9 دلیل برای طولانی بودن مدت قاعدگی

خیلی از خانمها نمیدانند که چه زمانی خونریزی سنگین و غیرطبیعی محسوب میشود و وقتی تعداد پدهایی که استفاده میکنند به چند عدد در روز رسید باید با پزشک خود مشورت کنند،در صورتی که خونریزی شما به حدی است که لازم است هر یک یا دو ساعت پد خود را عوض کنید و یا قاعدگی شما بیش از یک هفته طول کشید دچار خونریزی شدید هستید و باید با پزشک خود صحبت کنید.

شایعترین دلایل منوارژی یا همان خونریزی زیاد یا قاعدگی سنگین عبارتاند از:
* عدم تعادل هورمونی در دوران نوجوانی یا قاعدگی یا دوران نزدیک به سن یائسگی یکی از دلایل شایع خونریزی شدید است. در نوجوانی وقتی برای دختری اولین قاعدگی اتفاق میافتد، همچنین چند سال قبل از شروع یائسگی و وقتی قاعدگی در حال توقف است سطح هورمونها متغیر شده و این سبب خونریزی شدید در دوران قاعدگی میشود. در صورتی که عدم تعادل هورمونی سبب بروز خونریزی شدید شده باشد میتوان آن را با قرصهای ضدبارداری یا سایر هورمونهایی که پزشک تجویز میکند درمان کرد.
*دومین دلیل خونریزی شدید وجود تومورهای فیبرویید رحمی است. مهم است که بدانیم تومورهای فیبروییدی اغلب خوشخیم و غیرسرطانی هستند که بیشتر در سن 30 تا 40 سالگی در زنان دیده میشود. اگر چه دلیل فیبرومها نامشخص است اما به دلیل اینکه آنها وابسته به استروژن هستند برای درمان فیبروییدها درمانهای متعددی از جمله جراحی و درمانهای دارویی وجود دارد. با شروع یائسگی فیبروییدهای رحمی خود به خود چروک شده و بدون درمان از بین میروند.
* پولیپهای دهانه رحمی کوچک هم که سطح دهانه رحم را میپوشاند میتواند سبب خونریزی شدید شود. دلیل این پولیپها مشخص نیست اما ممکن است در اثر عفونت یا افزایش غیرطبیعی استروژن ایجاد شود. این پولیپها معمولا در زنان بالای 20 سال و آنهایی که زایمان کردهاند دیده میشود. با جراحیهای کوچک، همراه با آنتیبیوتیک درمانی میتوان این پولیپها را درمان کرد.
* پولیپهای داخل رحمی که غالبا غیرسرطانی هستند در بافت رحم رشد کرده و سبب خونریزی شدید میشوند.دلیل این پولیپها هم مشخص نیست.اگر چه این پولیپها استروژن زیاد تولید میکنند اما قابل درمان هستند. مشاهده رحم و عمل جراحی بسیار کوچک و نمونهبرداری آزمایشگاهی برای ارزیابی این پولیپها انجام میشود و در صورتی که سرطانی باشند، برداشته میشوند.
 * بیمای لوپوس، لوپوس یک بیماری دستگاه ایمنی است که بخشهای مختلف بدن را تحت تاثیر قرار میدهد و میتواند سبب خونریزی شدید در قاعدگی شود. دلیل این بیماری نامشخص است اما ممکن است ابتلا به عفونت،آنتیبیوتیکهای خاص، استرس و هورمونها سبب بروز آن شود.
* بیماریهای التهابی لگن عفونتی است که ارگانهای متعددی از جمله رحم، لولههای رحمی و دهانه رحم را مبتلا میکند. این بیماری ممکن است در اثر بیماریهای منتقله جنسی ایجاد شود. گاهی هنگام زایمان،سقط به وجود میآید که آن هم میتواند سبب بروز خونریزی شدید در قاعدگی شود.
* سرطان دهانه رحم یکی از دلایل دیگر خونریزیهای غیرطبیعی و شدید سرطان دهانه رحم است. این سرطان بافتهای سالم رحم را درگیر میکند و ویروس پاپیلومای انسانی از دلایل عمده ابتلا به سرطان رحم است.درمان آن جراحی شیمیدرمانی و اشعه درمانی است.
*  دستگاه داخل رحمی یا آیودی که یک روش پیشگیری از بارداری است میتواند سبب بروز خونریزیهای شدید رحمی شود. خانمهایی که با گذاشتن این وسیله از بارداری جلوگیری میکنند و هنگام قاعدگی دچار خونریزی شدید میشوند،میتوانند با مشورت پزشک از وسیله دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنند.
*اختلالات خونریزی دهنده که خون فرد بسیار سخت بند میآید. این اختلالات خونریزیدهنده انواع مختلفی دارد و به دلیل بروز مشکلاتی در عوامل انعقادی خون ایجاد میشود. ابتلا به این اختلالات خونریزیدهنده میتواند سبب بروز خونریزیهای شدید در دوران قاعدگی شود.

مطالب مرتبط: