خانم ها معمولا در دوره بارداری عادت های غذایی قبل بارداری اشان عوض می شود و آن چیزهایی که قبلا دوست داشته اند ممکن است دیگر دوست نداشته باشند. شاید پس از چند روز بی میلی به غذا خوردن، یک سیخ جگر هم اشتهایتان را تحریک کند و هم توان از دست رفتهتان را به شما برگرداند، اما متخصصان میگویند حتی برای از بین بردن ضعفتان در این روزها یا برای فرونشاندن ویارتان، حق ندارید سراغ بعضی خوراکیها بروید.

از نظر آنها برخی از غذاهایی که به اشتباه آنها را تقویتکننده و پرخاصیت تلقی میکنیم، میتوانند به سلامت شما و جنینتان آسیب بزنند پس تا بسته شدن پرونده بارداریتان با وسواس بیشتری منوی غذاییتان را انتخاب کنید و از مصرف آنچه در ادامه مطلب آوردهایم پرهیز کنید.

کمتر جگر بخورید
اگر برای تقویت خود و جنینتان هر هفته به میدان بهمن سر میزنید و چند سیخ جگر میخورید، باید بگوییم به جای محافظت از فرزند آیندهتان به او آسیب میزنید. مصرف بیش از اندازه ویتامین A در دوران بارداری- بهویژه در سه ماه اول- باعث میشود جنینتان به خوبی رشد نکند. تنها ویتامین A موجود در 100 گرم جگر، چندین برابر بیشتر از میزانی است که در بارداری به آن نیاز دارید.

اما تنها ویتامین A موجود در جگر نیست که باید دلیل پرهیز شما از آن باشد؛ متخصصان میگویند جگر گوسفند یا مغز آنکه از خوراکیهای محبوب ایرانیها هستند، در خود باکتری «لستریا» دارند و بر جنین در حال رشد اثر منفی میگذارند، حتی میتوانند باعث سقط جنین یا مردهزایی شوند.

چه چیزهایی مثل جگر مضر هستند؟
هویج: درست است که مصرف هویج در بارداری ممنوع نیست اما اگر برای تقویت خودتان هر روز یک لیوان آب هویج میخورید، با دریافت بیش از اندازه ویتامین A به جنینتان آسیب میزنید. پس بیشتر مراقب خوراک تان باشید.

کمتر قهوه بخورید 
در ماههای بارداری قید خوردن قهوه و نسکافه را بزنید. شما در این ماهها تنها میتوانید 200 میلیگرم کافئین در روز مصرف کنید و اگر بیشتر از این میزان نوشیدنی کافئیندار در برنامه غذاییتان بگنجانید، نوزادی کموزن را به دنیا میآورید یا باعث سقط جنینتان میشوید اما نوشیدنیهای حاوی کافئین تنها در درازمدت بر سلامت جنین اثر نمیگذارند، متخصصان میگویند در همان لحظهای که نوشیدنی به بدن شما وارد میشود، جنینتان احساس بیقراری میکند و در رحم شما آرامشش را از دست میدهد پس حتی اگر تصور میکنید میزان کافئین مصرفیتان نمیتواند باعث مرگ جنین شود، برای حفظ آرامش او قید قهوه و نسکافه را بزنید.

چه چیزهایی مثل قهوه مضر هستند؟
چای: میزان کافئین موجود در چای از قهوه کمتر است اما اگر چایخور حرفهای هستید و لیوان پشت لیوان از این نوشیدنی مینوشید، باز هم جنینتان را در معرض خطر قرار میدهید. بررسیها نشان میدهد اگر هر روز 600 میلیگرم کافئین مصرف کنید، فرزندتان کموزن میشود و اگر این میزان را به 800 میلیگرم در روز برسانید خطر جدیتری فرزندتان را تهدید میکند.

نوشیدنیهای گازدار: بسیاری از نوشیدنیهای گازدار مثل نوشابههای سیاه هم کافئین دارند و خوردن نوشابههای انرژیزا هم میتواند این ماده را بیش از آنچه نیاز دارید به بدنتان برساند.

کمتر بادامزمینی بخورید
در ماههای بارداری باید قید خوردن خوراکیهایی که به آنها آلرژی دارید را بزنید و اگر نسبت به آلرژیک بودنتان به برخی خوراکیها اطمینان ندارید، برای احتیاط نباید سراغشان بروید. بادامزمینی از خوراکیهایی است که توصیه میشود خانمهای باردار سراغش نروند. گفته میشود این دانه پرطرفدار میتواند کودک شما را کمهوش کند. متخصصان میگویند برای جلوگیری از بیمار شدن فرزندتان نهتنها در ماههای بارداری بلکه در دوران شیردهی هم باید قید خوردن هر خوراکی که در آن بادام زمینی به کار رفته را بزنید.

کمتر سوسیس و کالباس بخورید
کمتر کسی است که نداند در سوسیس و کالباس و فرآوردههای گوشتی که در گروه آنها جا میگیرند، نیترات فراوان وجود دارد. مصرف این خوراکیها که در آنها به وفور مواد نگهدارنده به کار رفته باعث میشود خطر ابتلای فرزندتان به آلرژی بعد از تولد بیشتر شود و البته ریسک ابتلایش به سرطان هم بالا برود. برخی از پژوهشها احتمال ابتلا به تومور مغزی و دیابت در صورت مصرف این خوراکیهای سرشار از نیترات را هم ثابت کردهاند، پس اگر بهخاطر خودتان از آنها صرف نظر نمیکنید، برای حفظ سلامت فرزندتان سراغش بروید. 

 چه چیزهایی مثل سوسیس مضر هستند؟
رب گوجه: همه محصولاتی که در آنها نگهدارنده هست، میتوانند به جنین شما آسیب بزنند. شاید مصرف میزان کمی رب گوجه آسیب قابل توجهی به فرزند شما نزند، اما بد نیست در 9 ماه بارداریتان، گوجه تازه را جایگزین این محصول کنید که میزان زیادی نگهدارنده را در خود جا داده است.

کمتر استیک بخورید
گوشت خام یا گوشتی که به میزان کافی پخته نشده، میتواند باکتری سالمونلا یا توکسوپلاسموز را به جان شما برساند و به جنینتان آسیب بزند. اگر اهل خوردن استیک آبدار هستید، تا پایان یافتن بارداریتان باید قید خوردنش را بزنید. گوشت نیمپز میتواند این باکتریها را به بدنتان وارد کند و برای دور شدن از چنین خطری باید گوشت را در دمای 75 درجه سانتیگراد به خوبی بپزید.

چه چیزهایی مثل استیک مضر هستند؟
سوشی: این روزها بازار سوشی خوردن نهتنها در کشورهای آسیای شرقی بلکه در همه دنیا داغ است، اما متخصصان میگویند ماهی خام هم میتواند باکتریها و انگلهایی را به بدن شما وارد کند که برای سلامت جنینتان مضر هستند.

خمیر کیک: اگر قبل از آنکه کیک را در فر بگذارید خمیرش را میچشید، مراقب باشید. تخممرغ خامی که در خمیر کیک وجود دارد هم میتواند باکتری «لستریا» را به بدن مادر و جنین وارد کند. به همین دلیل نهتنها باید قید چشیدن خمیر کیک را بزنید بلکه باید از خوردن تخممرغ عسلی یا سسهای خانگی که در آن تخممرغ خام به کار رفته هم پرهیز کنید.

کمتر ماهی جنوب بخورید
مصرف بیش از اندازه جیوه در دوران بارداری میتواند فرزندی کمهوش را به شما هدیه دهد. به همین دلیل بهتر است در ماههای بارداری، قید خوردن بسیاری از ماهیهای جنوب که جیوه فراوان دارند و به رشد عصبی فرزندتان صدمه میزنند را بزنید و به جای آنها سراغ ماهیهایی مثل سالمون یا کنسرو ماهی تن بروید؛ میزان جیوه آنها کمتر است.

اگر طعم سالمون خام را دوست دارید به همان دلیلی که باید از خوردن گوشت خام پرهیز کنید، سراغ سالمون خام هم نباید بروید. گذشته از این، درست است که کنسرو ماهی تن جیوه زیادی ندارد، اما در بارداری اجازه خوردن زیاد کنسروها را هم ندارید، پس به اندازهای از این خوراکیها بخورید که هوس بارداریتان خاموش شود. البته مصرف ماهی که امگا 3 فراوانی دارد برای شما در دوران بارداری نفع زیادی هم دارد، پس در انتخاب ماهی وسواس به خرج دهید اما آن را از برنامه غذاییتان حذف نکنید.

چه چیزهایی مثل ماهی جنوب مضر هستند؟
ماهیهای پیر و بزرگ: ماهیهای بزرگتر معمولا بیشتر هم عمر میکنند و به همین دلیل میزان بیشتری جیوه در بدن خود ذخیره میکنند، بنابراین توصیه میشود خانمهای باردار سراغ آنها نروند.

بسیاری از مواد غذایی در دوران بارداری بدون آنکه آسیبی برای شما و جنینتان به همراه بیاورند، شرایط را برای شما سخت میکنند، پس برای راحتی خودتان در این ماهها سراغ چنین خوراکیهایی نروید.

 کمتر نخود بخورید
حبوبات ازجمله این مواد هستند که با خوردنشان بیشتر از خانمهای باردار دیگر نفخ میکنید و بهخاطر نفخ احساس ناخوشایندی را تجربه میکنید. حتما میدانید که اغلب خانمها در بارداری دچار نفخ میشوند؛ پس در این ماهها قید خوردن خوراکیهایی که این حالت آزاردهنده را بیشتر میکنند، بزنید.

 کمتر موز بخورید
درست است که پتاسیم موجود در موز میتواند در بارداری فایده زیادی به بدنتان برساند اما اگر ازجمله خانمهایی هستید که در این ماهها از یبوست شکایت میکنند، باید فکر خوردن این میوه را از سرتان بیرون کنید. موز به خودیخود میتواند افراد مستعد به یبوست را به این مشکل گرفتار کند و در بارداری، ممکن است این مشکل را برایتان دوچندان کند.

 کمتر آجیل بخورید
بسیاری از خانمهای باردار در این ماهها صاحب صورتی پرجوش میشوند. اگر شما هم در این گروه قرار دارید، لااقل در ماههای اول که صورتتان بیشتر جوش میزند، قید خوردن آجیل و خوراکیهایی که باعث بیشتر شدن آکنه روی پوستتان میشوند را بزنید. درست است که این آجیلها فایدههای زیادی دارند، اما زیاد خوردنشان در این ماهها هم شما را به مادری چاق تبدیل میکند و هم زیباییتان را تهدید میکند.


مطالب مرتبط: