سرماخوردگی در چه کودکانی بیشتر است

چه کودکانی کمتر سرما می خورند؟
دکتر طاهری متخصص کودکان گفت: با اشاره به اینکه سرماخوردگی و آنفلوآنزا علایم مشترکی دارند، گفت: با شروع فصل سرما بیماری که ممکن است در اعضای هر خانوادهای بروز کند، سرماخوردگی است که این بیماری در کودکان نگرانی بیشتری به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه چه کودکانی کمتر به این ویروس دچار میشوند، افزود: کودکانی که دو سال کامل از شیر مادر تغذیه شدهاند و دچار سوءتغذیه نیستند، کمتر به سرماخوردگی دچار میشوند؛ چرا که بدنشان مقاومت بیشتری دارد.

زمان مناسب تزریق واکسن آنفلوآنزا
این متخصص کودکان، با بیان اینکه اختلالات رشد، مقاومت ایمنی بدن را ضعیف میکند، ادامه داد: بهتر است واکسن آنفلوانزا از اول پاییز تزریق شود تا بدن در برابر ویروس سرماخوردگی مقاومت بیشتری داشته باشد.

طاهری درباره کمتر مبتلا شدن کودکان به سرماخوردگی تصریح کرد: با استفاده از ماسک، شستن مداوم دستها، تماس کمتر با افراد بیمار و استفاده بیشتر مایعات میتوان تا حدی این بیماری را کنترل کرد.

وی تاکید کرد: پرهیز از مصرف میوههای نشسته و سبزیجات خام و اغذیه غیربهداشتی مانند لواشک، بستنی و آلوچه، ادویهجات و بسیار مهمتر از آن دوری از افراد سرماخورده بویژه در محیطهای مدرسه، مهدکودک و دانشگاه که افراد بیشتر در معرض سرماخوردگیهای مکرر قرار میگیرند، مهم است.

این متخصص کودکان، افزود: توصیه شده که در صورت تماس با افراد سرماخورده، بینی و گلو را با آب نمک شستوشو داده و مصرف بیشترمایعات و سوپ و اغذیه و ویتامینها را در رژیم غذایی خود لحاظ کنند. رعایت فاصله از فرد سرماخورده بویژه هنگام عطسه یا سرفه و جداکردن ظرفهای غذای فرد بیمار هم میتواند در کاهش احتمال عفونت موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه کودکان بیشتر در معرض سرماخوردگی قرار میگیرند، افزود: از آنجا که کودکان در سنین قبل از مدرسه به طور متوسط چهارتا شش مرتبه در سال مستعد سرماخوردگیاند باید مراقبتهای بیشتری از آنها صورت گیرد.

این متخصص کودکان، ادامه داد: اگر علائم سرماخوردگی مانند تب، آبریزش و گرفتگی بینی، سرفههای خلطدار، گلو درد، تنگی نفس و بیحالی شدید, سه روز بیشتر بطول انجامد، احتمال اضافه شدن بیماری عفونی باکتریایی به سرماخوردگی وجود دارد و باید به پزشک مراجعه شود. نشانههای این گلودرد شامل قرمزی و تورم لوزهها، تورم غدد لنفاوی در جلوی گردن، تب، سردرد، درد عضلانی، شکم درد و گلودرد است.

وی با تاکید بر اینکه از شایعترین بیماریهای کودکان سرماخوردگی است، تصریح کرد: بیماریهای تنفسی فوقانی مانند آلرژی، سرماخوردگی، آنفلوآنزا و آنژین است که مقابله با آنها را باید بسیار جدی گرفت.
 
سرما عامل سرماخوردگی نیست
این متخصص کودکان، با بیان اینکه سرما، عامل سرماخوردگی نیست ، تصریح کرد: برخلاف باور بسیاری از مردم، هوای سرد تاثیری در سرماخوردگی ندارد. وی با اشاره به اینکه در اوایل پاییز و زمستان، اغلب کودکان در مهدکودک و مدرسه به سر میبرند، افزود: در زمستان تجمع در مکانهای سرپوشیده، شانس انتقال عفونتهای ویروسی را از فردی به فرد دیگر بیشتر میکند. حساسیت در کودکان نیز ناگهان با نشانههایی از قبیل گرفتگی بینی، عطسه، آبریزش بینی و چشم ظاهر میشود. عطسههای پیاپی و آبریزش بینی بیرنگ و رقیق از علایم آلرژی است.

این متخصص کودکان، با اشاره به اینکه گاهی این علائم کوتاه مدت، ولی گاهی طولانی و با سرفه بدون تب ادامه مییابد، گفت: مهمترین درمان حساسیت یا آلرژی، پیدا کردن عامل ایجاد حساسیت یا آلرژی و حذف آن در زندگی است.

وی تصریح کرد: سرماخوردگی و آنفلوآنزا علایم مشترکی دارند که آنفلوآنزا با تب و سردرد، سرفههای خشک، درد عمومی بدن به طور ناگهانی ظاهر و تب 38 تا 40 درجه سانتیگراد تا سه - چهار روز و گلودرد از نشانههای بارز آنفلوآنزا هستند.

وی ادامه داد: رعایت بهداشت فردی در مواقعی که فرد مبتلا است، استراحت به مدت یک هفته، رژیم غذایی مناسب، استفاده از دستمال هنگامعطسه و سرفه و شست وشوی دستها، اهمیت خاصی دارد. به خصوص در فصل زمستان، روزانه یک لیوان آب پرتقال تازه بسیار مفید و مناسب و تزریق واکسن آنفلوآنزای فصلی برای کودکان و افراد مسن به خصوص افرادی که بیماریهای زمینهای دارند، توصیه میشود.

طاهری با بیان اینکه استراحت و رژیم غذایی، بهترین روشهای درمان سرماخوردگی است، یادآور شد: هوای سرد، باعث خشک شدن مخاط بینی و شرایط مناسب برای سرایت ویروس است که مرطوب کردن هوا، راهی برای مقابله با آن است.
مطالب مرتبط: