ماه رمضان در تاجیکستان

مردم تاجیکستان همانند مردم های کشورهای دیگر آیین های خاصی برای ماه رمضان دارند، آمیختگی فرهنگ و تمدن غنی تاجیکان با فرهنگ اسلامی باعث شده که ماه رمضان در این دیار به ماه دوستی و محبت شهرت یابد.به رغم گرمای شدید هوا در ماه مبارک رمضان امسال در کشور سردسیر تاجیکستان، مردم مسلمان این کشور با تمام وجود به استقبال این فریضه بزرگ و مهم الهی آمدهاند.سفره رمضانی تاجیکها


 سفره رمضانی تاجیکها همانند سفره عید بوده و با انواع غذاها و خوردنیها آراسته میشود. اما «نشالا» از خوردنیهایی است که افراد با هنر و با سلیقه تنها  ماه رمضان در تاجیکستان و گاهی در روزهای عید و یا در زمان جشن و سرور میپزند.


«عبدالحکیم قابلاف» کسی که سالها به تهیه نشالا پرداخته معتقد است که بنابر کیفیت و مزه خوبی که این غذا دارد در جامعه تاجیکستان آن را به عنوان بهترین و مناسبترین خورشت برای روزهای خاص و به خصوص برای سفره ماه شریف رمضان مردم پذیرفتهاند. به گفته وی، ماه رمضان در تاجیکستان خانواده آنان در حدود 100 سال پیش از این شهر قدیمی مهاجرت کرده و پدرانشان چندین سال است که از جمله استادان تهیه نشالا در شهر دوشنبه بود. وی ضمن توضیح فراوردههایی که برای تهیه نشالا ضروری است، گفت: شکر، سفیده تخم مرغ و ریشه یک نوع گیاه که در کوهستان میروید تنها محصولات لازم برای این غذا است. به گفته وی با این وجود که تهیه نشالا خیلی ساده به نظر میرسد اما بسیار  نیرو میخواهد و به این دلیل است که توسط مردان تهیه میشود.


نشالا خوردنی پروتئین شیرین در ماه رمضان در تاجیکستان است که برای هر خانواده تاجیک بوده و مردم آن را از بازار، فروشگاه و منازل افرادی که این خوردنی را تهیه میکنند، میخرند. به گفته این افراد، با خوردن نشالا نیاز جسم به نوشیدن آب کاهش یافته مییابد.  «شیرچایی» و «گردسوز» 2 غذای دیگر تاجیکی شیرچایی همان طوری که از نامش نیز پیداست با استفاده از شیر و چایی تهیه میشود.


ماه رمضان در تاجیکستان این غذا را به دلیل سادگی طرز تهیه و همچنین مفید بودن برای صبحانه تهیه میکنند و با کره یا روغن دام  میخورند. «گردسوز» نیز از دیگر غذاهای معمولی برای صبحانه افراد روزهدار است که از گرد آرد و شیر تهیه میشود. خانمهای تاجیک ابتدا گرد آرد را در روغن بریان و سرخ کرده و سپس این گرد آرد تهیه شده را با شیر آمیخته تا لحظه جوش آمدن میپزند. ماه رمضان در تاجیکستان سفرههایی که خانوادههای تاجیک  باز میکنند بازگوی پیوندهای سنتی و مذهبی این ملت بوده و همچنین با مقوی بودن ترکیب روزه داران را در این روزهای طولانی توان و قوت میدهد.


میوه های تاجیکستان
   
ماه رمضان در تاجیکستان زمان برداشت میوه است به این دلیل سیب، هندوانه، خربزه، انگور، آلبالو، زردآلو، همچنین خیار و گوجه فرنگی نیز هر شب سر سفرهها گذاشته می شوند.مطالب مرتبط: