طعم اسنک

طعم اسنک
هر چه سن کودکان بالاتر می رود، به تعداد کمتری میان وعده نیاز پیدا می کنند؛ اما با این حال عجیب نیست که پس از مدرسه بسیار گرسنه باشند و به دنبال چیزی برای خوردن بگردند. بسیاری از کودکان ناهارشان را زود می خورند- ساعت 11:30 و یا حتی قبل از آن- و پس از آن کلاس های بعدازظهرشان شروع می شود، حتی ممکن است بعد از کلاس ها به انجام فعالیت ها و یا بازی هایی بپردازند؛ همه اینها در حالی است که هنوز وقتی برای خوردنِ مجدد غذا پیدا نکرده اند.بنابراین اصلاً شگفت آور نیست که اسنک های فروشگاهی در انتهای روز برای کودک بسیار دلپذیر به نظر برسند.
بسته به سنِ کودک و برنامه ای که پس از مدرسه دارد، والدین ممکن است همیشه قادر نباشند آنچه را که کودکشان در عصر می خورد کنترل کنند، اما ناامید نباشید؛ در اینجا راهنمایی را ارائه می دهیم تا به کودک تان کمک کنید پس از آمدن به خانه از اسنک های سالم و دلپذیر استفاده کرده و در عینِ حال اشتهایش را برای شام از دست ندهد.خودتان را جای کودک قرار دهید و برنامه غذایی او را در یک روز معمولی در نظر بگیرید. برخی کودکان کوچک تر ممکن است یک میان وعده در بین صبحانه تا ناهار داشته باشند، اما اکثر کودکان بزرگتر (مدرسه ای) این میان وعده را ندارند. به این سؤال ها در موردِ کودک تان پاسخ دهید که چه زمانی وقتِ ناهار است؟ کودک در زمان ناهار چقدر غذا می خورد؟ آیا تا به حال اتفاق افتاده است که ناهار حذف شده باشد؟ آیا کودک پس از زمانِ مدرسه اسنک می خورد؟ پاسخ دادن به این سؤالات به شما کمک خواهد کرد که بتوانید مشخص کنید کودک تان هنگام بازگشت به خانه تا چه حد گرسنه است.شما همچنین باید در نظر بگیرید که چه زمانی شام را سرو خواهید کرد. کودکی که ساعت 15:30 گرسنه به خانه می آید و یک اسنکِ بزرگ می خورد، در صورتی که شام 17:30 سرو شود دیگر اشتهایی به خوردن نخواهد داشت. همچنین نباید از کودکی که پدر و مادرش ساعتِ 19:30 از سرِ کار به خانه می آیند، انتظار داشت که از ناهار تا شام هیچ چیز نخورد. بنابراین در مورد برنامه کودکِ خود فکر کنید و بر طبقِ آن برنامه ریزی کنید.
لیستی از خوراکی های سالم تهیه کنید
سپس در مورد این که کودک تان دوست دارد در این زمان (پس از مدرسه) چه اسنکی بخورد، صحبت کنید. لیستی از گزینه های سالم تهیه کرده و اطمینان حاصل کنید که لیست تان شامل دامنه گسترده ای از میوه های تازه و سبزیجات نیز می شود. شما نباید اسنک هایی همچون کیک و یا چیپس را به کل ممنوع کنید، اما این خوراکی ها که دارای ارزش غذایی اندکی هستند، نباید در منوی برنامه تغذیه روزانه کودک قرار بگیرند

اگر می توانید کودک تان را به فروشگاه برده و زمانی را صرفِ خواندنِ برچسب های ارزش غذایی رویِ محصولات و مقایسه آن ها با یکدیگر بکنید. به میزانِ پروتئین، فیبر کلسیم و دیگر مواد غذایی مهم توجه کنید. به طورِ کل اسنک هایی را انتخاب کنید که شکر، چربی و نمکِ کمی داشته باشند. هنگامی که به همراهِ کودک تان این کارها را انجام می دهید و او نیز در این فرآیند دخیل می شود، بیشتر احتمال دارد که در مورد مواد غذایی مورد نیاز شان دست به انتخاب های سالم تری بزند.
انتخاب اسنک های سالم را آسان تر کنید
از کودکان تان- به خصوص نوجوانان- انتظار نداشته باشید که خوردنِ چوب شور را کنار بگذارند؛ این کار به ویژه زمانی که آنها گرسنه هستند دردناک است. کودکان معمولاً به خوردنِ آنچه که دمِ دست باشد روی می آورند و این راهی است که شما می توانید از طریقِ آن مداخله خود را در تغذیه کودک اعمال کنید. اسنک های سالم را بسته بندی کرده و در ظرفِ غذا و یا کوله پشتی کودک تان بگذارید و یا در خانه آنها را در معرضِ دیدِ کودک بگذارید، به گونه ای که به راحتی به آنها دسترسی داشته باشد.
اگر پس از رسیدنِ کودک تان از مدرسه به خانه، در خانه حضور دارید می توانید با کوچولوی تان اسنک های خلاقانه ای را آماده کنید؛ برای مثال برای آماده کردنِ اسنکِ "مورچه ها بر رویِ تنه درخت"، رویِ چند برگ کاهو کره بادام زمینی بزنید (تنه درخت) و سپس رویِ آنها کشمش (مورچه) بریزید. همچنین می توانید اسنک قایقِ تخم مرغی را آماده کنید: یک تخم مرغِ پخته شده و سفت را برش دهید و رویِ آن یک برشِ مثلثی از پنیر (به عنوان بادبان) قرار دهید. اسنکِ کبابِ میوه نیز هیجان انگیز خواهد بود و برایِ درست کردنِ آن باید قطعاتِ میوه را به سیخ های چوبیِ کوچک بکشید. کودکانِ بزرگ تر همچنین از اسموتی میوه ها و یا کراکرهای غلات که روی آنها پنیر و برش هایی از گلابی ریخته شده باشد، لذت می برند.
کودکانِ بزرگتر اغلب دوست دارند خودشان اسنک هایشان را درست کنند؛ بنابراین مواد اولیه را فراهم کرده و دستورالعمل تهیه را به کودک تان بگویید. اگر زمانِ شام نزدیک است به کودک تان اجازه دهید که در حالی که غذای خانواده را آماده می کنید، مقداری از سبزیجات کنارِ غذا و یا یک سالاد کوچک میل کند.
در شب هایی که قرار است دیرتر شام بخورید، به کودک تان اجازه دهید تا اسنکِ سیر کننده تری را بخورد. مثلاً یک نصفه ساندویچ به او بدهید و یا یک ظرف ترتیلا که رویِ آن پنیر ریخته اید را در ماکروفر گذاشته و روی آن سسِ سالسا بریزید و در اختیار کودک قرار دهید. با این حال مجبور نیستید اسنکِ پیچیده ای درست کنید. به یاد داشته باشید اسنکِ خوب، اسنکی است که خوردنش بیش از آماده سازی اش زمان ببرد.


مطالب مرتبط: