کم خونی در کودکان

 کم خونی در واقع کاهش میزان هموگلوبین خون است که در نتیجه کمبود گلبولهای قرمز یا کمبود هموگلوبین در سلولهای قرمز خونی و یا هر دو علت روی می دهد. کم خونی انواع مختلف دارد که کم خونی ناشی از کمبود آهن Iron deficiency anaemia. متداول ترین نوع آن است. این نوع کم خونی به دلیل کاهش آهن در بدن اتفاق می افتد. هر گونه کمبود در مواد مغذی نظیر ویتامین 12B

نیز باعث این بیماری می گردد.

کم خونی ناشی از کمبود آهن، عمده ترین کاستی تغذیه ای در جهان است و عموما بین زنان در سنین بچه زایی، سالخوردگان و کودکان متداول است.

درمان کم خونی کودکان

شیره انگور (از یکسالگی)
انواع حلیم،خوراک،سوپ و آش گندم(از هشت ماهگی )
بادام درختی (از شش ماهگی)
لبو و انواع غذا با چغندر(از هشت ماهگی )


اخیرا، تلاشهایی برای جلوگیری از کم خونی در زنان صورت گرفته، اما این تلاشها بیشتر بر روی کودکان سنین 6 ماه تا 2 سال متمرکز است. زیرا کم خونی شدید در کودکان باعث ظهور علایم زیر می گردد:

کندذهنی و کاهش قابلیت یادگیری

رخوت و سستی

افزایش آمادگی در مقابل عفونتها

علل

کمبود آهن در بدن ممکن است به سبب

عوامل زیر باشد:

داشتن رژیم غذایی نامناسب

جذب آهن ناکافی

عفونتهای قارچی نظیر مالاریا و عفونتهای انگلی (مالاریا اصلی ترین علت کم خونی ناشی از کمبود آهن است).

نامناسب بودن رژیم غذایی

در کودکان نیاز به آهن نسبت به جثه شان زیاد است، زیرا به سرعت رشد می کنند. (نوزادان تقریبا به اندازه مردان نیاز به آهن دارند.) از بدو تولد نیاز به آهن وجود دارد. شیر مادر این نیاز را تا حدود 6 ماهگی تأمین می کند. اما پس از آن آهن باید از طریق رژیم غذایی تأمین گردد. متأسفانه آهن در بسیاری از غذاهای دارای حبوبات وجود دارد که به خوبی جذب بدن نمی شوند. دو نوع آهن در غذاها وجود دارد:

آهن خون Haem iron تنها در غذاهایی یافت می شود که حاوی خون و ماهیچه هستند. این غذاها جذب نسبتا خوبی دارند اما معمولاً گران قیمت می باشند.

آهن بدون خون Non _ haem iron که در شیر و غذاهای گیاهی وجود دارند. این غذاها به خوبی جذب نمی شوند و بسیاری از مواد در رژیم غذایی وجود دارند که جذب این نوع آهن را کاهش می دهند.

تشخیص

مهمترین علامت کم خونی ناشی از کمبود آهن رنگ پریدگی است. کودکان کم خون اغلب بی حال، ضعیف، تندمزاج بوده و اشتهای بسیار کمی دارند، اگر چه این علایم ممکن است از خیلی چیزهای دیگر ناشی شود. تنها روش مشخص برای تشخیص کم خونی، اندازه گیری میزان هموگلوبین است.

درمان

درمان کم خونی ناشی از کمبود آهن، استفاده از آهن است. حداقل 2 هفته طول می کشد تا کم خونی درمان گردد. در مورد کم خونیهای شدید این زمان طولانی تر است.

مقدار مصرف آهن باید متعادل باشد زیرا مصرف بیش از حد آن کشنده است. هرگز نباید آهن را به بدن تزریق کرد مگر در موارد خاصی که این عمل انجام می شود.

رهنمودهای غذایی

از حدود 4 تا 6 ماهگی، خوراندن آهن همچنین شیر به کودک ضروری است. به کودکان باید غذاهای سرشار از آهن و ویتامینC نظیر میوه ها خورانده شود که به جذب آهن کمک می کند. فرآیندهای غذایی نظیر تخمیر و جوانه زدن نیز باعث جذب آهن حبوبات می گردد.

رهنمودهای سازمان بهداشت

جهانی در مورد کم خونی

سن هموگلوبین زیر:

g/l

6 ماه تا 4 سال110

5 تا 11 سال115

12 تا 14 سال120

منابع غذایی غنی از آهن

آهن خون ـ به خوبی جذب می شود

گوشت و فرآورده های گوشتی

امعاء و احشاء نظیر جگر و قلوه

مرغ

ماهی

آهن بدون خون ـ جذب خوبی ندارد

حبوبات

مغزها (پسته، بادام، ...)

سبزیجات برگدار

زرده تخم مرغ (اما سفیده تخم مرغ جذب را کاهش می دهد.)

غذاهای مقوی (نظیر غلات کودکان)

شیر ـ به خوبی جذب می شوند.

توجه: برای افزایش میزان جذب آهن

بدون خون، به کودک غذاهای سرشار از ویتامین C(مرکبات و سبزیجات) بخورانید و در ساعات غذا خوردن از دادن قهوه و چای به وی خودداری کنید

مطالب مرتبط: