خواص شنبلیله در بارداری

شنبلیله، یکی دیگر از گیاهان سبز رنگی می باشد که به علت داشتن مواد مغذی و خواص دارویی بی نظیرش دارای محبوبیت زیادی می باشد. در واقع مصارف شنبلیله بسیار متفاوت و می توان از آن در انواع غذا ها و به عنوان درمانگر طبیعی مورد استفاده قرار داد. مصرف شنبلیله برای کاهش کلسترول خون بسیار مفید و معجزه آسا می باشد و پودر آن دارای فواید بیشماری برای بیماری های قلبی – عروقی دارد.
شنبلیله

علاوه بر برگهای سبز گیاه شنبلیله، دانه آن نیز سرشار از مواد مغذی میباشد و ارزش غذایی بالایی دارد.

شنـبلیله گیاهی است که عموما در نواحی اطراف دریای مدیترانه و جنوب آسیا رشد میکند و در کشورهای هند، چین، پاکستان، ایتالیا، مصر، یونان و … به وفور یافت میشود. همچنین از گیاهان بومی کشور ایران به شمار میآید. لازم به ذکر است که علاوه بر برگهای سبز گیاه شنبلیله، دانه شنبلیله نیز سرشار از مواد مغذی میباشد و ارزش غذایی بالایی دارد. این گیاه سرشار از مواد معدنی چون: مس، پتاسیم، کلسیم، آهن، سلنیوم، روی، منگنز و منیزیم میباشد و از نظر ویتامینی نیز دارای انواع ویتامینهای گروه B مانند تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، پیریدوکسین، فولیک اسید و نیز ویتامین A و C میباشد. علاوه بر موارد ذکرشده، دانههای این گیاه سرشار از پروتئین، لیزین، تریپتوفان، استروئید ساپونین و دیوسژنین (ترکیبی که خواص شبه استروژنی دارد) میباشد.

شنبلیله
شنـبلیله؛ گیاهی سرشار از فیبر محلول

مطالعات نشان میدهد افرادی که ۵۶ گرم دانه شنبلیله را هر روز مصرف میکنند، بعد از ۲۴ هفته سطح کلسترول خونشان به طور چشمگیری کاهش مییابد و ۲۵ درصد ریسک ابتلا به حملات قلبی در ایشان کمتر میشود. علت این مسئله وجود مقادیر فراوانی فیبرهای محلول مانند همیسلولز، ساپونین، موسیلاژ، تانن و پکتین میباشد. این فیبرها باعث میشوند که جذب دوباره نمکهای صفراوی از کولون محدود شود، در نتیجه این نمکها از بدن دفع شوند. با توجه به اینکه کلسترول پیشساز نمکهای صفراوی میباشد، با افزایش دفع نمکهای صفراوی، کلسترول جذبشده از رودهها صرف تولید نمکهای صفراوی میشود و در نتیجه کلسترولی که وارد خون میشود، کاهش مییابد. همین عامل باعث میشود تا شنبلیله به عنوان گیاه کاهنده کلسترول معرفی شود. همچنین این فیبرها با سموم مختلف در روده ترکیب میشوند و از جذب آنها جلوگیری میکنند. از عملکردهای دیگر این فیبرها محافظت از ماهیچههای کولونی در برابر سرطان میباشد.

بهترین درمان طبیعی برای مشکلات پوستی مانند اگزما، جوش، خراش، زخمها، سوختگی، مشکلات پوستی ناشی از نقرس و نیز ضخیم و پرپشت شدن موها، استفاده موضعی از پودر دانه شنبلیله میباشد.
دانه شنبلیله و درمان سوزش سر دل

دانه شـنبلیله از مقادیر فراوانی موسیلاژ تشکیل شده است که التهاب روده و معده را به وسیله پوشاندن جدار معده و روده کاهش میدهد. افزودن ۱ قاشق چایخوری دانه شنبلیله به غذاها برای رفع سوزش سر دل و رفلاکس توصیه میشود. پیشنهاد دیگر حل کردن یک قاشق چایخوری از پودر دانه شنبلیله در آب یا آب میوه قبل از وعده غذایی میباشد. همچنین این گیاه خاصیت هضمکنندگی و ملین دارد و در بسیاری از داروهای گیاهی به عنوان laxative (ملین) استفاده میشود.
پوست سالم، مویی پرپشت با دانه شنبلیله

بهترین درمان طبیعی برای مشکلات پوستی مانند اگزما، جوش، خراش، زخمها، سوختگی، مشکلات پوستی ناشی از نقرس و نیز ضخیم و پرپشت شدن موها، استفاده موضعی از پودر دانه شنبلیله میباشد. برای این منظور لازم است پودر دانه شنبلیله را با آب داغ مخلوط نمایید و سطح آسیبدیده پوستی و یا مو را با این مخلوط بپوشانید.
چگونگی کنترل تب به وسیله گیاه شنبلیله

گیاه شـنبلیله به عنوان یک گیاه تببر شناسایی شده است. بهترین حالت، مصرف دانه شنبلیله به همراه لیمو و عسل در زمان بیماری است. برای این منظور ۱-۲ قاشق چایخوری دانه شنبلیله را ۳ مرتبه در روز به همراه چای سبز دم کنید و بعد از آن به همراه ۱ قاشق چایخوری عسل و کمی آب لیموترش تازه میل نمایید.

شنبلیله
فواید پودر شنبلیله برای سلامتی

۱٫ پودر دانه شـنبلیله  برای سیستم قلبی عروقی بسیار مفید است.این ادویه شامل گالاکتومانان، گروهی از پلی ساکاریدهای طبیعی (فیبر محلول)،  است که به تقویت قلب کمک کرده  و خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش می دهد.

۲٫ شـنبلیله غنی از پتاسیم و سدیم  می باشد. بنابراین، دانه های پودر شده می تواند فشار خون را تحت کنترل در آورده و  ضربان قلب  را تنظیم کند

۳٫ کلسترول بد را بطور قابل ملاحظه ای کاهش میدهد.

۴٫ افراد دیابتی می تواند از پودر شنبلیله  به مقدار دلخواه استفاده کنند  گالاکتومانان موجود  در ادویه قادر به شتاب منفی و میزان جذب قند خون است. علاوه بر این، آن شامل تقریبا تمام اسیدهای آمینه ضروری است که می تواند  انسولین کند. هر دو از این در کنترل دیابت موثر است.

۵٫ دانه شنبلیله دارای تاثیر مثبت  بر روی سیستم گوارشی است. این می تواندمواد سمی را از بدن برداشته  و سیستم گوارشی را تمیز و درنتیجه هضم را راحت تر کند

۶٫ یبوست مزمن نیز می تواند با پودر دانه شنبلیله درمان  شود. آن  به عنوان درمان مشکل سوء هاضمه، حرکت روده را آسان تر و منظم تر می سازد.علاوه بر این، حاوی مقدار زیادی فیبر در رژیم غذایی است، که به  درمان یبوست کمک می کند.

۷٫ هنگامی که به صورت پودر مصرف می شود، دانه شنبلیله از دیواره داخلی معده محافظت کرده و از زخم معده پیشگیری میکند برای  سوزش سر دل و بیماری رفلکس مری  مفید است.

۸٫  سرشار از آهن، پودر شنبلیله  است.درمان خوب برای بیماران مبتلا به کم خونی است. این می تواند میزان هموگلوبین در گلبول های قرمز خون(RBC) در خون ما را افزایش  دهد و تا حد زیادی به کم خونی کمک میکند

۹٫ لازم به ذکر است که دانه شـنبلیله حاوی مقدار زیادی فیبر در رژیم غذایی است. به حفاظت از غشاء مخاط روده بزرگ کمک می کند و از سرطان روده پیشگیری می کند

۱۰٫ پودر شنبلیله یکی از  طبیعی ترین و  موثر ترین مشکلات مربوط به سلامت زنان، به ویژه برای سندرم قبل از قاعدگی (PMS) می باشد. شامل دو ترکیب شیمیایی به نام ایزوفلاون (نوع خاصی از فیتو استروژن) و دیوسگنین (ماده موثره استروئیدی)، که به احساس راحتی و آرامش در طولگرفتگی قاعدگی کمک می کند. علائم یائسگی مانند گرگرفتگی، نوسانات خلقی، و غیره نیز می توانید با آن کاهش  یابد.

۱۱٫  دیوسگنین موجود در این ادویه باعث افزایش  شیر در زنان شیرده می شود.

۱۲٫ مطالعات مختلفن شان داده است که درد زایمان را بطور قابل توجهی کاهش  میدهد و روند تولد کودک را آسان تر کرده و انقباضات عضلات رحم را کاهش میدهد.

۱۳٫ همانطور که قبلا گفتم، برخی از مواد شیمیایی موجود در تخم شنبلیله دارای خواصی مانند استروژن است. آنها در حفظ تعادل هورمونی و بزرگ شدن سینه ها در زنان کمک کند.

۱۴٫ پودر شنبلیله پودر هم  برای درمان تب بالا و بیماری های تنفسی خوب است. این می تواند برای درمان گلودرد و سرفه مزمن خوب باشد.

۱۵-دانه شنبلیله دارای خواص ضد باکتری، ضد قارچ و ضد التهاب بسیار عالی است. از این رو، پودر آن  التهاب پوست  ناشی از زخم، اگزما، سوختگی، و غیره را به سرعت بهبود داده و زخم را سریعتر خوب میکند

۱۶٫ این یک درمان ضد پیری طبیعی است.  نیاسین یا ویتامین B۳،موجود در آن  می تواند سلول های پوست  آسیب دیده را ترمیم کند.  از چین و چروک، لکه های پیری، پیشگیری ازخطوط ریز خلاص میکند

۱۷٫پودر شنبلیله را می توان به عنوان یک اسکراب صورت خانگی  استفاده کرد. استفاده منظم آن می تواند  پوست را به طور طبیعی درخشان کند با از بین بردن سلول های مرده و دانه های سرسیاه کاهش میابد

۱۸٫ ماسک آن چربی پوست را کاهش می دهد و مانع از بوجود آمدن آکنه می شود

فواید پودر شنبلیله برای مو

۱۹٫ پودر شنبلیله یکی از راه حل های موثر برای شوره سر است.

۲۰٫ این یک درمان طبیعی برای ریزش مکرر مو است. این می تواند ریشه مو را تقویت کند

۲۱٫ ویتامینهای موجود در  پودر شنبلیله به عنوان یک درمان برای ریزش  شدید مو است

۲۲٫  حاوی یک عنصر امولسیونی به نام “لسیتین” است.رنگ طبیعی مو را حفظ کرده و آنرا براق میکند

۲۳٫ شما می توانید  خشکی  مو خود را با پودر شنبلیله درمان کنید. مرطوب کننده طبیعی برای  بین بردن خشکی و بازسازی موهای آسیب دیده  است.بنابراین، ما می توانیم به راحتی برای درخشانی موها استفاده کنیم.


مطالب مرتبط: