سوختگی پوشک کودک ودرمان آن

بروز این عارضه که در ناحیه پوشک نوزاد اتفاق میافتد در بیشتر موارد با قرمزی، التهاب و سوزش پوست این ناحیه همراه است و در صورت عدم درمان در زمان مناسب، موجب بروز ناراحتیها و بیماریهای عفونی و قارچی پوست نوزاد میشود. دکتر اکبر کوشانفر، متخصص کودکان در این باره توضیحات بیشتری را با ما درمیان میگذارد.
چرا پای نوزادتان میسوزد
شاید به ندرت بتوان نوزادی را در جهان یافت که سوختگی پوشک را تجربه نکرده باشد. بسیاری از نوزادان تا ۲ سالگی به دلیل تماس پوست حساسشان با ادرار و مدفوع دچار سوختگی پوست میشوند. این سوختگی معمولا با التهاب و قرمزی پوست همراه است و بیقراری و بیتابی نوزاد را به همراه دارد که معمولا مانع از خواب آرام و عمیق کودک میشود و در دراز مدت ممکن است موجب ابتلا کودک به بیماریهای عفونی پوست شود.
اولین قدم برای درمان
یکی از مفیدترین و سادهترین روشها برای کنترل و درمان سوختگی پوشک نوزاد آن است که او را زود به زود عوض کنیم. یعنی مراقب باشید به محض آنکه کودک قضای حاجت کرد او را عوض کنید تا ادرار یا مدفوع او موجب سوختن پوستش نشود. البته عوض کردن تنها نمیتواند چندان موثر باشد. بهتر است والدین بعد از هر بار عوض کردن کودک برای مدتی او را باز بگذارند و او را در مجاورت هوا قرار دهند تا پوست ناحیه پوشک کمی هوا بخورد و از میزان حساسیت آن کاسته شود.
اهمیت درمان به موقع سوختگی
یکی از مهمترین عواملی که درمان به موقع سوختگیهای ناحیه پوشک را پر رنگ میکند، احتمال ابتلا به عفونتهای پوستی، ابتلا به قارچ و حساسیتهای پیشرفته است که ممکن است در دراز مدت به زخم تبدیل شود. این عوارض که با التهاب، قرمزی، خارش و بیتابی نوزاد همراه میشود درد و سوزش به همراه دارد و معمولا طول درمان طولانی و طاقت فرسایی برای نوزاد و خانوادهاش دارد. از این رو پدر و مادرها نباید احتمال ابتلا به سوختگی و بروز بیماریهای عفونی پوست را نادیده بگیرند.
پای نوزاد را با کرم چرب کنید
امروزه  در داروخانهها، روغنها، کرمها و لوسیونهای مختلفی برای پیشگیری و درمان سوختگی ناحیه پوشک نوزاد وجود دارد؛ کرمهایی که با کمک آنها میتوانید مقاومت پوست ناحیه پوشک را در برابر سوختگی افزایش دهید و موجب نرم شدن و تقویت پوست این ناحیه شوید. البته تهیه پوشکی از جنس مرغوب نیز برای پیشگیری از سوختگی پوست پای نوزاد توصیه میشود چرا که گاهی بخش زیادی از سوختگیها ناشی از حساسیتی است که استفاده از پوشک با جنس نامرغوب در پای کودک به وجود میآورد.
مدت درمان ۲۰ روز
نوزادانی که دچار سوختگی ناحیه پوشک میشوند در صورتی که به نوع شدید آن مبتلا شده باشند در عرض ۲۰ روز درمان میشوند. البته این اتفاق در شرایطی میافتد که پدر و مادر نوزاد او را نزد متخصص کودکان برده و دستورات لازم برای درمان سوختگی پای نوزاد را دریافت کرده باشند. در شرایطی که سوختگی پای بچه کم باشد بین ۱۰ تا ۱۵ روز زمان لازم است تا سوختگی، التهاب و قرمزی ناحیه پای بچه به طور کامل از بین برود.
این نکات را جدی بگیرید
* با مشاهده اولین نشانههای سوختگی پای کودک برای درمان آن اقدام کنید و از کنار آن ساده عبور نکنید.
* اگر بعد از ۲ تا ۳ روز شاهد پیشرفت سوختگی و افزایش التهاب پوسته ناحیه پوشک نوزاد بودید حتما به متخصص کودکان مراجعه کنید.
* پوشک نوزادتان را بررسی کنید و احتمال داشتن حساسیت نوزاد به جنس و نوع پوشک را * بررسی کنید. در صورتی که پوست بچه به جنس پوشک حساس است در اولین فرصت مارک پوشک را تغییر دهید.
* هر روز به پوست ناحیه پوشک بچه کرم یا روغن بچه بزنید تا احتمال ابتلا به سوختگی و حساسیت را در این ناحیه به حداقل برسانید.
این محصولات محافظ پوست نوزاد شما هستند
خوشبختانه امروز کرمها و روغنهای مختلفی در داروخانهها و مراکز فروش لوازم بهداشتی عرضه میشود که برای پیشگیری و درمان سوختگی پای نوزاد بسیار مفید و کاربردی هستند.


مطالب مرتبط: