ورزش در آب در بارداریآکوا ژیمناستیک بخشی از مامایی غیرزایشگاهی است که به صورت تخصصی، زنان باردار تا زمان زایمانشان توسط ماما با آموزش های ویژه، همچون نرمش های استاندارد در آب گرم و تکنیک های تنفسی آن را فرا می گیرند.

 آکواژیمناستیک نیازی به شناکردن ندارد.

آکواژیمناستیک بهترین ورزش دوران بارداری است،  زیرا مادر در آب احساس سبکی کرده و فشار و کشش کمتری به بدنش وارد می شود.

از این رو امکانات بهرهگیری از این شیوه میتواند نگرانی ها و ترس های دوران بارداری را برطرف کند و به زایمان طبیعی بدون درد کمک نماید.

آکواژیمناستیک یا آکواتراپی زنان باردار، بخشی از مراقبتهای دوران بارداری تا زایمان است که همراه با آموزش های ویژه این دوران در کنار نرمشهای ویژه و استاندارد در آب گرم می باشد.

هدف از این حرکات ورزشی، ارتقای کیفیت زندگی زنان باردار، حفظ مراحل فیزیولوژیک بارداری و همچنین کمک به انجام زایمان طبیعی و آسان است.

آکواژیمناستیک میتواند دوران بارداری را برای زنان به دورانی عاری از اضطراب و نگرانی تبدیل کند و به زایمان طبیعی بدون درد کمک نماید

اغلب زنانی که در طی دوران بارداری از آکواژیمناستیک بهره می برند، علاوه بر این که عملکرد قلب و ریه آنان بهبود می یابد، از آمادگی جسمانی بهتری نیز برخوردار شده، زایمانی خوشایند، آسان و طبیعی خواهند داشت و با خاطره ای خوش، تولد نوزاد خود را جشن می گیرند.


مزایای آکواژیمناستیک در بارداری

1- این شیوه از آرتروز کمر و گردن، دیسک کمر و گردن، اضافه وزن غیرضروری، واریس پا و گرفتگیهای عضلانی پیشگیری میکند.

2- اختلالات گوارشی به ویژه یبوستهای دوران بارداری و عوارض ناشی از آن مثل شقاق، افسردگی دوران بارداری و پس از زایمان، و نیز دردهای کاذب ناشی از اضطراب با این روش برطرف میشود.

3- تقویت ماهیچههای نگهدارنده ستون فقرات به ویژه ماهیچههای لگنی و آماده شدن لگن برای یک زایمان حتیالامکان طبیعی، آب شدن تدریجی چربی های اضافی بدن و به دست آوردن روحیهای مناسب و با نشاط از جمله فواید نرمش در آب گرم استخر است.


4- این شیوه امکان پیشگیری و درمان تهوع صبحگاهی (ویار)، بدون استفاده از دارو و با روشی بسیار ساده ولی موثر را فراهم میکند.

5- از ایجاد ترک های پوستی به نام استریا که در اثر افزایش وزن و بزرگ شدن شکم، سینه و ران ها رخ میدهد، جلوگیری میکند.

مطالب مرتبط: