بسیاری از افراد به شیرینی رولی علاقه بسیار دارند شیرینی رولی دارچینی نوعی از شیرینی های رولی است.

 آرد 600 گرم
شیر  200 میلی لیتر
پودر خمیر ترش 10 گرم
 شکر 50 گرم
نمک 1/2 قاشق چایخوری
تخم مرغ 2 عدد
مارگارین مخصوص قنادی 400 گرم
روغن مایع 60 میلیلیتر
کرم پاتی سیر، دارچین و کشمش به میزان لازم
زعفران به میزان لازم
زرده تخممرغ یک عدد

روش تهیه شیرینی رول دارچینی :
ابتدا شیر، روغن مایع، تخممرغ، نمک و شکر را با هم مخلوط میکنیم تا مایه یکدست بدست بیاید. در کاسهای دیگر آرد و پودر خمیر ترش را با هم مخلوط کرده، به مایه آماده شده اضافه میکنیم. خمیر به دست آمده را 10 دقیقه روی میز قرار داده و روی آن را میپوشانیم و استراحت میدهیم. سپس خمیر را به شکل یک به علاوه برش داده، از چهار طرف کمی باز میکنیم.

مارگارین را وسط خمیر گذاشته و چهار طرف را روی آن جمع میکنیم و وردنه را روی آن میکشیم تا کره بین خمیر باز شود. خمیر را سهلا تا میزنیم و 30 دقیقه در یخچال میگذاریم؛ پس از این مدت خمیر را باز کرده و پنج لا تا میزنیم و 20 دقیقه در یخچال قرار میدهیم. دوباره مرحله پنج لا را با 20 دقیقه استراحت تکرار میکنیم و بار آخر خمیر را سه لا تا زده و 10 دقیقه استراحت میدهیم.

حالا خمیر را به قطر سه میلیمتر باز میکنیم، روی خمیر را با کرم پاتی سیر، دارچین و کشمش پوشانده، آن را لوله میکنیم و حلقه حلقه میبریم و یک پهلو داخل سینی میگذاریم، روی نانها را با مخلوط زرده تخم مرغ و زعفران زرین کرده، شکر می پاشیم و به مدت 45 دقیقه روی پنجره وسط فر که از قبل با دمای 180 درجه سانتیگراد گرم کرده ایم قرار می دهیم و می پزیم.

نکته:
این شیرینی را با خمیر هزارلا نیز میتوانیم تهیه کنیم؛ در این صورت چون خمیر هزارلا به صورت آماده در بازار به فروش میرسد کار ما بسیار سادهتر خواهد شد اما شیرینیای که با خمیر هزارلای آماده تهیه میشود بسیار تردتر و خشک تر از شیرینیای خواهد بود که خمیر آن در منزل تهیه میشود ولی در هر دو صورت مطبوع و خوشطعم است. مطالب مرتبط: