یکی از دغدغه های افرادی که به لطف خداوند صاحب فرزند شده و مادر میشوند خوب شیر خوردن نوزادشان است.اما این فرآیند شیر دادن گاهی مایه نگرانی خیلی از مادران میشود و آنها تصور میکنند که نوزاد یا کودک نوپایشان خوب شیر نمیخورد. بنابراین برای رفع نگرانی بسیاری از مادران عزیز، از دکتر مریمالسادات منتصری، متخصص کودکان و نوزادان، دربارهی سیستم شیردهی مناسب و شیردهی نامناسب پرسیدیم.

تغذیه خوب را فراموش نکنید
برای اینکه مادران شیردهی خوبی داشته باشند، باید مدام به فرزندشان شیر بدهند تا سیستم شیردهی آنها تحریک شود و شیردهی آنها ادامه پیدا کند. تغذیهی مناسب مادر در دوران شیردهی بسیار مهم است و او باید مایعات کافی شامل روزی سه لیوان آب گوشت، مواد مغذی مانند ب.ب مام (Bebe Mum) و مواد مغذی دیگر را مصرف کند.

گاهی بعضی از مادران شیرخشک را به عنوان کمک در نظر میگیرند و یا به بچه آبقند میدهند بنابراین چون سیستم شیردهی در مغز تقویت نمیشود، فرآیند آن هم قطع میشود.

فرآیند شیردهی مادران و تولید شیر
بیشتر از 98 درصد مادران امکان شیردهی به نوزادان را دارند و جالب است بدانید که این سیستم شیردهی در آقایان هم جود دارد و اگر این سیستم در آنها تقویت شود، آنها هم میتوانند شیر بدهند. چون این فرآیند یک فرآیند مغزی است. برای همین هیچ محدودیتی وجود ندارد و بیشتر خانمها میتوانند به فرزندشان شیر بدهند. این که بعضی از خانمها در حالت طبیعی ادعا میکنند نمیتوانند به فرزندشان شیر بدهند نشان از ضعف آگاهی و مشکلات دیگر در آنها است. در پیشرفت فرایند شیردهی تنها مکیدن نوزاد اهمیت دارد و مادران باید اجازه دهند بچه شیر را بمکد چون عمل مکیدن مرکز مغزی را تحریک میکند و به این ترتیب تولید شیر بیشتر و بیشتر میشود.
 آموزش شیردهی

اگر شیر مادر کم باشد بچه وزن کافی نمیگیرد

نکاتی درباره شیر مادر
- بسیار مهم است بچه در هنگام به دنیا آمدن دورهی جنین خود را به طور کامل طی کرده باشد.

- بعضی از مواد غذایی هستند که شیر را بد مزه و یا کم میکنند که حتما باید توسط پزشک به مادر توصیه شوند.

- باید یک تا دو هفته قبل از زایمان، هنگام حمام کردن نوک سینهها را به سمت بیرون ماساژ دهند و بکشند تا با این کار شیر در سینه پر شود.
 
اهمیت تغذیه مادران
مادران باید در دوران بارداری به اندازهی کافی مایعات مصرف کنند و همچنین رژیم غذاییشان سرشار از کلسیم و مواد مغذی باشد. در غیر این صورت این مواد مفید در دوران شیردهی به دلیل شیر دادن از بدن مادر خارج شده و باعث میشود او مدتها بعد دچار پوکی استخوان شود.

اگر شیر مادر کم باشد بچه وزن کافی نمیگیرد و علامت دیگر آن این است که پوشکش سنگین نمیشود. اما در صورتی که شیر کافی به بچه برسد، وزنگیری خوبی خواهد داشت و پوشک او سنگین میشود.

عواملی مانند استرس، مصرف بعضی از داروها که وارد شیر شده و باعث تغییر مزه و بوی آن میشود و حالت نوک پستان به صورتی که شیر از آن خارج نشود، میتوانند دلایل شیردهی نامناسب باشند.

خانمهای باردار خوب است بدانند که معمولا یک پرستار یا یک مامای باتجربه نحوهی شیردهی را بعد از زایمان و در همان اتاق زایمان به مادر آموزش میدهد. 

مطالب مرتبط: