خانه خوشبو برای آرامش روان موثر است.با این روشها همیشه خانه ای خوشبو خواهید داشت.

یک کدبانو باید علاوه بر تمیز نگهداشتن خانه و نظافت بصری آن، مراقب خوشبو بودن خانه نیز باشد و نگذارد اتاقهای خانه بوی نامطبوع بگیرند. روشهای سادهای وجود دارد که میتوان با کمک آنها بوی خوشی در فضای خانه بهوجود آورد.

به طور کلی دارچین، بابونه، میخک، ترنج، نعناع کوهی یا هندی، وانیل، اسطوخودوس، پرتقال، گریپفروت، لیمو، اکالیپتوس، گل رز، اسفند، کندر، زنجبیل تازه و... مواد و گیاهان خوشبویی هستند که یا خودشان یا اسانس و روغن آنها را میتوانید بنابر سلیقهتان انتخاب کنید و درون دستگاه رطوبتساز( بخور ) بریزید. چند دقیقه بعد از روشن شدن دستگاه و بالا رفتن دمای آب، بوی خوشی درخانه میپیچد.

 اگر چنین دستگاهی در منزل ندارید، میتوانید مقداری از آنها را درون ظرفی از آب بریزید و روی حرارت بگذارید، بعد از به جوش آمدن، حرارت را کم کنید و از بوی متصاعد شده از آن لذت ببرید.

 میتوانید شوفاژ و بخاری را جایگزین گازکنید. به این نکته نیز توجه کنید که هر گیاه و مادهای خاصیت بهخصوصی دارد، مثلا وانیل و اسطوخودوس خوابآور هستند، بابونه، ترنج، لیمو و پرتقال تسکین دهنده و آرامش بخش هستند و شما میتوانید بنابر نیازتان از آن ماده استفاده کنید.

 مقداری پنبه را بهصورت گلوله درآورید و آن را در مخلوط وانیل یا هر اسانس مورد علاقهای که میخواهید بزنید و داخل ظرفی در اتاقهایتان بگذارید، خیلی سریع بوی خوش آن فضای اتاقتان را عطرآگین میکند.

 یک بطری اسپری کننده بردارید و درون آن مقدار مساوی آب و آبلیموترش بریزید و روی پردهها یا مبلها و در فضای خانه اسپری کنید، بوی خوش لیمو در خانهتان میپیچد. میتوانید به جای لیمو از روغنهای معطری که مورد پسندتان است نیز استفاده کنید.

 یک راه دیگر آغشته کردن دستمال گردگیری به اسانس مورد علاقهتان و تمیز کردن خانه با آن دستمال است تا بوی خوش همه خانه را آکنده کند.

 راه آسانتر برای خوشبو کردن خانه، استفاده از عود است که به راحتی در فروشگاه ها در دسترس است. اگر تابهحال عود روشن نکردهاید، پیشنهادمان این است که از رایحههای خنک و آرام مثل جنگل شروع کنید تا اذیت نشوید.

 چند قطره از اسانس مورد علاقهتان را روی لامپ و چراغ خانه بچکانید و چراغ را روشن کنید، بعد از کمی گرم شدن چراغ، بوی آن در خانه می پیچد.

نکته مهم :
قبل از خوشبو کردن منزلتان، مطمئن شوید خانم باردار و کودک یا فردی مبتلا به آسم و حساسیت در خانه نیست و مشکلی برای هیچکس پیش نمیآید.