کاهش یبوست، افزایش حرکات روده، کاهش درد در عضلات پشت باسن و پاها، جلوگیری از کشش و پارگی مفاصل، کاهش استرس و اضطراب، خواب راحت، افزایش جریان خون در پوست، آمادگی برای زایمان، کاهش چربیهای اضافه بدن در دوران بارداری از مزایای ورزش در دوران بارداری است.


فشارخون القاء شده توسط حاملگی، انقباضهای زودرس در طی حاملگی، خونریزی واژینال و پارگی زودرس پردههای جفتی  از جمله شرایط محدود کننده ورزش در دوران بارداری هستند.


این متخصص زنان و زایمان بیان کرد:


در صورت بروز احساساتی از قبیل خستگی، سرگیجه، تپش قلب، کوتاه شدن تنفس و ایجاد درد در پشت یا لگن، میبایست انجام فعالیتهای ورزشی را متوقف کرد و توصیه میشود تعداد ضربان قلب درحین انجام حرکات ورزشی تا زیر160 مرتبه در دقیقه حفظ گردد.از آنجایی که افزایش درجه حرارت بدن به بیش از 39 درجه سانتیگراد میتواند سبب مشکلاتی در رشد جنین شود نیز به زنان باردار توصیه میشود از انجام ورزشهای شدید در روزهای داغ به خصوص در سه ماه اول بارداری که میتواند منجر به نقایصی در تولد شود، اجتناب شود.

 

ترکیبی از ورزشهای آیروبیک، کششی و قابل انعطاف و همچنین پیادهروی که میتوانند هرهفته سه روز و در مسافت حدود یک مایل انجام گردد، برای دوران بارداری پیشنهاد میگردد و توصیه میشود از پرداختن به ورزشهای پرجنب و جوش در این ایام خودداری گردد.


زنان باردار میبایست از جستن و پریدن، توپ بازی کردن، تغییر ناگهانی در وضعیت بدن و فعالیتهایی که همراه با ریسک صدمه به شکم است، اجتناب کرده و در حین ورزش کردن در صورت مشاهده علائمی نظیر خونریزی از واژینال، سرگیجه، تنفس کوتاه غیر معمول، درد در ناحیه سینه، نشت مایع از واژن و انقباضات رحم با پزشک خود مشورت کنند.مطالب مرتبط: