گردش خون در رحم با ورزش


آسان شدن زایمان موقعی امکان پذیر است که زنان جامعه، برنامه و دستورات حرکات ورزشی را در دوران بارداری به دقت انجام دهند و بهترین راه برای کمک به این برنامه انجام مرتب حرکات ورزشی روزانه به مدت 5 الی 20 دقیقه است که مفیدترین و مهمترین آنها حرکات تنفسی و تمریناتی است که زن باردار را برای چند دقیقه به استراحت مطلق مجبور می کند.

از نظر روانی انجام حرکات ورزشی باعث می شود که زن باردار با اطمینان روحی بیشتری کودک خود را بدنیا بیاورد. معمولاً زنانی که ورزش می کنند از درد دوران حاملگی کمتر شکایتی دارند و کم و بیش این دوران را به راحتی می گذرانند زیرا عضلات ناحیه شکم آنها قوی شده در نتیجه جنین را براحتی حمل می کنند

در مورد وضع حمل دو نظر وجود دارد:

اول اینکه چون در اثر ورزش کردن عضلات ناحیه لگن ضخیم و بزرگ می شوند. باعث می شود که انعطاف پذیری در آنها کم شده و در نتیجه زایمان به سختی انجام می گیرد. گروهی از صاحب نظران معتقدند که علاوه بر این بر اثر تقویت عضلات شکم و لگن زمان زایمان کوتاهتر می شود.

طبق تحقیقات انجام شده درباره میزان فعالیتهای ورزشی مناسب در دوران حاملگی چنین نتیجه گرفته  شده است که زنان به علت اینکه در چهار ماهه اول دوران بارداری اتصال جنین با رحم کامل نیست و چنانچه باید و شاید بر جدار رحم نچسبیده است بایستی از انجام ورزشهای سنگین مثل وزنه برداری، پرشها، اسکی و غیره که ممکن است باعث جابجا شدن یا پایین افتادن رحم زن می شود خودداری کنند و حتماً با مشورت پزشک به ورزشهای سبک و ژیمناستیک بپردازند، تا بین ماه چهارم و هفتم حاملگی می توانند به ورزشهای سبک مناسب داشته باشند. در هفته های آخر دوران حاملگی فقط حرکات ژیمناستیکی  که باعث آسان شدن زایمان می شود تحت نظر مربی می توان ادامه داشته باشد.

بطور خلاصه به چند فعالیت بدنی که بر دوران حاملگی برای زنان مفید است اشاره می شود:

- پرشهای سبک از ماههای اول تا نیمه ماه شش مفید است.

- فعالیتهای آرام از ماه اول تا آخر ماه پنجم مجاز است.

- سفرهای کوتاه با ماشین و روابط زناشویی تا آخر ماه هفتم بلااشکال است.

- گردش ویژه دوران بارداری از ماه پنجم تا آخر ماه نهم می تواند انجام گیرد.

- پرواز با هواپیما از ماه اول تا آخر ماه ششم مجاز است.

- گردش و پیاده روی باید از روزهای اول بارداری تا آخر ماه نهم انجام گیرد.

علاوه بر این تحقیقات نشان می دهد ورزش باعث زیاد شدن اشتها در ماههای اول حاملگی، هضم غذا، اجابت مزاج بموقع، خواب راحت و مهمتر از همه آماده نمودن زن حامله برای یک زایمان راحت و تقریباً بدون درد و جلوگیری از عوارض حاصله از شل شدن ماهیچه های شکم، پایین افتادن رحم و قسمتی از احشاء و سایر قسمتهای داخلی لگن تغییر جهت های رحم و طولانی شدن و اشکالات غیر عضوی زایمان می شوند. با شل شدن ماهیچه هایی که در کار زایمان دخالتی ندارند، رحم به انجام کار بهتری قادر بوده و با همان انرژی کار بیشتری انجام می دهد. بعلاوه زمان زایمان را تا 40 درصد کم کرده و آرامش و استراحت مادر را کم یا بطور کلی از آن بی نیاز می کند. بعلاوه نوزادان اینگونه زنان کمتر دچار علائم کم شدن اکسیژن می شوند.

با توجه به ناراحتیهایی که زنان باردار را تهدید می کند نیاز به آموختن ورزشهای دوران بارداری و بعد از آن و آگاه ساختن زنان حامله به انجام حرکات در این دوران و در نتیجه زایمان بدون درد بخوبی احساس می شود.

خلاصه اینکه حرکات منظم ورزشی گردش خون را بهتر کرده و باعث با نشاط شدن عضلات می شود در نتیجه باعث شادابی و سرزندگی زنان باردار می شود. لازم به تذکر است مادرانی که دوران حاملگی را با فعالیتهای ورزشی همراه می کنند بعد از زایمان دوران نقاهت بسیار کوتاهی را خواهند داشت.


ورزش در دوران سه گانه بارداری ، قاعدگی و یائسگی می تواند بحث برانگیز یا موجب نگرانی باشد. بر همین اساس درباره اثرات شرکت در برنامه ورزشی در هنگام بارداری وزایمان، دو نوع تفکر وجود دارد. بر اساس یکی از آن ها به دلیل حجیم بودن لگن عضلانی، شرکت در ورزش های گوناگون از قابلیت ارتجاعی عضلات می کاهد و مشکلات زیادی را هنگام بارداری و وضع حمل ایجاد می کند. عقیده دیگر بر اثرات مفید و مثبت قدرت عضلات شکم روی آبستنی و زایمان تاکید دارد. در هر صورت روشن است که زنان ورزشکار هنگام بارداری و وضع حمل، نسبت به زنان غیر ورزشکار، مشکلات کمتری دارند.

بر اساس بررسی ها ، شکایت از آبستنی، تعداد برش های سزارین، پارگی نسوج هنگام زایمان و سقط جنین های خود به خودی در ورزشکاران کمتر و درد زایمان کوتاهتری دارند.

در زمینه شرکت زنان ورزشکار در مسابقات هنگام بارداری و نیز چگونگی عملکرد ورزشی پس از زایمان می توان اظهار داشت: بارداری به خودی خود، روی شرکت در مسابقات یا تمرینات مربوط به آن، تاثیر منفی ندارد و حتی در مواردی عکس آن نیز صادق است. برخی از ورزشکاران معروف در سه یا چهار ماهه اول بارداری در مسابقات شرکت داشته اند؛ برنده مدال برنز مسابقات شنای زنان در المپیک 1952 هنگام مسابقه باردار بوده است. تمرین سبب ایجاد فشار فیزیولوژیکی شدیدتری هنگام آبستنی نسبت به قبل از آن نمی شود و پزشکان متخصص اغلب انواع روش های تمرین ورزشی را در هنگام بارداری تجویز می کنند.

 


فعالیت های جسمانی و تمرین در دوران حاملگی علاوه بر فوایدی که در بالا ذکر شد، فایده های دیگری نیز در بردارد که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1.   جلوگیری از افزایش وزن مادر

2.   ایجاد و حفظ آمادگی و تناسب اندام

3.   افزایش توانایی های قلبی و تنفسی

4.   کاهش احتمال بروز بیماری هایی مانند قند در دوران حاملگی

مطالب مرتبط: