عواملی که نشان می دهد کودک شما کم خون است بی قراریهای شبانه، اختلالات خواب، کج خلقی و بی اشتهایی می باشد. شایعترین علت کم خونی، فقر آهن است که شیرخواران به دلیل عدم تغذیه با قطره آهن دچار کم خونی می شوند.  البته کمخونی میتواند به دلیل خونریزی دستگاه گوارش نوزاد نیز به وجود بیاید که احتمال آن خیلی کم است.

کم خونی در کودکان میتواند به دلیل ابتلا به فاویسم یا تالاسمی نیز دیده شود.

در بچه های بزرگتر کم خونی میتواند به صورت کثیف خواری بروز پیدا کند. خوردن مهر نماز، گچ دیوار ، یخ و امثال آن میتواند از علائم مهم کمخونی و فقر آهن باشد.

 اگر کودکی دچار کمخونی متوسط باشد رنگپریدگی، سرگیجه و افت فشار خون در او بروز پیدا میکند و در موارد خفیفتر کمخونی، فقط آزمایش می تواند نشاندهنده این بیماری باشد.

کودکان شیرخوار باید از حوالی 4 تا 5 ماهگی از قطره آهن استفاده کنند، همچنین نوزادانی که نارس به دنیا میآیند وقتی وزنشان به دو برابر زمان تولدشان رسید باید از قطره آهن استفاده کنند و مانند سایر نوزادان تا 2 سالگی مصرف این قطره را ادامه دهند.

بعد از دو سالگی باید در غذای کودک گوشت قرمز، زرده تخممرغ، جگر، عدس، اسفناج گنجانده شود تا مقدار آهن مورد نیاز بدن کودک تأمین شود.

 اگر کودک به مقدار کافی از این مواد به خصوص از گوشت قرمز استفاده نمیکند باید به پزشک مراجعه شود تا قطره آهن برای جلوگیری از کم خونی و فقر آهن تجویز شود.

مصرف گوشت قرمز میتواند تا حدی از کمخونی دختران بکاهد اما بهتر است در مقطعی که دچار عادت ماهانه میشوند از قرص آهن استفاده کنند.

کودکان زیر یک سال هر یکماه ، بعد از یک سالگی هر 3 ماه و در سنین بالاتر هر 6 ماه به پزشک مراجعه کنند تا معیارهای رشدی آنها چک شود و همچنین برای استفاده از مکملهای تغذیهای مثل مولتی ویتامین و آهن دستورات کافی داده شود.


مطالب مرتبط: