لباس های ممنوعه در بارداری


ماه سوم یا چهارم بارداری کمکم رحم بزرگ میشود و شکم خانم باردار جلو میآید. از این زمان به بعد است که باید برای دوران بارداری خرید کند و لباسهای مخصوص بپوشد.

اینکه چه بخرید و از چه مارکی و چند تا بخرید، به بودجه شما بستگی دارد. میتوانید کمی بیشتر اما یکبار هزینه کنید و لباسهایی بخرید که اندازه آنها قابلتنظیم و با بالا رفتن سن بارداری، مدل آنها قابلتغییر باشد. به هر حال، پوشیدن لباسهای قبل از بارداری، بعد از ماه چهارم به سلامت شما و جنینتان آسیب میرساند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سلامت،در ادامه، نپوشیدنیهای بارداری را به روایت دکتر حمید بهنیا، متخصص زنان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، خواهید خواند.


لباس تنگ و چسبان

از ماه چهارم بارداری، لباس باید راحت و گشاد باشد. لباسی که میپوشید نباید به شکم و پاها بچسبد، وزن آن باید روی شانهها باشد و به واسطه کمربند یا کش روی این وزن روی شکم نیفتاده باشد. همچنین خانم باردار باید بتواند راحت لباس را بپوشد و دربیاورد و وقتی لباس را به تن دارد، راحت بنشیند و بلند شود و موقع راه رفتن دست و پا گیرش نباشد. پوشیدن شلوارهای تنگ، مخصوصا در ناحیه فاق، اصلا توصیه نمیشود چون خانمها در دوران بارداری بیش از هر زمان دیگری بهدلیل تغییرات هورمونی مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستند. توصیه اصلی این است که خانمها شلواری، از جنس کتان یا نخ به پا کنند و از پوشیدن لگهای صنعتی چسبان که باعث افزایش تعریق میشود، خودداری کنند. این موضوع در مورد لباس زیر هم صادق است. لباس زیر نباید آنقدر تنگ باشد که شکم را به 2 قسمت تقسیم کند. بهتر است خانمهای باردار لباس زیر نخی مخصوص بارداری انتخاب کنند یا اگر لباس زیر معمولی میخرند، سایز خیلی بزرگ بپوشند تا کاملا راحت باشند و فشاری به شکم وارد نشود. در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی اندازه سینهها نیز بزرگ میشود و خانم باردار باید با توجه به این مساله اندازه سینهبند خود را تغییر دهد.


کفش بدون پاشنه یا پاشنهبلند

هم پوشیدن کفشهای بدون پاشنه و هم پاشنه بلند، در دوران بارداری ممنوع است. بهترین کفش برای این دوران، کفش لژدار 3 سانتی است. فراموش نکنید در دوران بارداری پاها و کمر حساستر از قبل و قوزک پا ضعیفتر است و وزن جنین میتواند به راحتی تعادل خانم باردار را به هم بزند. انتخاب کفشهای بدون پاشنه و تخت یا کفشهای با پاشنه بیش از 4 سانت، میتواند باعث درد کمر، انقباض عضلات پا و درد زانو شود. کفشی که انتخاب میکنید، اگر پاشنهدار است، باید 3 سانتی و پاشنه آن پهن باشد.


کفش بنددار

برای ماههای آخر باید کفشی انتخاب شود که به خم شدن و بند بستن نیاز نداشته باشد اما اگر لازم بود، خانم باردار نباید به سمت جلو خم شود یا با تکیه به دیوار بند کفشش را ببندد. بهترین کار این است که روی یک صندلی بنشیند و پایش را روی ران پای مقابل قرار دهد و بند کفشش را محکم کند. برای پوشیدن جوراب نیز همین روش توصیه میشود. در ماههای آخر بارداری مرکز ثقل بدن نیز به سمت جلو خم میشود و برای حفظ تعادل معمولا خانمهای باردار شانهها را عقب میدهند اما این حالت باعث کمردرد میشود. انجام هر نوع حرکتی که دامنه حرکت مفاصل در آن بالا باشد، مثل پوشیدن لباسهای تنگ که لازم است برای این کار دستها خیلی عقب یا بالا برود، توصیه نمیشود. کلا لباس و کفش بارداری باید سبک و راحت باشد و در تابستان و زمستان برحسب گرمی و سردی بدن مادر انتخاب شود. البته معمولا خانمهای باردار ناگهان حس گرما یا گرگرفتگی پیدا میکنند و حرارت بدنشان بالاست و نیازی به پوشیدن لباسهای خیلی گرم ندارند.

نپوشیدنیهای بارداری و 3 نکته پوستی

دکتر مجتبی امیری/متخصص پوست و عضو هیئت علمی دانشگاه بقیها...

1. به دلیل تجمع آب در بدن در دوران بارداری، بیشتر خانمهای باردار دچار تورم پاها میشوند و پوشیدن کفشهایی که قبل از بارداری مناسب بود، ممکن است اواخر بارداری بهدلیل تنگی کفش، زمینه فرو رفتن ناخن در گوشت را افزایش دهد. برای پیشگیری کفش راحت بپوشید.

2. در دوران بارداری چین زیرپستان، زیربغل و کشاله ران مستعد عفونتهای قارچی است. برای پیشگیری باید چینها را خشک نگهداشت. از آنجا که فعالیت غدد عرق نیز در بارداری افزایش مییابد، خانم باردار باید لباسهایی از جنس الیاف نخی و پنبهای بپوشد و از پوشیدن لباسهایی با الیاف صنعتی خودداری کند تا از حساسیت و بروز درماتیتهای متعاقب آن پیشگیری شود.

3. به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری، ناحیه ساق پا خشک میشود بنابراین خانم باردار باید پوستش را مرتب مرطوب و به جای استفاده از صابونها، از پنهای خنثی استفاده کند و از پوشیدن جوراب، چکمه یا لباسهایی با الیاف پشمی که خارش را افزایش میدهد، خودداری کند.


لباس تنگ پوشیدن در زمان بارداری ممنوع

به  توصیه های ما برای پوشیدن لباس دوره بارداری توجه کنید و متوجه عوارض و مضرات پوشیدن لباس های تنگ و چسبان در این دوره باشید

پوشیدن لباس تنگ باعث به وجود آمدن درد در بسیاری از نقاط بدن خانم باردار میشود.

 بارداری، شکل و سایز بدن مادر را بسیار تغییر میدهد. این مساله که صبح از خواب بیدار شوید و ببینید نمیتوانید دکمه شلوارتان را ببندید یا در مانتویی که یک هفته قبل به راحتی میپوشیدید، احساس راحتی نمیکنید، چیز عجیبی نیست! شما باردار هستید و این تغییرات سریع کاملا طبیعی است.
 
 
حالا چه باید بکنید؟ به زور شلوار جینتان را پا کنید یا دکمه لباستان را ببندید؟
 
به هیچ وجه این کار را نکنید، چون نه تنها باعث میشود احساس ناراحتی کنید، بلکه باعث میشود به قسمتهایی از بدن جنین هم فشار وارد شود.
 
هرچند تحقیقات هنوز خیلی قاطعانه نگفتهاند لباس تنگ میتواند مشکلی خاص برای مادر و فرزندش بهوجود آورد اما مشکلاتی را عنوان کردهاند که به دلیل پوشیدن لباس تنگ به وجود میآیند:
 
سوزش معده:
 
مرکز پزشکی زنان و کودکان کالیفرنیا، تاکید میکند پوشیدن لباس تنگ، بهخصوص لباسهایی که تنگیشان در قسمت کمر است، باعث سوزش معده یا ریفلاکس اسیدی (ترش کردن) در این دوران میشود.
 
عفونت:
 
انجمن بارداری آمریکا، براساس تحقیقاتی که انجام داده، بر ضرورت نپوشیدن لباسهای تنگ در دوران بارداری تاکید میکند زیرا در این دوران پوشیدن لباسهای تنگ و لباسهایی که امکان جابهجایی هوا در آنها وجود ندارد، باعث بالا رفتن ریسک ابتلا به بیماریهای عفونی واژینال میشود.
 
درد:
 
پوشیدن لباس تنگ باعث به وجود آمدن درد در بسیاری از نقاط بدن خانم باردار میشود. احساس درد در ناحیه شکم، قفسه سینه و حتی بازوها میتواند نتیجه پوشیدن لباسهای نامناسب در این دوران باشد.
 
پوشیدن سوتینهای تنگ و فنردار هم دردهای این ناحیه را تشدید میکند. پوشیدن سوتین تنگ همچنین میتواند باعث پدید آمدن درد در ناحیه سینه، زیر بازوها و در ناحیه پشت شود.
 
گردش خون:
 
پوشیدن لباسهای تنگ چه در دوران بارداری و چه در غیر دوران بارداری، روند گردش خون را در بدن مختل میکند، اما در این دوران به علت بازشدن رگها برای خونرسانی بیشتر، پوشیدن لباس تنگ و ضررهایش جدیتر میشود.

مطالب مرتبط: