برای پخت قیمه می توان از راسته گوشت استفاده کرد.

در یک قرارداد نانوشته غذاهای ایرانی به چند گروه طبقهبندی شدهاند: غذاهای جشن و عروسی که شیرینپلو، خورش فسنجان و باقلاپلو با گوشت را از این دسته میتوان نام برد.

غذاهای رستورانی مانند چلوکباب کوبیده و برگ، زرشکپلو با مرغ، قورمهسبزی، غذاهای خانگی مثل لوبیاپلو، دلمه، کوفته و کشک و بادمجان که اگر رستورانی هم آنها را سرو کند، برچسب غذاهای خانگی از روی آنها برداشته  نمیشود. گروه بعدی خوراکهایی هستند که در مراسم عزاداری پخته و خورده میشوند. چلوخورش قیمه، عدسپلو و شلهزرد و ... علاوه بر آنکه در گروه غذاهای خانگی و رستورانی جای دارند، پای ثابت مجالس عزاداری و پذیرایی از زائران و سوگواران هستند.

قدمت ادای نذری به صورت چلوخورش قیمه زیاد نیست و شاید حداکثر 80-90 سال باشد. تا قبل از آن شربت، نان و خرما، شیرداغ و انواع آش از ماکولات مراسم عزاداری بودهاند که قدمت آن به دوره صفویان میرسد که مراسم سوگواری از آن زمان شکل و شمایلی رسمی و باشکوه به خود گرفت. اینکه چرا قیمه غذای اصلی این مراسم شده است، دقیقا معلوم نیست و دلایل متفاوتی برای آن ذکر میشود که هیچ کدام سندیت ندارد. گروهی معتقدند قیمه یکی از آسانترین غذاهایی است که دنگ و فنگ زیادی ندارد، به آسانی آماده و در عین حال از گوشت قربانی در آن استفاده شده و خرد کردن آن به شکل قیمه باعث میشود که همه مواد خورش به طور یکسان به عزاداران برسد.

چطور قیمه به غذای عزاداری تبدیل شد؟
برخی معتقدند که در زمان رضاخان و هنگامی که عزاداری به داخل خانهها رفت و مراسم سوگواری در ملأ عام ممنوع شد، شکل پذیرایی هم تغییر کرد و زنان خانه با غذاهای خانگی به استقبال سوگواران رفتند. شیعیان هند و پاکستان که درصد کمی از جمعیت کشورشان را تشکیل میدهند هم در ایام محرم غذاهایی مثل نان، کباب و نوعی خوراک شبیه قیمه را در مراسم خود پخته و میخورند.

خوشمزهترین غذای سال
یکی از خوشمزهترین غذاهایی که همه ما در طول زندگی خوردهایم و مزه آن زیر دندانمان مانده، قیمه نذری است. اینکه چرا قیمه نذری اینقدر خوشمزه است دلایل بسیاری دارد. در غذای نذری معمولا از بهترین مواد اولیه استفاده میشود، در مصرف زعفران امساک نمیشود، گوشت گوسفند تازه در خورش به کار میرود و از ادویهجات و عطردهندههایی مانند هل، دارچین و گلاب هم فراوان استفاده میشود.

علاوه بر این صرف غذای نذری پس از مراسم و در جمع عزاداران حال و هوای خودش را دارد که در به یادماندنی شدن غذا تاثیر عمدهای میگذارد.
بعد از این همه سخنوری در باب این غذا وقت آن رسیده که روش تهیه یک خورش قیمه درجه یک را آموزش دهیم. علاوه بر استفاده از مواد اولیه مرغوب، خورش قیمه ریزهکاری هایی دارد که توجه به آنها در طعم بهتر غذا موثر است.

مواد لازم برای تهیه خورش قیمه نذری برای 8 نفر :
گوشت گوسفند     300 گرم، قیمهای
پیاز درشت ساطوری     یک عدد
لپه      2 پیمانه
 لیمو عمانی درشت      2 عدد
رب گوجهفرنگی     2 قاشق غذاخوری
روغن مایع     به میزان لازم
سیبزمینی متوسط خلالی     2 عدد
زردچوبه     یک قاشق چایخوری
دارچین     یک قاشق چایخوری
نمک و فلفل قرمز     به میزان لازم
زعفران ساییده شده     یک قاشق چایخوری سرخالی

روش تهیه خورش قیمه نذری :
1- شش قاشق غذاخوری روغن را در یک قابلمه روی شعله متوسط داغ کرده و پیاز را 6  دقیقه در آن تفت دهید تا طلایی شود.
 
2- گوشت را اضافه کرده و 6دقیقه دیگر تفت دهید تا رنگ بگیرد و آبش کشیده شود. پیاز را هم بزنید تا نسوزد، سپس زردچوبه را اضافه کرده و هم بزنید.
 
3- رب گوجه را اضافه کرده و آن را 2 دقیقه سرخ کنید. لیمو عمانی و 3 پیمانه آب جوش را به خورش اضافه کرده و پس از به جوش آمدن با در بسته و شعله کم، 5/2 ساعت آن را بپزید.
 
4- لپه را پاک کرده و بشویید، سپس 15دقیقه در آب بجوشانید. با این کار زرداب لپه خارج شده و باعث نفخ نمیشود.
 
5- سیبزمینی را که در آب نگه داشتهاید آبکش و خشک کنید. کمی نمک به آن پاشیده و در روغن سرخ کنید. سپس روغن آن را گرفته و کنار بگذارید.
 
6- پس از یک ساعت و نیم از پخت خورش، لپه را به آن اضافه کنید تا بپزد. اگر دوست ندارید لیمو عمانی زیاد پخته شود، میتوانید آن را الان به خورش اضافه کنید. به یاد داشته باشید لمیو عمانی را باید با چنگال سوراخ کنید.

پس از زمان پخت خورش نمک و فلفل آن را اندازه کرده، زعفران را اضافه کنید و 15 دقیقه دیگر آن را بپزید. هنگامی که روغن روی خورش آمد و به غلظت رسید، غذا پخته است.دارچین را روی آن پاشیده و با چلو سرو کنید.

نکات برای تهیه خورش قیمه نذری :
1- قیمه تنها خورشی است که از گوشت راسته نیز میتوان در آن استفاده کرد.

2- اگر لپه مصرفی شما درشت و از نوع زودپز است، نیازی به پخت جداگانه ندارد.

3- خورش قیمه اصیل، رب گوجهفرنگی ندارد و از گوجه فرنگی حلقه حلقه و زعفران در آن استفاده میشود.

4- به جای لیمو عمانی از آبلیمو یا گرد لیمو هم میتوانید استفاده کنید، اما در این صورت خورش تیره میشود.

مطالب مرتبط: