مثل قدیم که هر کس در خانه خود یک تنور داشت چه خوب میشد اگر امروزه هم خودمان نان خانه را می پختیم به چند دستور پختن نان توجه نمایید.

پخت نان یکی از سنتی ترین کارهایی است که خانم ها می توانند انجام دهند. البته دیگر کمتر کسی است که این کار را در خانه انجام دهد اما شاید بعضی اوقات هوس کنید کارهایی را که مادر یا مادر بزرگتان در قدیم انجام می دادند شما هم امتحان کنید.

نان همبرگری برای کودکانمواد لازم برای نان همبرگر :

 تخممرغ یک عدد
 آرد  سه پیمانه
 روغن مایع سه چهارم پیمانه
 بهبوددهنده آرد  نصف قاشق مرباخوری
شکر یک قاشق مرباخوری
خمیر مایه یک قاشق غذاخوری
آب ولرم یک پیمانه
نمک یک سوم قاشق مرباخوری

طرز تهیه نان همبرگر :
نصف قاشق خمیر مایه را با شکر خوب مخلوط کنید.آب ولرم را به آرامی به این مخلوط اضافه کرده و هم بزنید. حواستان باشد این مخلوط را با قاشق غیرفلزی مخلوط کنید. قابلمه بزرگی را روی گاز بگذارید تا آب آن کمی گرم شود. سپس ظرف این مخلوط را داخل آب بگذارید تا در اثر حرارت ملایم، مواد کاملا مخلوط شوند. سپس زیر آب را خاموش کنید . در ظرف را بگذارید تا مواد داخل در اثر گرمای آبی که ظرف داخل آن است، پف کرده و اصطلاحا به عمل آیند.

در ظرفی دیگر روغن، تخممرغ،  باقیمانده مایه خمیر، بهبوددهنده را مخلوط کنید. در پایان، نمک را به هم اضافه کنید. مواد را کاملا هم بزنید تا مخلوط یکنواختی به دست بیاید. آنها را به مواد داخل ظرف اول اضافه کنید.این آرد را 10 دقیقه ورز بدهید. خمیر را داخل کیسه فریزر گذاشته و به مدت یک ساعت ونیم داخل یخچال بگذارید تا اصطلاحا استراحت کند.

فر را روی دمای 220 درجه سانتیگراد گرم کنید. کف سینی فر را کمی چرب کرده یا یک ورق کاغذ الگو کف آن بگذارید. خمیر را چانه کنید. شکل چانهها به دلخواه شما و فرزندتان که منتظر نان همبرگری است، بستگی دارد. روی چانهها را کمی چرب کنید. روی آنها نایلون بکشید تا نیم ساعت دیگر استراحت کنند. نایلون را برداشته و روی آنها کنجد، سبزی معطر یا هر افزودنی دیگری که میخواهید اضافه کنید. سینی را داخل فر بگذارید. زمان مناسب بستگی به پف کرده و آماده شدن نانها دارد.

نکتههای طلایی برای پخت نان همبرگر:
1. در مرحله اضافه کردن آرد به مواد، آرد را به تدریج اضافه کنید تا خمیر سفت نشود. آرد اگر یک دفعه اضافه شود، آرد گلوله میشود.

2. در زمان ورز دادن خمیر اگر خمیر به دست میچسبد کمی آرد به آن اضافه کنید تا مشکل برطرف شود.

3. روی سینی پایینی فر یک لیوان آب بریزید تا بخار هم ایجاد شود و نانها با کیفیت بهتری پخته شوند.

نان تابهای برای صبحانه جمعه

مواد لازم برای نان تابهای :

شیر  نصف پیمانه
 ماست  نصف پیمانه
آرد سفید  دو و نیم پیمانه
 روغن مایع یک چهارم پیمانه
خمیر مایه خشک یک قاشق غذاخوری
بکینگ پودر یک قاشق غذاخوری
نمک نصف قاشق چایخوری


طرز تهیه نان تابهای :
آرد، نمک و بیکینگ پودر را با هم مخلوط کنید. این مخلوط اول ماست.مخلوط دوم، ماست ، شیر و روغن است. شکر و خمیرمایه را هم با هم مخلوط کرده و آنها را با کمک الک روی مخلوط دوم بپاشید. اکنون به آرامی مخلوط اول را با این مواد اضافه کنید و در حین اضافه کردن مخلوطها را هم بزنید تا آرد گلوله نشود. سپس مخلوط به دست آمده را 10 دقیقه با دست ورز بدهید.

اگر حس کردید به دست میچسبد در حین ورز دادن به آن آرد اضافه کنید. زمانی که خمیر یکنواخت و نرمی به دست آمد، آن را چانه کنید و داخل ظرفی قرار داده و روی آن را بپوشانید و به مدت یک ساعت درجای گرم قرار دهید تا پف کند. بعد از مدتی خمیر را با وردنه باز کنید. لوله خمیر را به دلخواهتان با چاقو قسمت کرده و روی آنها را کمی چرب کنید. چانهها برای پختن آماده است.


پختن نان :
1. اگر آن را داخل فر میگذارید، فر را روی 200 درجه سانتیگراد گرم کنید. در همین فاصله روی چانهها کمی آرد بریزید. روی آنها را بپوشانید تا بیشتر آماده شوند.  سپس آنها را داخل سینی فر پهن کنید.

2. اگر داخل ماهیتابه نان میپزید، کف آن را با قلممو چرب کنید و چانه را با وردنه صاف کرده و داخل آن پهن کنید.

نکتههای طلایی برای پخت نان تابهای:
1. روی نان کنجد، سیاهدانه، گردوی رنده شده و تکهها میوه های خرد شده اضافه کنید.

2. اگر در ماهیتابه نان میپزید در آن را بگذارید و بعد از سرخ شدن یک طرف نان، آن را با کفگیر برگردانید تا سمت دیگر هم سرخ شود.

3. نانی که آموزش داده شد، طعم معمولی دارد. اما اگر دلتان میخواهد نان شیرین باشد، میزان شکر اضافه شده را میتوانید تا سه قاشق افزایش دهید.

4. حتما حین پختن نانها روی چانهها نایلون بکشید تا خشک نشود و بعد به تدریج چانهها را داخل ماهیتابه قرار دهید.


5. پیش از هر بار قرار دادن چانه جدید داخل ماهیتابه آن را از روی گاز برداشته کف آن را چرب کنید و بعد چانه جدید آماده شده را داخل آن بگذارید.


6. اگر نان را داخل فر میگذارید حتما کمی آب کف سینی پایینی فر بریزید تا نان رطوبش را از دست ندهد.

نان سنگک برای عصر جمعه
فکر کنید مثلا غروب جمعه است  و دلتان به قدر همه ابرهای فصل پاییز، ابری است! حوصله بیرون رفتن از خانه را هم ندارید. باید کار کنید تا کمی شاد شوید. با پختن نان سنگک و بعد هم خوردن دورهمی آن با کمی پنیر و گردو موافقید؟ آستین بالا بزنید.مواد لازم برای نان سنگک :

 آرد سنگک یک کیلو
 آب با حرارت 20 درجه سانتیگراد  هفت دسی لیتر
 مایه خمیر  هفت گرم
 نمک دو قاشق چایخوری
مخمر سه گرم
کنجد، سیاه دانه به مقدار دلخواه


طرز تهیه نان سنگک :
1- خمیر ترش
ابتدا باید خمیر ترش تهیه کنید. برای اینکار، چهار گرم مایه خمیر را با 150 گرم آرد و دو دسی لیتر آب مخلوط کنید. این مقدار آب برابر با یک لیوان آب سر خالی است. برای تهیه این خمیر ترش ابتدا آب را تا حرارت 20 درجه سانتیگراد گرم کنید. سپس مایه خمیر را داخل آن ریخته و بعد از اینکه خوب مخلوط شد، آرد را به تدریج به آن اضافه کنید. در ظرف را نایلون بکشید. نایلون را از چند جا سوراخ کنید تا گازهای ایجاد شده خارج شود. حواستان باشد حجم خمیر تا دو برابر افزایش مییابد. پس ظرف بزرگ انتخاب کنید. این خمیر را 24 ساعت قبل آماده کنید.

2-خمیر سنگک
باقیمانده آب را حرارت دهید تا دمای آن به 20 درجه سانتیگراد برسد. باقیمانده آرد و نمک را خوب هم بزنید. سپس مواد را داخل میکسر بریزید و بگذارید خوب مخلوط شوند. سپس روی مخلوطکن را با پارچه یا نایلون بپوشانید و بگذارید نیم ساعت بماند.

سه گرم خمیر را با چند قاشق آب ولرم مخلوط کنید و آن را به مواد داخل میکسر اضافه کنید. میکسر را روشن کنید تا مواد با این ترکیبهای جدید مخلوط شوند. روی این مواد را بپوشانید و دو ساعت به این مواد استراحت بدهید. آن را با خمیر ترش مخلوط کنید و دوبره میکسر را روشن کنید تا مواد کاملا مخلوط شوند. این خمیر شل است.

3- پخت
داخل سینی فر را با سنگ ریزههایی که شبیه به سنگریزه داخل تنور سنگکی است، پر کنید. حرارت فر را روی 300 درجه گرم کرده و سینی حاوی سنگ را داخل آن بگذارید. وقتی سینی و سنگها خوب داغ شد، آن را از داخل فر درآورید. کمی از خمیر را بردارید و روی سنگها پهن کنید. روی آن کنجد و سیاهدانه بریزید. سینی را داخل فر بگذارید. در فر را ببندید. شعله بالای فر را هم روشن کنید تا سطح و کف نان همزمان بپزد.


مطالب مرتبط: