ورزش در بارداری به کنترل وزن جنین کمک می کند

به گزارش ایرنا و به نقل از پایگاه اینترنتی بی.بی.سی، مادرانی که اضافه وزن دارند و یا چاق هستند احتمال بیشتری دارد که نوزادان سنگین وزن تر به دنیا بیاورند. این نوزادان در سال های بعدی زندگی با مشکلات سلامتی بیشتری روبرو می شوند.
مطالعه 84 زن که به تازگی مادر شده بودند، نشان داد که ورزش با تولد نوزادانی که اندکی سبک ترند ارتباط دارد.
بر اساس رهنمودهای جدید در انگلیس، به زنان باردار توصیه می شود که بطور منظم تمرینات ورزشی سبک انجام دهند.
با توجه به اینکه اندازه بزرگ نوزاد در هنگام تولد با خطر ابتلا به چاقی ارتباط دارد، کاهش خفیف وزن در هنگام تولد، می تواند فواید سلامتی طولانی مدتی را برای کودکان به دنبال داشته باشد.
دکتر "پل هوفمن" از دانشگاه "اوکلند" گفت: وزن در حال افزایش جمعیت انگلیس در طی سال های اخیر منجر به افزایش شمار مادرانی شده است که اضافه وزن دارند.
شواهد روزافزون نشان می دهد، سوخت و ساز آتی کودک می تواند تحت تاثیر محیط رحم قرار گیرد و نوزادانی که در مقایسه با قدشان نسبتا سنگین هستند احتمال بیشتری دارد که در سال های بعدی زندگی چاق شوند.
در این مطالعه که بطور مشترک توسط دانشگاه اوکلند و دانشگاه "آریزونای شمالی" انجام شد، از نیمی از زنان باردار مورد مطالعه خواسته شد تا هر هفته پنج جلسه 40 دقیقه ای دوچرخه سواری کنند.
از این مادران خواسته شد این برنامه را دست کم تا هفته 36 بارداری ادامه دهند.
در این مطالعه دیده شد، بطور متوسط زنانی که ورزش کرده بودند نوزدانی به دنیا آوردند که قد آنها از نوزادان زنان بارداری که ورزش نکرده بودند، کوتاه تر نبود، اما وزن آنها بطور متوسط 143 گرم سبک تر بودند.
این مطالعه نشان داد که این برنامه موجب توقف رشد در رحم نشد، اما میزان چربی اضافی نوزادان را کاهش داد.
علاوه بر این به نظر نمی رسید که ورزش در تغییرات طبیعی در واکنش مادر به هورمون انسولین که یک مکانیسم ضروری در دوران بارداری برای اطمینان از تغذیه مناسب جنین است، اختلال ایجاد کند.

مطالب مرتبط: