سپندارزمگان روز عشق ایرانیان
روز ولنتاین - چهاردهم فوریه در کشورهای غربی روز ابراز عشق به افرادی است که دوستشان دارند.داستان این روز (روز ولنتاین) مربوط به یک کشیش جوان رومی به نام "ولنتاین" است که به طور کاملاً مخفیانه برای سربازهای "کلودیوس" که ازدواج برای آنها ممنوع بود، مراسم عقد میگرفت.
این قانون از طرف شاه کلودیوس برای این که ممکن است سربازان پس از ازدواج نتوانند برامور جنگی و نظامی تمرکز داشته باشند وضع شده بود. "کشیش ولنتاین" در روز چهاردهم فوریه سال ۲۷۰ پس از میلاد مسیح به خاطر این اقداماتش به دار آویخته شد و پس از آن این روز هر ساله جشن گرفته میشود.

زمانی که "کشیش ولنتاین" در زندان نامهای به آخرین معشوقه خود با این امضا «از طرف ولنتاین تو» نوشت، در روم باستان مراسم جشنی با عنوان "لوپرکالیا" به افتخار بزرگداشت ملکه و خدایان رومی در تاریخ پانزدهم فوریه برگزار میشد، در این مراسم زوج های جوان علاقهمند به یکدیگر ازدواج میکردند، "کشیش ولنتاین" با وجود ممنوعیت از جانب شاه همیشه به طور مخفیانه در برگزار کردن مراسم عقد کمک میکرد که البته این تاریخ مقدس نیز به افتخار "کشیش ولنتاین" به چهاردهم فوریه تغییر داده شد وهم چنین از سال ۱۵۷۳ این روز درانگلستان تعطیل رسمی اعلام شد.

گفته می شود که در ایران باستان،نیز بیست قرن پیش از میلاد روزی موسوم به روز عشق بوده است. این روز در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با 29 بهمن، یعنی تنها 4 روز پس از ولنتاین غربی است. این روز «سپندارمذگان» یا «اسفندارمذگان» نام دارد.


نکته هایی جالب درمورد  روز  ولنتاین
۱- در قرون وسطی دختران غذاهای عجیب وغریب میخوردند با این اعتقاد که همسر رویاهای خود را پیدا خواهند کرد و همچنین اگر دوستی نزدیکی بین دو طرف وجود داشت همدیگر را ولنتاین صدا میکردند.
۲- بهترین تعطیلات برای گلفروشان در سرتاسر جهان شناخته شده است و ارزش مادی برابر ۱۵ میلیارد دلار در این روز صرف تهیه کادو برای ابراز عشق میشود.
۳- سالانه حدود ۱۸۹ میلیون شاخه گل دراین روز درامریکا فروخته میشود که ۱۱۰ میلیون شاخه آن رُز قرمز میباشد، جالب است بدانید، امریکا به طور خاص برای روز ولنتاین ازکلمبیا و اکوادور گل رُز وارد میکند.
۴- ۷۳درصد از آقایان وتنها ۲۷درصد از خانمها دراین روز شاخه گل میخرند، جدا از ۱۵ درصد از خانمها که دراین روز برای خودشان، مادر و یا دخترانشان گُل میخرند.
۵- در اواخر سال ۱۸۰۰ میلادی اولین بسته شکلات مخصوص برای روز ولنتاین توسط کمپانی Cadbury به بازار عرضه شد. سالانه حدود ۳۵ میلیون جعبه شکلاتی قلب شکل در این روز خریداری میشود و تنها درامریکا حدوداً یک میلیارد دلار شکلات فروخته میشود.
۶- حدود ۱۰ درصد ازازدواج هایی که درطول سال انجام میشود یعنی حدود ۰۰۰، ۲۲۰ ازدواج تنها دراین روز صورت میگیرد.
۷- جالب است بدانید حدود نه میلیون نفر که حیوانات خانگی نگهداری میکنند هم برای حیوانات خود کادو تهیه میکنند.
۸- در تایلند هر دسته گل ۱۲ تایی از گل رُز قرمز با نرخ ۴۸۷ دلار به فروش میرسد و هر تک شاخه قیمتی معادل ۴۵ دلار دارد و در امریکا قیمت هر دسته گل رُز قرمز ۷۵ دلار است.
۹- تعداد شاخه گل رُز قرمز در روز ولنتاین معنایی خاص دارد. ۱ شاخه گل به معنی عشق در نگاه اول و ۱۰۸ شاخه پیشنهاد ازدواج را منتقل میکند وهم چنین رنگها معانی خاص خود را دارند برای مثال رُز قرمز به معنای عشق و احترام، شاخه گل صورتی به معنای این است که اوقات خوشی را با هم دارید. رُز سفید به معنای قدردانی است.
۱۰- حدود ۸ میلیارد عدد شکلات سالانه به مناسبت روز ولنتاین در سرتاسر جهان تولید میشود.
مطالب مرتبط: