در گوشه و کنار خود ممکن است افراد بسیاری را بشناسید که به فصل بهار حساسیت دارند، حساسیتی که با آبریزش بینی شروع می شود و حتی  در موارد حادتر ممکن است که به قرمزی چشم و سوزش و ... نیز، کشیده شود. این قضیه منجر به این می شود که این افراد از طبیعت گریزان باشند و نتوانند از مناظر زیبای بهاری استفاده کنند، در این بین افرادی نیز هستند که به سراغ درمان می روند و سعی بر این می کنند که این مشکل خود را با استفاده از داروهای شیمیایی و بعضا" گیاهی حل کنند.

در ادامه با میوه ها و گیاهان ضد حساسیت بیشتر آشنا می شویم.

معجون سکنجبین

یکی از نوشیدنیهایی که این روزها زیاد مصرف میشود، شربت سکنجبین است. سکنجبین یک شربت سنتی ایرانی است که داری طبع سرد و خنک بوده و بهترین درمان برای روزهای پرحساسیت است.


مواد لازم :
 
سکنجبین، نصف لیوان
خیار، یک عدد
برگ کاهو، 4 الی 5 عدد
* آبلیمو، یک قاشق مرباخوری
نعناع، 3 یا 4 برگ


* آبلیمو:  (آبلیمو تازه باشد بهتر است)
 
طرز تهیه :
این معجون بسیار راحت است، فقط کافی است تمام مواد را داخل میکسر بریزید اما مدت زمان مخلوط کردن باید کم باشد، فقط در حدی که مواد با یکدیگر میکس شوند. در قدیم خیلی از افراد بدون آنکه از خواص این معجون آشنا باشند از آن استفاده میکردند. البته معجون سکنجبین کمی مدرنیزه شده است اما برای رفع مشکلات حساسیت بهاره بسیار موثر است.

توجه

*درست کردن معجون سکنجبین مخصوص فصل بهار,معجون های مخصوص فصل بهار

*برای تهیه معجونها نباید از یخ استفاده کنید. البته برای خنک کردن آنها راههای دیگری هم وجود دارند به عنوان مثال معجونها را برای مدتی در یخچال نگه دارید تا خنک شوند. اگرجزو افرادی هستید که طبع گرم دارند و دچار نفخ میشوند، میتوانید سکنجبینی را که از سرکه و نعناع به دست آمده با تخم کاسنی و گلاب مخلوط کنید اما افرادی که دچار مشکل زخم معده و روده هستند بهتر است دور این مخلوط به دست آمده را خط بکشند زیرا برایشان مضر است.


معجونی به سبزی بهار

این معجون سبز به شما کمک می کند تا به جنگ حساسیتهای فصل بهاری بروید.مواد لازم :
کلم پیچ سبز، 6 برگ
خیار، یک عدد
کرفس، 4 برگ
سیب سبز، 2 عدد
لیمو، نصف عدد
زنجبیل، یک قاشق چایخوری
شکر، یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه :
برای تهیه این اسموتی فقط کافی است 10 دقیقه از وقت خود را اختصاص به این کار بدهید. تمام مواد را در یک مخلوط کن بریزید و دکمه را بزنید تا کلیه مواد مخلوطشوند.


معجون حریره بادام برای آبریزش بینی

مواد لازم :
حریره بادام، یک لیوان متوسط
پودر نارگیل، یک قاشق مرباخوری
دارچین، یک قاشق چایخوری
بستنی، 2 اسکوپ
بلوبری، 5 الی 8 عدد
وانیل، 8/1 قاشق چایخوری


طرز تهیه :
بیشتر افراد با طرز تهیه حریره بادام آشنا هستند. بعد از درست کردن حریره بادام مواد ذکر شده را جداگانه در میکسر مخلوط کنید. سپس مواد مخلوط شده را به حریره بادام اضافه میکنیم و سپس با یک قاشق همه مواد را هم میزنیم.مطالب مرتبط: