نکاتی درباره ورزشهای دوران بارداری

پیش، پس و در حین ورزش آب زیادی بنوشید.
• یک ساعت قبل از انجام نرمش یا پیادهروی، غذایی شیرین مانند بیسکوییت بخورید.
• انجام ورزشهای ایروبیک مانند پیادهروی یا دوچرخه سواری ، قلب و ششها را ورزیده میکنند.
بارداری میتواند بر میزان تنفس اثر بگذارد. زنان باردار در اثر ورزش کردن ممکن است زودتر از حالت طبیعی از نفس بیفتند. اگر در هنگام ورزش توانستید صحبت کنید، احتمالا شدت تمرین شما مناسب است، اما اگر از نفس افتادید، باید شدت آن را کاهش دهید. آمادگی ریه با ورزشهای ایروبیک افزایش مییابد.
• به دلیل فعالیت اضافی قلب در طول بارداری، عضله قلبی سریع میتپد. حتی ورزش ملایم میتواند قلبتان را قویتر کند. در طول ورزش ضربان قلب خود را پایینتر از 140 ضربان در هر دقیقه نگه دارید.
• یکی از بهترین ورزشهای دوران بارداری، پیادهروی است که نیاز به کفش راحت مخصوص پیادهروی و مکانی برای قدمزدن دارد. 20 دقیقه پیادهروی روزانه میتواند روحتان را شاد و بدنتان را پر قدرت کند. شنا و یوگا نیز ورزشهای خوبی برای دوران بارداری هستند.
اگر شما تا کنون به طور منظم ورزش میکردید، اکنون فعالیتهایتان را بازبینی کنید. همزمان با پیشرفت بارداری تان، ممکن است نیاز به کاهش شدت و یا تغییر ورزشهای روزمرهتان داشته باشید، بهخصوص اگر احساس ناخوشایندی دارید و یا خیلی زود تعادلتان را از دست میدهید. یک توصیه ی مفید به خانم های باردار، پرهیز از هیجانزدگی شدید و از نفس افتادگی است.
به طور معمول هفته دوازدهم  بارداری، بهترین زمان برای شروع حرکات ورزشی است. توصیه می شود  حرکات ورزشی و اصلاحی را با کمک یک مربی آموزش دیده شروع کنید.
مرکز مشاوره و خدمات مامایی رویان با پشتوانه  تجربه چندساله و با مجوز رسمی وزارت بهداشت آماده ثبت نام خانمهای باردار در کلاسهای آمادگی زایمان و ورزشهای دوران بارداری می باشد

مطالب مرتبط: