قبل از اینکه پزشک یا ماما بخواهد اقدام به گذاشتن آی یو دی نماید . یک بررسی و معاینه کلی (چک آپ) انجام شود. این معاینات شامل معاینه لگن و پستانها ، تست پاپ اسمیر و آزمایش حاملگی می باشد .در صورتی که هیچ مشکلی وجود نداشت ، می توان اقدام به نصب آی . یو. دی. نمود.
 آی یو دی را معمولا در روزهای آخر عادت ماهانه نصب می کنند زیرا در آن هنگام ، دهانه رحم کمی باز بوده و احتمال وجود حاملگی بسیا راندک می باشد. با این حال ، می توان آی یو دی را در هر زمانی نصب نمود . کل زمان نصب آی یو دی حدود ۵ تا ۱۵ دقیقه طول میکشد. اکثر خانمها در هنگام نصب و نیز بعد از قرار دادن آی یو دی احساس انقباض هایی می کنند . مصرف قرصهای ایبو پروفن می تواند به کم کردن این انقباضهای دردناک کمک نماید. بهتر است این قرصها یکی دو ساعت قبل از نصب آی یو دی خورده شوند تا اثر بهتری داشته باشند . قبل از نصب آی یو دی پزشک یا ماما با استفاده از یک وسیله مخصوص ، اندازه و عمق رحم را اندازه گیری می کند. سپس به آرامی آی یو دی را در رحم قرار میدهند. ممکن است در هنگام نصب آی یو دی انقباضهای دردناکی ایجاد شود و بعد از نصب نیز مقداری خونریزی ایجاد گردد .
 بعد از نصب آی یو دی به مدت پنج روز از انجام مقاربت خودداری نمایید و نیز در طی این مدت از قرار دادن هر گونه چیزی در داخل مهبل خود (مثل تامپون) پرهیز نمایید . این کار باعث می گردد که احتمال وقوع عفونت کاهش یابد . انقباضهای خفیفی ممکن است در طی چند روز پس از نصب آی . یو. دی. ایجاد شود که میتوان با مصرف داروهای مسکن ساده مثل ایبوپروفن ، آسپرین ویا استامینوفن آنها را تسکین داد . در صورتی که درد خیلی شدید بوده و با مصرف این مسکن ها تسکین پیدا نکرد ، با
 پزشک خود تماس بگیرید.
 
 👈پیگیریهای بعدی آی یو دی
 
 با قرار دادن انگشت تمیز خودتان در داخل مهبل ، می توانید وجود نخی که به انتهای آی یو دی متصل است را احساس نمایید . شما باید بعد از هر عادت ماهانه ، این کار را انجام دهید تا مطمئن شوید که آی یودی هنوز در محل خود قرار دارد وبه بیرون نیفتاده است. در صورتی که وجود نخ را احساس نکردید ، باید به  پزشک یا ماما ی خود مراجعه نمایید.
بطور کلی بعد از سه ماه که از نصب آی یو دی گذشت باید برای کنترل آی یو دی به  پزشک یا  ماما مراجعه نمود . سپس سالی یک بار باید این کار را انجام داد و تست پاپ اسمیر هم باید بطور سالانه صورت پذیرد.

 👈علائم و نشانه های خطر در خانمهایی که از آی  یو دی استفاده می کنند👇👇
 
 در صورت مشاهده علائم زیر ، سریعا با پزشک تماس بگیرید:
🔹 انقباضهای درد ناک شدید و خونریزی های زیاد
🔹 درد شکم
🔹تب
🔹 ترشحات غیر طبیعی از مهبل و یا سوزش دستگاه تناسلی
🔹خونریزیهای نامنظم
🔹 عنم ایجاد عادت ماهانه
🔹 علایم وقوع حاملگی (مثل تهوع ، استفراغ ، حساس شدن پستانها ، تکرر ادرار ، خستگی)

 👈نحوه برداشتن و بیرون آوردن آی یو دی
 آی یو دی را می توان در هر زمانی از رحم خارج نمود. بیرون آوردن آی یو دی خیلی راحت تر از نصب آن می باشد. آی یو دی های مسی را می توان بعد از ۱۰ سال و آی یو دی های پروژستاسرتی را بعد از یکسال بیرون آورد .
 
✅ تذکرمهم:
 هیچگاه خودتان به تنهایی اقدام به بیرون آوردن آی یو دی ننمایید .

 معایب استفاده از آی یو دی
 معایب آی یو دی ها عبارتند از :
🔹ازانتقال بیماریهای عفونی مقاربتی مثل ایدز جلوگیری نمی کند
🔹نصب وبرداشتن آن نیاز به پزشک یا ماما دارد
🔹ممکن است آی ی ودی  خودبخود به بیرون رحم بیفتد
🔹 می تواند باعث مشکلاتی در طی عادت ماهانه شود

مطالب مرتبط: