر توصیههای آکادمی پزشکی اطفال آمریکا بچههای زیر 2 سال نهتنها باید به تبلت، تلفنهمراه هوشمند، لپتاپ و... دسترسی نداشته باشند، بلکه اصلا جلوی هیچ نوع صفحهنمایشی ننشینند. کودکان 6-2 سال نیز نباید بیشتر از 2 ساعت از روزشان را با این گجتها بگذرانند. علاوه بر این متخصصان این انجمن به والدین توصیه میکنند از گذاشتن تلویزیون و رایانه در اتاق خواب کودک پرهیز کنند.

 


مطالب مرتبط: